Снимка: iStock
Представете си, че сте основател на многомилиардно предприятие. Ще имате голяма къща... Ваканция на изключителен карибски остров? Бързи коли? Да, трябва да ги има. А сега - какво ще кажете за - употребявана Honda Civic вместо това?
Това е, което Били Маркус, софтуерният инженер, създал Dogecoin, криптовалутата, базирана на мема на усмихнатия Шиба Ину, купи, когато осребри чиповете си през 2015 г., след като беше уморен от тормоз от фанатиците на крипто общността. За разлика от биткойните, няма ограничение за количеството Dogecoin, което може да бъде създадено при така наречения добив на монетата.
Сега, когато Dogecoin достигна невероятна пазарна капитализация от 9.1 милиарда долара - приблизително колкото Dropbox Inc. или Under Armour Inc. - на гърба на шеметните 1400% ръст до момента, благодарение на трейдъри от Reddit, Маркус просто иска хората да осъзнаят, че той вече не е част от проекта и не може да ограничи предлагането на монетите, за да ги направи богати.
Маркус посети форум на социалните мрежи за Dogecoin в понеделник, за да изясни участието си или липсата му в проекта.
"Вече не съм част от проекта Dogecoin, напуснах около 2015 г., когато общността започна силно да се измества от тази, с която се чувствах добре“, пише Маркус в отворено писмо. „Понастоящем не притежавам никакъв Dogecoin, освен това, което ми беше предоставено наскоро, раздадох и/или продадох цялата криптовалута, която имах през 2015 г., след като бях съкратен и уплашен за намаляващите си спестявания по това време, достатъчно за закупуване на употребявана Honda Civic. "
38-годишният Маркус, който сега работи като софтуерен инженер в образователна компания в района на залива на Сан Франциско, заяви пред Bloomberg в сряда, че Dogecoin и породената от него мания са нереални, като се има предвид, че той и неговият съосновател Джаксън Палмър са създали маркера като шега.
„Виждам тези глупости в интернет, която твърдят, че имам всички тези пари. Това е страхотно, но къде са? " - каза Маркус. „Аз съм нормален работещ човек. Не съм в беда или нещо подобно, но не съм и богат."
Това, че той не е участвал в лудостта, обхванала неговото творение, е оставил Маркус в уникална позиция да прецени какво точно се случва. Което не означава, че и той може да го обясни.
„Наполовина съм откъснат, но е странно, че нещо, което направих за няколко часа, вече е част от интернет културата“, каза Маркус. „Забавно е да видя как Илон Мъск говори за това. Чувствам се глупаво, но зад него стои това огромно оживление."
Мъск многократно публикува в туитър подкрепата си - може би на шега, може би част от култивирането на имидж като истински злодей от Джеймс Бонд. Tweet на главния изпълнителен директор на Tesla Inc. в сряда информира своите последователи, че е купил монетата за малкия си син.
Как и защо криптовалутата е работила досега, е загадка дори за Маркус. Яростта, туитовете на подкрепа от най-богатия човек в света, нито едно от тях няма смисъл за създателя на Dogecoin.
„Може би това, което се случва е, че Dogecoin може да бъде добър барометър за това колко далеч от реалността могат да стигнат нещата“, каза Маркус.
Ефект на Линди
Но въпреки цялата глупост около възхода на Dogecoin - собствениците на монетата се обединиха, за да спонсорират участник в Наскар през 2014 г. - и опитите за поскъпването на монетата могат да се обосноват с един феномен: Ефектът на Линди. Това е ефектът популяризиран в произведения на Насим Николас Талеб.
Ефектът на Линди е основно правило, което казва, че оставащата продължителност на живота на нетраен елемент, като например колко дълго ще остане книга в печат, е равна на това колко дълго е съществувала. Идеята се свежда до това: колкото по-старо е нещо, толкова по-вероятно е да продължи да оцелява от тестовете на времето.
Dogecoin е създаден през 2013 г., което го прави направо възрастен в крипто-светът. Според ефекта на Линди, неговото повече от седем години оцеляване, като голяма част от това идва през така наречената "крипто-зима", когато цените спаднаха през 2018 г., е знак за устойчивост и доказателство, че това е нещо повече от прищявка.
Мания или не, Маркус е доволен от доброто, дошло от общността на Dogecoin. В допълнение към спонсорството на Наскар, отделни собственици събраха средства за отбора на ямайския бобслей да присъстват на зимните олимпийски игри през 2014 г. в Сочи, Русия и помогнаха да възстановят разходите на тези, които загубиха пари в коледния портфейл през 2013 г.
„Ако това е моят принос към света, би било хубаво да компенсирам изгарянето на изкопаеми горива, използвани за добива на валутана“, каза той за благотворителните усилия на ентусиастите на Dogecoin.
Що се отнася до личните си финанси, Маркус се пази от бързи схеми за забогатяване, избирайки много по-консервативна стратегия.
„Почти нямам риск, просто сложих всичко във фонд S&P 500 Index или Wealthfront“, каза Маркус.
Още по темата:
Оценката на Dogecoin от 10 млрд. долара я прави по-голяма от тези 11 компании
М. Бъри: Tesla купува биткойн, за да разсее инвеститорите, Dogecoin е балон