Снимка: iStock
Willis Towers Watson съветва своите клиенти да преминат от пасивно към активно управление на активите, на фона на нарастващата загриженост относно рисковете свързани с пасивното инвестиране в акции.
Инвестиционният консултант, един от най-влиятелните играчи в индустрията на пенсионните фондове, съветва клиентски активи за около 2.6 трилиона долара.
Ходът идва, след като доклад на UBS предполага, че метеорният възход на пасивното инвестиране се забавя.
Люба Никулина, глобален ръководител на мениджърските изследвания в Willis Towers Watson, заяви, че фирмата повдига опасения относно рисковете от концентрация в пасивен капитал от около три години.
Консултантът „сега го обсъжда“ с всички клиенти, които имат капацитета и ресурсите за управление да избират активно управление пред пасивно, каза Никулина.
Отрицателните последици от изменението на климата за пасивното инвестиране и по-благоприятните условия за активно инвестиране също са аргументи за промяната, каза тя.
„Вярвам, че това е значително, тъй като сигнализира за обръщане на дългосрочната тенденция към пасивно инвестиране“, каза Никулина. „Що се отнася до новите потоци, определено препоръчваме тази промяна.“
Никулина каза, че на американския пазар, където е имало най-голям приток на активи, пасивното инвестиране е „много концентрирано“ в малкия брой компании, на които са изложени инвеститорите.
Най-големите шест компании в S&P 500, включително Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Google и Tesla, представляват почти една четвърт от индекса и по-голямата част от възвръщаемостта, каза тя.
„Беше добър пробег, но колкото повече растат, толкова повече намалява вероятността да продължи това и има риск от концентрацията на най-големите имена.“
Пасивните фондове имат своите слабости, но те са повече от компенсирани от мощните задни ветрове, на които се радваха, докато централните банки продължаваха да влияят върху цените на активите
Никулина добави, че технологичните компании съставляват около 40% от индекса и поставя под въпрос дали инвеститорите получават диверсификацията, която наистина искат, като залагат на индексите.
Тя добави, че пасивните инвестиции означават, че инвеститорите пропускат компании, които все повече избират да останат частни, вместо да станат публични, и където в сектора на знанието имаше „повече растеж и повече успех“.
Никулина каза, че пасивните индекси са доста изложени и на стари икономически бизнеси, които имат проблеми с въглеродния интензитет.
Нарастващата волатилност на пазара след избухването на Covid-19, заедно с прогнозите за „по-изразена“ волатилност, след като правителственият стимул бъде премахнат, създава нови възможности за активно управление, каза още стратегът.
Никулина добави, че тенденцията засяга пасивния собствен капитал повече от пасивния фиксиран доход, тъй като последният все още играе важна роля за целите на съпоставянето на пенсионните задължения.
Прогнозата, че потоците ще се изместят от пасивен собствен капитал към активен, идва, на фона на неотдавнашно проучване на UBS, което показа, че пасивните фондове не успяват да спечелят пазарен дял сред европейските фондове за дялово участие за първи път от десетилетие миналата година.
Швейцарската банка очаква пасивното проникване да се забави през 2021 г. и след това. Според UBS европейските активни мениджъри на акции също се радват на най-високото алфа поколение от две десетилетия миналата година.
„Въпреки че не очакваме пасивното проникване да спре през следващите години, силното алфа поколение през 2020 г., нарастващата популярност на ESG фондовете и повишените нива на нестабилност трябва да действат за забавяне на пасивното проникване през следващите години“, каза UBS.
Пол Дойл, директор на Bfinance, инвестиционен консултант, се съгласи, че условията изглеждат по-благоприятни за активно инвестиране, отколкото от доста време насам.
Дългосрочната динамика на инвестициите към Азия и други нововъзникващи пазари, както и екологичните, социалните и управленските проблеми, и по-специално въглеродните показатели, съдействат за силните страни на активното управление и генерирането на алфа, каза той.
В индекса има много акции за добив и нефт, които „може да не играят ролята на това, което искате като инвеститор, съзнателен за ESG“, каза Дойл.
По-новата динамика на пандемията и правителствените стимули ще доведе до много победители и губещи, добави той. „Когато пазарите станат мечи, няма истинско скриване в пасивните фондове.“, смята още експертът.
Джо Холдън, главен инвестиционен директор на Mercer за Обединеното кралство каза, че има определени противоположни ветрове, които предполагат, че може да има обрат в потоците от пасивни към активни, но това би било „огромен ход“.
Амин Раджан, главен изпълнителен директор на Create Research, каза, че индустрията чака обръщане на потоците от пасивни към активни от 2005 г., но това не се е случило.
„Пасивните имат своите слабости, но те са повече от компенсирани от мощния вятър, който имат, докато централните банки продължават да влияят върху цените на активите. Това е малко вероятно да се промени през 2021 г. “, каза той.
Още по темата:
Дузина активни фондове с доходност от над 100% през 2020 г. и това може да е проблем
Активните фондове стават по-изгодни, ето някои интересни имена