Снимка: iStock
Принудителната ликвидация на над 20 милиарда долара от портфолиото, свързани с инвестиционната фирма на Бил Хуанг, насочва вниманието към скритите финансови инструменти, които той използва за изграждане на големи позиции в компании.
Голяма част от лоста, използван от фондът на Хуанг Archegos Capital Management, е предоставен от банки, включително Nomura Holdings Inc. и Credit Suisse Group AG чрез суапове и така наречените договори за разлика, според хора с пряко познаване на сделките. Това означава, че Archegos всъщност никога не е притежавал повечето от основните ценни книжа - ако изобщо е имал такива.
Докато инвеститорите, които притежават дял от над 5% в компания, регистрирана в САЩ, обикновено трябва да оповестяват своите дялове и последващи транзакции, това не е така при позициите, изградени чрез вида деривати, очевидно използвани от Archegos. Продуктите, които се сключват извън борсите, позволяват на мениджъри като Хуанг да натрупват експозиция към публично търгувани компании, без да се налага да го декларират.
Бързото развиване на Archegos отекна по целия свят, след като банки като Goldman Sachs Group Inc.и Morgan Stanley принудиха фирмата му да продаде милиарди долари в инвестиции, натрупани чрез залози с висок ливъридж. Разпродажбата разтърси пазарите на акции от Baidu Inc. до ViacomCBS Inc. и подтикна Nomura и Credit Suisse да разкрият, че са изправени пред потенциално значителни загуби от експозициите си към тези деривати.
Една от причините за разширяващите се последици при заетите средства, които инвеститорите използват, за да увеличат своите залози: маржин кол се появява, когато пазарът върви срещу голяма позиция с ливъридж, принуждавайки хедж фонда да депозира повече пари или ценни книжа при своя брокер, за да покрие загубите . Вероятно от Archegos е трябвало да депозират само малък процент от общата стойност на сделките си.
Веригата от събития, задействани от това огромно разтоварване на позиции, е поредното напомняне за ролята, която хедж фондовете играят на световните капиталови пазари. Краткото изстискване на хедж фонд по време на яростно повишение, подхранвано от Reddit за Gamestop Corp. и други акции по-рано тази година, доведе до загуба от 6 милиарда долара за Melvin Cappital на Гейб Плоткин и предизвика проверка от страна на американските регулатори и политици.
Идеята, че една фирма може спокойно да натрупа големи позиции чрез използване на деривати, може да предизвика друга вълна от критики, насочени срещу слабо регулирани фирми, които имат силата да дестабилизират пазарите.
Докато призивите за марджин в петък предизвикаха загуби от около 40% в някои акции, в понеделник нямаше признаци на повсеместно "заразяване" на пазарите. За разлика от 2008 г., когато най-богатият човек в Ирландия използва деривати, за да изгради толкова голяма позиция в Anglo Irish Bank Corp., която в крайна сметка допринесе за международното спасяване на страната.
През 2015 г. базираната в Ню Йорк FXCM Inc. се нуждаеше от спасяване поради загуби в дъщерното си дружество в Обединеното кралство в резултат на неочакваното премахване на фиксирането на швейцарския франк.
Много от сделките на Хуанг остават неясни, но участниците на пазара изчисляват, че активите му са нараснали от 5 милиарда до 10 милиарда долара през последните години и общите позиции може да надхвърлят 50 милиарда долара.
„Това е предизвикателно време за семейния офис на Archegos Capital Management, нашите партньори и служители“, заяви Карън Кеслер, говорител на Archegos, в понеделник в изявление по имейл. "Всички планове се обсъждат, докато г-н Хуанг и екипът му определят най-добрия път напред."
CFD и суаповете са сред поръчковите деривати, които инвеститорите търгуват частно помежду си или на борсата, вместо чрез публичен обмен. Подобна непрозрачност спомогна за влошаване на финансовата криза от 2008 г. и регулаторните органи въведоха обширен нов набор от правила, регулиращи активите оттогава.
Извънборсовите деривати върху акции заемат един от най-малките ъгли на този непрозрачен пазар. Суаповете и форуърдите, свързани с акции, са имали брутна пазарна стойност от 282 млрд. долара в края на юни 2020 г., сочат данните на Банката за международни разплащания. Това в сравнение с 10.3 трилиона долара за суапове, свързани с лихвените проценти и 2.4 трилиона долара за суапове и форуърди, свързани с валути.
Тъмните ъгли
Суаповете на акции са малка част от непрозрачния пазар на извънборсови деривати
Регулаторите започнаха да налагат ограничения върху CFD през последните години, защото са загрижени, че дериватите са твърде сложни и твърде рискови за инвеститорите на дребно, с Европейския орган за ценни книжа и пазари през 2018 г.
Още по темата:
Блокови сделки доведоха до срив при няколко позиции
Credit Suisse предупреди за „значителна загуба“ в резултатите за първото тримесечие