Снимка: iStock
Ралито за акциите продължава да се справя с проблемите, като индексите Dow и S&P 500 се повишиха до нови исторически върхове през миналата седмица, а инерцията се очаква да продължи и през тази седмица.
По-рано този месец отговорният регулаторен орган в Китай предупреди, че активите на Уолстрийт се търгуват на толкова високи нива, че са длъжни да коригират.
Но акциите не са при балон, според Goldman Sachs. Анализаторите на банката, водени от Питър Опенхаймер, очертават девет ключови характеристики на историческите балони и обсъждат как те не отговарят на текущата пазарна среда.
Инвестиционната банка определя балона на фондовия пазар като „бързо ускоряване на цените и оценките, което прави нереалистични претенции за бъдещ растеж и възвръщаемост“.
Проучването на Goldman Sachs се основава на исторически фондови балони, включително „Манията по лалетата“ в Холандия през 1630-те, „Railway Bubble“ от 1873 г. в САЩ и глобалния технологичен балон от 90-те години.
Един от ключовите белези на балоните е прекомерното поскъпване и екстремните оценки. И докато инвестиционната банка признава „джобовете на изобилието“ и някои прекомерни поскъпвания на акциите на САЩ, анализаторите твърдят, че това не означава непременно, че се формира по-широк и „системно опасен“ балон. Неотдавнашното покачване на индекса S&P 500 и по-специално в технологичния сектор е впечатляващо, но не и екстремно, казват анализаторите.
По същия начин, друга базова сигнализация е идеята, че „този път е различно“, с разказ, който оправдава нови начини за оценка на компаниите. Анализаторите на Goldman Sachs обаче твърдят, че този път не е по-различно и основният аргумент в подкрепа на по-високите цени в момента е следният: Лихвените проценти са ниски.
Миналите балони често включват вълнение около определен сектор, водещо до пазарна концентрация. Истина е, че групата акции от FAAMG - Facebook, Apple, Amazon, Microsoft и Google, собственост на Alphabet доминира над индексите и вниманието на инвеститорите.
Но анализаторите твърдят, че не само това е представител на трансформационен период в технологиите, но и основите подкрепят тези компании. Групата е силен генератор на пари и показатели като печалба на акция в Big Tech и други любими инвеститори на дребно „значително надминаха тези на останалата част от пазара“.
Инвестиционната банка също така открива, че докато настоящият пазар има някои характеристики на балони, като неистови спекулации, лесен кредит и нарастващ ливъридж, процъфтяваща корпоративна активност и историята за „нова ера“, движещ технологичния бум, тези фактори са смекчени от сили, включително регулиране и стабилност на по-широкия пазар. Също така не сме закъснели в икономическия цикъл и широко разпространените счетоводни скандали не са излязли наяве - това са други критични маркери на балоните.
Анализаторите заключават: „Въпреки че в акциите има джобове с прекомерни оценки и части от пазара оправдано намаляват, докато лихвените проценти нарастват, в нашата оценка в момента са налице или са изпълнени частично само някои от тези общи характеристики.“
Според Goldman Sachs, рисковете от предстоящ балон „със системни рискове за финансовата система и икономиките“ са относително ниски.
Още по темата:
Изпълнени ли са всички критерии за да кажем, че акциите са в балон?