Снимка: iStock
Рекордни върхове. Време е да се застраховате... Но как да направите това? Отговорът дават водещи експерти.
Всъщност, опитът да се хеджира портфейла, е до голяма степен затруднение за много от инвеститорите, особено по-неопитните такива, в момент, когато фондовият пазар продължава да се повишава все повече и повече. Историческите върхове остави много инвестиционни сметки пълни с нереализирани печалби и това започва да кара някои инвеститори да се тревожат какво следва.
„Доброто нещо продължава ли вечно? Човешката природа и опитът подсказват друго“, казва Майкъл Шварц, главният стратег на опциите на Oppenheimer & Co., пред Barron’s.
Въпреки че е трудно да бъдем хладни по отношение на акциите от дълго време, някои инвеститори започват да се фиксират върху нереализираните печалби в своите портфейли. Вместо да продават ценни книжа, за да заключат тези печалби - което е изключително трудно решение за всички, най-дисциплинираните - инвеститорите търсят да ги защитят с опции.
Невъзможно е да се определи количествено хеджиращата дейност, но защитните модели на търговия започват да се появяват на пазара. За първи път от векове, казва Шварц, деканът на стратегическите стратези на Street, клиентите започнаха да питат как да хеджират портфейлите на акции, в случай че нещо наруши историческото рали.
Клиентите му не цитират конкретна причина за спад на фондовия пазар. Той казва, че те просто се притесняват, че печеленето на пари чрез инвестиране няма да бъде толкова лесно, колкото от много дълго време насам.
Индексът S&P 500 нараства с около 80% от минимумите си през март 2020 г., а много акции са нараснали още повече.
За да се хеджира, Шварц съветва някои клиенти да купуват пут опции директно на S&P 500. Портфолио от 1 милион долара може да бъде частично хеджирано срещу 10% спад на фондовия пазар чрез закупуване на три пута на S&P 500 със страйк 3 925 долара. Всеки договор струва около 6 530 долара, когато референтният индекс е при ниво от 3974 пункта. Общите разходи за хеджиране са около 19 590 долара.
Ако индексът спадне с 10%, портфейлът ще намалее с около 0.8%, казва Шварц. Ако индексът спадне с 10%, до 3553, путовете ще струват около 92 009 долара. Ако при изтичане на опциите индексът е над цената на страйка за пут, хеджът се проваля и парите, похарчени за путовете, вероятно се губят или намаляват сериозно. През последните 52 седмици S&P 500 варира от 2191,86 до 3981.04. Индексът е нараснал с около 6% до момента тази година.
През годините рядко сме обсъждали стратегии за хеджиране. Предпочитаният от нас подход от финансовата криза 2007-09 г. обикновено беше да продаваме путове и да купуваме опции за кол. Съществуването на масивен стимул от страна на Фед, като цяло подкрепя възхода на пазара. По ирония на съдбата това е помогнало да се направи хеджирането на по-разумни цени за първи път от много време насам.
В миналото фондовият пазар трябваше да изпита масивна корекция, само, за да си струва разходите. Сега разходите за хеджиране се смекчиха по причини, които отразяват дълбоки промени на пазара на опции.
Вместо просто да купува акции, нова порода инвеститори също купува купища повишаващи се позиции за по-нататъшно осребряване на нарастващия фондов пазар. Този невероятен бик сред инвеститорите означава, че коловете често са по-скъпи от путовете. С други думи, пазарната тълпа в този момент е по-скоро алчна, отколкото уплашена.
И все пак всеки, който обмисля хеджирането, трябва да разбере, че хеджирането трябва да се управлява. Това не са позиции на „покупка и забравяне“.
Много инвеститори не успяват да реализират печалби от хеджиране, защото стават алчни и хеджирането изтича с малка печалба, когато пазарът се възстанови. Определете предварително в кой момент бихте монетизирали своя залог. Някои инвеститори ще вземат печалба при 100%; други на 50%.
Ключът е просто да се вземат печалбите, което може да бъде толкова трудно да се направи както в посока надолу, така и в посока нагоре.
Още по темата: