Снимка: iStock
По-трудно от всякога е да отхвърлите Биткойн като прищявка или измама и дори дългогодишни скептици са се сблъсквали поне с неприятно признание, че криптовалутата няма да изчезне. Дигиталните активи бързо навлизат в масовия поток и финансовите съветници задават безброй въпроси от клиентите за този бързо нарастващ клас активи.
Големи инвеститори като Пол Тудор Джоунс и Стенли Друкенмилър разкриха разпределението в биткойни през 2020 г., докато институции, включително Fidelity Investments и Morgan Stanley, позволиха на съветниците и клиентите за управление на богатството да купуват биткойни на техните платформи.
Но въпреки цялата реклама, приемането от професионални инвеститори остава в ранните етапи. Според скорошно проучване на Bitwise Asset Management, около 9% от финансовите съветници в момента имат разпределение в крипто активи на клиентски портфейли, докато 24% казват, че ги притежават в личните си портфейли. Четири от всеки пет финансови съветници заявиха, че техните клиенти ги питат за крипто активи през 2020 г., а 17% казват, че планират да инвестират чрез клиентски портфейли през 2021 г.
„Наближаваме повратната точка“, казва Рик Еделман, дългогодишен съветник, който сега ръководи RIA Digital Assets Council, ресурс за обучение на съветници относно блокчейн технологиите и криптовалутите. „През последните няколко години въпросът беше: „Защо инвестирате в биткойн?“. Въпросът, който сега се задава:„ Защо не сте? “, казва Еделман.
Отвъд бързите завръщания, има много причини да инвестирате в биткойн - и някои причини да не го правите. Обосновката за инвестиране е началото на пътната карта за това как да се подходи към включването на биткойн и други криптовалути в портфолио.
Някои купувачи мислят за Биткойн като залог на рисков капитал на нововъзникваща технология, която ще промени начина, по който хората плащат за стоки и услуги и прехвърлят пари в международен план - като закупуване на нова Visa (тикер: V) или PayPal Holdings (PYPL) в ранните дни на бума на кредитните карти или цифровите плащания. Други го виждат по-подобно на „цифровото злато“, противодействащо на инфлацията, докато някои се стремят да увеличат диверсификацията на портфейла си с некорелиран актив. Каквато и да е причината, трябва да имате предвид няколко неща:
Започнете с малко
Независимо от обосновката за закупуване на криптовалута, започвайки с разпределение от 3% или по-малко, инвеститорите са готови да приемат известна волатилност. Изменения от 10% или 20% или повече в рамките на една седмица, или дори ден, не са необичайни за биткойн. За волатилен актив не е необходимо голямо разпределение, за да има значително въздействие върху възвръщаемостта на портфейла. И в най-лошия сценарий, ако стойността на Биткойн падне до нула, разпределението на няколко процентни пункта няма да съсипе инвеститора или клиента.
Междувременно възходът може да бъде много, много по-голям. Възвръщаемостта от над пет милиона процента от създаването на Биткойн през 2009 г. няма да се повтори, но дългосрочните цели на биковете все още са експоненциално по-високи от днешната цена. Докато прогнозите за дългосрочната възвръщаемост на акциите се дават по отношение на едно- или двуцифрен процент на годишна база, прогнозите за Биткойн са склонни да бъдат нещо като възвращаемост „5x“ или „10x“.
IEQ Capital е мениджър на активи в Калифорния и финансов съветник с активи в размер на 12 милиарда долара. Наскоро компанията започна да добавя 1% до 3% разпределение към биткойн за клиенти, които могат да си позволят риска и се чувстват удобно да държат крипто активи. Сега IEQ разполага с 80 милиона долара в биткойн във всички свои портфейли, които неговият съ-изпълнителен директор Ерик Харисън очаква да се удвои или утрои в не толкова далечното бъдеще.
Харисън се радва на цената на биткойните, която продължава да расте, тъй като все повече институции и инвеститори приемат криптовалутата. Той отбелязва, че общото предлагане е ограничено и че голяма част от биткойните не са обменяни повече от година.
„Общият брой биткойни, които всъщност търгуват - това, което можете да считате за плаващ - е доста малък брой“, казва Харисън. „Тъй като институциите, корпорациите и мениджърите на пари ускоряват своите покупки на биткойн, в крайна сметка получавате несъответствие между търсенето и предлагането, което е потенциално доста значително.“
Нетен приток от 93 милиона долара в биткойн може да доведе до 1% увеличение на цената му, според анализ на BofA Securities през март. Това е по-малко от 1/20 от притока, необходим за преместване на златото със същия процент.
Институционалното приемане не означава, че няма да има нов срив в цената на биткойн. Това все още е рисков актив с несигурно бъдеще поради множество потенциални клопки - не само държавни регулации или технологично остаряване.
Помислете за корелацията му. Без парични потоци или други основи за извличане на стойност, бъдещата траектория на цените на Биткойн ще остане тема на дебат. Но извън периодите на интензивен стрес на пазара, като през март 2020 г., цената му трябва да остане некорелирана с това, което акциите, облигациите или стоките правят. С други думи, има потенциална възможност за намаляване на риска на портфейла и увеличаване на съотношението на Шарп, диверсификация, с разпределение в биткойни, дори ако бъдещите му възвръщаемости не могат да съответстват на миналата траектория.
В сравнение с фондовия пазар, Bitcoin има корелация от само 0.11 от началото на 2018 г. до ноември 2020 г., според данните на главния инвестиционен стратег на Leuthold Group Джим Полсен. Това се сравнява с корелация на облигации и акции -0,24 и злато и акции 0.31. (1 е напълно положителна корелация, -1 е напълно обратна връзка и 0 означава никаква корелация.) Биткойн също има корелация с облигации под -0.01 през същия период.
Добавянето на крипто към портфолио по начин, който има смисъл, не е лесно. Шийла Уорън от Световния икономически форум и Раул Пал от Real Vision Group ви показват как.
Прегърнете волатилността
Огромната нестабилност на биткойните държи много инвеститори далеч от крипто активите като цяло, но има и друг начин да се мисли за тази волатилност.
„Много хора гледат на нестабилността на биткойните и си мислят:„ Не искам това. “Не съм съгласен“, казва Полсен. „Тъй като е толкова драстично изменчив, можете да го използвате като често ребалансирате.“
И Полсън и Еделман съветват да има строго правило за запазване на целевото разпределение на биткойни в портфейла. Да вземем за пример портфолио с целева позиция от 2%. Когато цената на биткойн спадне и теглото му в портфейла падне до 1,5%, инвеститорът трябва да изкупи обратно до 2% - и също така да продаде обратно до 2%, когато биткойн поскъпването доведе теглото му до 2.5% от портфейла.
Инвеститорите също могат да възприемат подход за доларово осредняване на разходите. Вместо да инвестират пълните 2% от портфейлите си в биткойн в една сделка, изградете това разпределение за три, шест или 12 месеца, за да изгладите нестабилността, която вероятно ще настъпи този период.
Тъй като класът на активите узрява, Еделман казва, че неговата волатилност ще намалее. „Тъй като има по-голяма институционална собственост върху биткойните и цената се повишава, разумно е да се очаква, че нестабилността да се понижава“, казва той. „Това е вярно за всеки клас активи или нововъзникващи инвестиции, които искате да разгледате. Неофитните му елементи ще започнат да се изглаждат."
Изберете вашите продукти
Междувременно все още има логистично препятствие за съветниците, които искат да влязат в инвестиране в крипто-активи от името на своите клиенти. Добавянето на биткойн към портфейлите на клиентите, начисляването на такси върху него и изпълнението на изискванията за водене на бек офис и данъчно отчитане не е толкова просто, колкото закупуването на дадена акция или облигация. Но нещата се развиват в тази посока.
Fidelity е първата голяма институция, която предлага биткойн на своята платформа за съветници и мениджъри на пари - подкрепяйки попечителството, изпълнението на сделки и функциите за отчитане - и планира да добави етер, монетата, базирана на блокчейн технологията Ethereum, по-късно тази година. Също така наскоро той подаде до Комисията за ценни книжа и борси заявление да стартира биткойн-търгуван фонд.
„Основният ни фокус е да предоставим на институциите възможността безопасно да съхраняват и извършват транзакции с цифрови активи от всякакъв тип“, казва Том Джесоп, президент на Fidelity Digital Assets. „Това е много познато преживяване за традиционната институция... По-голямата част от интереса сега е към биткойните и оттук започнахме, но дългосрочната ни гледна точка е, че сме агностични относно това какви са активите.“
Morgan Stanley наскоро направи Bitcoin средства на разположение на определени клиенти за управление на богатството, докато JPMorgan Chase (JPM) планира нови услуги, свързани с крипто. Bank of New York Mellon (BK) заяви през февруари, че скоро ще предложи попечителство над Bitcoin и други крипто активи за своите клиенти, след подобен ход на Northern Trust (NTRS). Скорошната публична борса за криптовалута Coinbase също предлага регулирана услуга за крипто пазител за институционални инвеститори от 2018 г. Много други модерни крипто борси няма да отговорят на изискванията на повечето съветници за съответствие и попечителство.
Grayscale предлага редица публично търгувани тръстове, като двете най-големи са Bitcoin Trust на Grayscale (GBTC) и Ethereum Trust на Grayscale (ETHE) - докато Bitwise предлага фонд, който проследява кошница от топ 10 на криптовалутите чрез капитализация, Bitwise 10 Crypto Индексен фонд (BITW). Те трябва да са достъпни в повечето брокерски сметки като почти всяка друга ценна книга с ежедневна ликвидност. Но тяхната структура наподобява взаимни фондове повече от ETF и си струва да се отбележи, че таксата за управление на Grayscale от 2% върху своите криптовалутни тръстове е значително по-висока от повечето пасивни фондове на пазара.
Някои съветници могат също така да предприемат крипто излагане чрез отделно управлявани акаунти или програми за управление на активи до ключ, докато клиентите с висока нетна стойност или акредитирани инвеститори имат на разположение и множество други опции. „Наистина няма причина съветник да каже: „Трябва да изчакам ETF“, казва Еделман. "Защото вече не го правят."
Още по темата:
Биткойнът с нов рекорд от над 60 000 долара
Раул Пал: Волатилността на биткойна е най-добрия приятел на инвеститорите