Снимка: iStock
Експертите вярват, че Федералният резерв ще продължи да поддържа стабилна политика, когато приключи срещата му в сряда, и ще поддържа позицията си на лесни пари, въпреки подобряващата се перспектива за американската икономика.
Това поражда въпроса - какво би накарало Фед да промени курса си?
И това според пазарните наблюдатали няма да са два месеца на висока инфлация... Икономистите заявиха, че Фед гледа по-задълбочено - на инфлационните очаквания.
„Ако инфлационните очаквания се повишат - тогава те имат проблем“, казва Уилям Инглиш, професор в Йейлското училище по мениджмънт.
Какви са инфлационните очаквания?
Да предположим, че вие и вашият партньор говорите за това да отидете на Бермудските острови веднага след като пандемията наистина приключи, но когато решите да натиснете спусъка, ще откриете, че цените на билетите са скочили рязко.
Много американци биха отложили ваканцията или ще решат да пътуват до Северна Каролина. Но ако повече американци продължават да купуват самолетни билети и други стоки и услуги, дори когато цените продължават да се покачват, това ще привлече вниманието на Фед.
Неконтролираните инфлационни очаквания водят до това, че „хората изведнъж усещат, че се намират в среда, в която цените растат все по-бързо и по-бързо и по-бързо. След това те ще коригират своите модели на харчене. За да избегнат попадането в капана на инфлацията, те ще купуват повече днес, отколкото утре“, каза Грегъри Дако, главен американски икономист в Oxford Economics.
Това може да се превърне в омагьосан кръг.
С други думи, по-високите очаквания на хората за инфлация ги карат да засилят самото развитие, което се случва. Без да искат да бъдат ощетени, предприятията и производителите ще искат да повишат цените.
Преди пандемията страхът от избухване на по-високи инфлационни очаквания беше като да се говори за епохата на динозаврите. И много икономисти продължават да отхвърлят настоящите страхове като преувеличени.
В края на краищата те отбелязват, че любимата мярка за инфлация на Фед - индексът на личните разходи за потребление - е основно под целта на Фед за инфлация от 2% от 2012 г. насам.
"Не мисля, че имаме нежелана инфлация зад ъгъла", каза президентът на Фед на Сан Франциско Мери Дейли миналия месец в реплика, повтаряна от много от нейните колеги.
Но други икономисти смятат, че Фед може да е прекалено самоуверен и смятат, че е редно поне да се притеснявате.
„Несигурността относно средносрочната инфлация в момента е много висока. Честно казано, COVID е съвсем различен шок, отколкото обикновено сме свикнали да виждаме. И така да разберем какви ще са последиците за цените и заплатите след две години сега е невероятно трудно да се направи “, каза Патриша Мосер, бивш икономист на Фед, а сега професор в Колумбийския университет.
Важно е да се разбере, че Фед няма да премахне паричните си облекчения, защото смята, че потребителските разходи са разточителни.
Това, което би разстроило Фед, е, ако разходът бъде придружен от по-висока доходност от дългосрочните облигации, тъй като инвеститорите в облигации изискват по-висока компенсация за заеми на правителството за дълги периоди. Това означава по-високи разходи за държавни заеми и притеснения относно балониращия дефицит на федералния бюджет. Тези притеснения може да тежат на долара при валутната търговия.
„Рискът на Фед за повишаване е голям ръст в инфлацията, който измества инфлационните очаквания и е свързан с обезценяване на долара - такъв вид безпорядък би променил курса на Фед“, каза Винсент Райнхарт, главен икономист в Mellon
Кой е най-добрият показател за инфлационните очаквания?
Налице е „виелица“ от пазарни измерители на инфлационните очаквания и проучвания на икономисти, като Проучването на професионалните анализатори от Филаделфия Фед, но те идват с проблеми.
Пазарните мерки за инфлация са тясно свързани с цената на петрола. И очакванията, основани на проучването, страдат от инерция.
Дако от Оксфорд Икономикс казва, че харесва месечния доклад за потребителските настроения, публикуван от Университета в Мичиган за неговите едногодишни и петгодишни мерки.
Федът на Кливланд има вътрешна оценка на инфлационните очаквания, която се актуализира ежемесечно на уебсайта на банката. В момента той показва, че 10-годишната очаквана инфлация е 1.48%. С други думи, обществеността понастоящем очаква инфлацията да бъде под 2% средно през следващото десетилетие.
Пътят пред Фед "ще бъде неравен", каза Карл Таненбаум, главен икономист в North Trust. Усложняващият живот на Фед е, че някои високи показатели на инфлацията са неизбежни тази година.
Тъй като показанията за ниска инфлация в началото на пандемията ще отпаднат от изчисленията, правителствените 12-месечни показания за инфлацията ще бъдат в "окото на бурята" през следващите няколко месеца.
Априлските данни за потребителски цени, публикувани в средата на май, може да достигнат 4.5%, каза Дако.
На всичкото отгоре, с отварянето на икономиката, ще има по-високи цени за някои услуги - като самолетни билети.
Фед смята, че в дългосрочен план инфлацията може да се доближи до целта си от 2%, отколкото в миналото. И са готови да толерират някаква по-висока инфлация, за да компенсират годините под 2%.
„Ще бъде толкова сложно предизвикателство за комуникация. Фед ще трябва да признае, че ситуацията е несигурна и изисква внимателно наблюдение “, каза Таненбаум.
Още по темата:
Далио: Икономиката на инвестирането в облигации стана "глупава"