Снимка: iStock
Биткойнът се повиши с близо 7% в понеделник, след като рисковите активи поеха отново нагоре, благодарение на "охлаждането" на ръста при доходността на щатските държавни облигации. Анализаторите на Citi заявиха, че най-популярната криптовалута е в „повратна точка“ и може да се превърне в предпочитана валута за международна търговия.
С неотдавнашното затопляне на отношението към дигиталната валута от компании като Tesla Inc и Mastercard Inc, биткойнът може да бъде в началото на "масивна трансформация" в основната тенденция, каза инвестиционната банка.
Междувременно Goldman Sachs рестартира бюрото си за търговия с криптовалути и ще започне да търгува биткойн фючърси и форуърди за клиенти през следващата седмица, каза човек, запознат с въпроса, пред Ройтерс.
„Онези, които правят паралели с избухването на крипто балона през 2017 г., може да не са причина за напредъка на технологията оттогава“, каза Паоло Ардоино, главен технологичен директор в криптовалутната борса Bitfinex.
Биткойнът, който достигна рекордното ниво от 58 354 долара през февруари, може в бъдеще да се превърне в предпочитана валута за международна търговия или да се изправи пред "спекулативна имплозия", каза Citi.
„Съществуват множество рискове и пречки, които пречат на прогреса на биткойна“, пишат анализаторите на Citi. "Но претеглянето на тези потенциални препятствия спрямо възможностите води до заключението, че биткойнът е в критичен момент."
Най-голямата криптовалута в света поскъпна с 6.8% до 48 330 в началото на търговията рано тази сутрин. По-малкият конкурент - етер се повиши с 6.8% до 1 517 долара за монета.
Неотдавнашното представяне на биткойна дойде с нарастващото участие на институционалните инвеститори през последните години, в контраст с тежкия фокус на инвеститорите на дребно през по-голямата част от последното десетилетие, казаха анализаторите на Citi.
Ако бизнесът и физическите лица получат достъп чрез дигитални портфейли до планираните дигитални пари в брой на централната банка и така наречените стабилни монети, глобалният обхват на биткойн, проследимостта и потенциалът за бързи плащания ще го видят към това да бъде "оптимално позициониран" да стане предпочитаната валута за международна търговия, добавиха още експертите на щатската банка.
Биткойнът, проектиран като инструмент за разплащане и е малко използван за търговия в големите икономики, възпрепятстван от висока волатилност и относително скъпите транзакции. И все пак през последната година тя придоби популярност на някои нововъзникващи пазари, като Нигерия.
Подобна драматична трансформация към фактическа валута на световната търговия - състояние, което понастоящем се поддържа от долара - ще зависи от промените на пазара на биткойни, за да позволи по-широко институционално участие и по-строг надзор от финансовите регулатори, казаха още от Citi.
И все пак промените в макроикономическата среда също могат да направят търсенето на биткойн по-малко наситено.
Неотдавнашният скок на интереса, предизвикан от историята, че биткойнът може да действа като хеджиране срещу инфлацията, го доведе до рекордно високо ниво и пазарна капитализация от 1 трилион долара.
Но през изминалата седмица биткойнът загуби повече от 11 000 долара от тези нива, което инициира редица въпроси по отношение на неговата устйчивост.
Главният прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс в понеделник предупреди инвеститорите да бъдат "изключително предпазливи, когато инвестират във виртуални валути".
Още по темата: