Снимка: Istock
Управлението на вашите финанси и определянето на месечен бюджет може да бъде предизвикателство. Но ако сте затруднени от къде да започнете, стратегията 50-30-20 може да опрости процеса.
Планът разделя доходите ви на три широки категории: потребности, нужди и спестявания и инвестиции. Ето по-отблизо всяка една от тях:
50% от вашата заплата трябва да отиде за неща, от които се нуждаете
Тази категория включва всички ваши основни разходи, като наем, ипотечни плащания, храна, комунални услуги, здравно осигуряване, плащания по кредити и плащания за автомобили.
Ако необходимите ви разходи заемат повече от половината от доходите ви, може да се наложи да намалите разходите или да погледнете към вашия фонд за спешни нужди.
20% от вашата заплата трябва да отиде за спестявания и инвестиции
Тази категория включва ликвидни спестявания, като спешен фонд; пенсионни спестявания, като 401 (k) или Roth IRA; и всякакви други инвестиции, като инвестиционна сметка.
Експертите обикновено препоръчват да се стремите да разполагате с достатъчно пари във вашия спешен фонд, за да покриете разходи за живот между три и шест месеца. Някои също предлагат първо да натрупате спестявания, след това да се концентрирате върху дългосрочни инвестиции.
И ако имате достъп до акаунт 401 (k) чрез вашия работодател, това може да бъде чудесен начин да спестите част от дохода си преди данъчно облагане.
30% от вашата заплата трябва да отиде за неща, които искате
Тази последна категория включва всичко, което не се счита за съществен разход, като пътуване, абонаменти, вечеряне, пазаруване и забавление.
Тази категория може да включва и луксозни ъпгрейди: Ако закупите например по-хубава кола вместо по-евтина, която попада в категорията на вашите нужди.
Няма универсален подход за управление на парите, но планът 50-30-20 може да бъде добро начало, ако сте начинаещ в бюджета и се чудите как да разделите доходите си.
Още по темата:
8-те най-добри приложения за лични финанси за 2020 г.
10 мобилни финансови приложения, с които да следите бюджета си
На какво да научите децата си за парите през 2020-та година?