Снимка: iStock
Много прехваленият бум в търговията с акции, в резултат на правителствените стимули в САЩ, се оказа пълен провал.
Тъй като основните средни стойности на индексите непрекъснато поставят рекорди, индивидуалните инвеститори все още вливат пари в акции. Но изглежда, че сега инвестират в традиционни взаимни фондове и борсово търгувани фондове. В същото време те забавиха предишното си маниакално закупуване на единични акции, които изпратиха някога неизвестни имена като GameStop (тикер: GME) в стратосферата.
Според нов доклад на екипа за глобална пазарна стратегия на J.P. Morgan, някои от най-новите федерални стимули, може да са били насочени към фондове, а не в отделни акции или опции, както беше през по-голямата част от изминалата година. Индивидуалните инвеститори изглежда се връщат към практиката си за закупуване на индексни фондове.
Преди месец се подчертаваше изследване на Deutsche Bank, което установяваше, че по-младите получатели на плащанията от “чичо Сам“ от 1400 долара планират да вложат около половината от чековете в акции. Ню Йорк Таймс отбелязва същите данни повече от две седмици по-късно, което, както се оказва, е било точно след като търговската активност на отделните инвеститори изглежда е достигнала своя пик, според доклада на JP Morgan, ръководен от Николаос Панигърцголоу.
Докато изкупуването на фондове е било силно, малките сделки с кол опции (10 договора или по-малко) рязко са паднали от своя връх през януари, според данните, посочени от банката за клиринг на опции. В същото време една кошница от акции, облагодетелствани на платформите за търговия на дребно като Robinhood, се движи встрани като цяло, докато S&P 500 продължава да нараства до рекорди.
Междувременно потоците на дребно в американски акции и фондове, търгувани на борса, са намалели до средно 380 милиона за пет дни, въз основа на прогнози на глобалния екип за количествени и производни стратегии на J.P. Това е по-малко от пика от 670 милиона долара на ден през петте дни, приключили на 16 март, но все още над 12-месечната средна дневна стойност от 250 милиона долара.
Това бележи връщане към предпочитанията на физическите лица към тяхното предпандемично закупуване на традиционни дялови фондове от единични акции и опции. Индексните фондове привлякоха 199 млрд. долара през първото тримесечие, в сравнение с 231.8 млрд. долара за цялата 2020 г., според Morningstar.
Защо да преминете обратно от акции към фондове?
Ето няколко предположения. Американците се връщат на работа, както се вижда от 916 000 новосъздадени работни места през март, отчетени миналата седмица. Това ще остави на хората по-малко време да играят на пазара, но все пак ще искат да инвестират чрез ETF. Или може би някои видяха, че предишните им печалби се изплъзват, когато акциите на любимите им меме-компании поевтиняват.
Независимо от пътя, по който са поели, американските инвеститори са изцяло инвестирани на фондовия пазар въз основа на няколко други показателя, цитирани от банката. Акционерните дялове на хибридни взаимни фондове се възстановиха до над 60%, в съответствие с върховете на предишните пазарни върхове през 2018, 2007 и 2000 г. Разпределението на собствените капитали на американските домакинства на техните финансови активи също е рекордно, според последния Федерален резерв данни, достигайки връх от 2000 „дот-ком“ ера. Междувременно нетният маржин дълг също е повишен според историческите стандарти.
Като се вземат предвид тези три фактора, „изглежда има ясни доказателства за повишено позициониране на собствения капитал от инвеститорите на дребно и по този начин уязвимост за пазара на акции в бъдеще“, се казва в доклада. Когато публиката е „ол-ин“, това е сигнал за контраинвеститорите да вземат малко чипове от масата.
Още по темата:
7 акции на Robinhood, които дори милиардерите искат да имат в портфейлите си
Четири любими компании на инвеститорите в Robinhood, които да се избягват като "чума"