Снимка: iStock
Нов скок в доходността на хазната ще разтърси пазарите и би могъл да изпрати повече семейни офиси и хедж фондове по подобен път на Archegos Capital Management на Бил Хуанг, според Нуриел Рубини.
Рубини, професор в училището за бизнес на Стърн в Нюйоркския университет и бивш съветник на правителството на САЩ, заяви, че комбинацията от ниски до отрицателни ставки в напредналите икономики и фискални стимули кара инвеститорите да поемат прекомерен риск.
Той посочи циклично коригираните съотношения на цените и печалбите при върховете, наблюдавани през 1929 г. и началото на 2000-те, като един от признаците на безразсъдност.
„Виждаме широко разпространена пяна, балони, поемане на рискове и ливъридж“, каза Рубини пред Bloomberg TV. „Много играчи са поели твърде много ливъридж и твърде много рискове, а някои от тях ще се взривят.“
Професорът, спечелил прякора „Г-н Катастрофа” заради вечно зловещите си прогнози за икономиката и финансовата система. С настоящите си коментари, Рубини се присъединява към инвеститорите, включително Скот Минерд от Guggenheim Investments, като предупреждава, че могат да бъдат предизвикани повече сривове в стил Archegos.
Рубини каза, че един шок може да настъпи, ако доходността на 10-годишните облигации на САЩ се покачи над 2% тази година. Други рискове включват връщането на инфлацията и перспективата за “гореща война” между САЩ и Китай, каза той.
Докато по-силният долар е накарал някои хедж фондове и други инвеститори да капитулират върху своите мечи залози, зелената валута ще отслабне в средносрочен план, тъй като двойните дефицити в най-голямата икономика в света се увеличават, според Рубини.
Междувременно санкциите на САЩ може да накарат страни като Китай, Русия, Иран и Северна Корея да се диверсифицират далеч от доларовите активи.
"Дори ако в краткосрочен план резултатите от растежа в САЩ укрепят долара, посоката на долара е надолу с течение на времето", каза той.
Рубини е негативен от доста време не само за пазарите, но и за други активи, като криптовалутите. И времето до сега не веднъж доказваше, че греши. В началото на годината професорът заяви по отношение на биткойна, че той има отрицателна стойност предвид въздействието му върху околната среда.
Копаенето на биткойни сега използва същото количество енергия годишно, както тази, която Холандия консумира през 2019 г., припомня Рубини.
„Тъй като вътрешната стойност на биткойните е нула и би била отрицателна, ако се приложи подходящ данък върху въглерода към масовото му замърсяващо производство на енергия, прогнозирам, че настоящият балон в крайна сметка ще завърши с ново спукване“, каза икономистът.
Нуриел Рубини, често наричайки цифровите активи "s - t монети".
Рубини многократно е твърдял, че биткойнът изобщо не трябва да се нарича валута.
Професорът по икономика смята, че биткойнът „не е разчетна единица“, „не е мащабируемо платежно средство“ и „не е стабилно средство за съхраняване на стойността“. Вместо това, твърди той, това е схема за "напомпване и изхвърляне", при която страхът от пропускане кара инвеститорите на дребно да спекулират с непрекъснато нарастващия балон.
Още по-лошо, Рубини казва, че добивът и обработката на криптовалути вредят на околната среда. По този въпрос има доказателства в подкрепа на твърденията му.
При сегашните темпове добивът на биткойни използва същото количество енергия всяка година, както Холандия през 2019 г., според данни на Университета в Кеймбридж и Международната агенция по енергетика за Ройтерс.
Проучване от Харвард през 2020 г. също установи, че въпреки че добивът на криптовалута не „изгаря планетата“, има „сценарий, при който всеки 1 долар от създадената стойност на монети за криптовалута ще бъде отговорен за 0.66 долара щети за здравето и климата“.
Възгледите на Рубини са в противоречие с тези на нарастващата група биткойн бикове.
След като Джим Креймър заяви, че смята, че е "почти безотговорно" компаниите да не притежават биткойни, Рубини атакува това твърдение. Той нарече домакина на "Mad Money" "тотален идиот" - и "главен лидер", който търгува "s - t монети" в туит, който разкъсва бившия мениджър на хедж фонд, защото не призна кризата със сигурността на криптовалутите.
"Рисковите, променливи биткойни не влизат в портфолиото на сериозни институционални инвеститори. Много от неговите поддръжници на дребно са манипулирани от армия от самообслужващи се вътрешни лица и продавачи на змийско масло", каза Рубини.
"Илон Мъск на Tesla и Майкъл Сейлър на MicroStrategy може да залагат къщите си на биткойн. Това не означава, че трябва", добави той.
Още по темата: