Снимка: Istock
Опасенията за инфлацията се разпалиха през изминалата седмица, като априлският индекс на потребителските цени се повиши с 4.2% по-високо от преди година. Докато Федералният резерв казва, че всякакви скокове на цените трябва да бъдат „преходни“, инвеститорите се насочват масово към традиционните инфлационни хеджирания като злато, стоки, недвижими имоти и ценни книжа, защитени от инфлацията, или TIPS. Много фондове осигуряват лесен достъп до тези активи, въпреки че е вероятно това, което е работило в миналото, да не работи в бъдеще. И все пак ето няколко ETF-а за инвеститорите, които се опасяват от инфлация.
Фондът Horizon Kinetics Inflation Beneficiaries управлява активи на стойност 436 милиона долара (тикер: INFL). Той е активен фонд, стартиран през януари, инвестиращ в компании, които имат много твърди активи и бизнес модели, които са по-малко зависими от капитала и труда.
„Лесно е да се фокусираме върху това как печалбите се възползват от инфлацията, но ние искаме фирми с по-ниска чувствителност към разходната страна“, казва мениджърът на портфейла Джеймс Даволос. "Това означава, че не е нужно да харчат много пари, за да спечелят много пари."
Фондът е силно изложен на секторите на материалите и енергетиката, но също така притежава много акции от финансови услуги, особено борси и брокерски фирми. Много от 36-те му притежания генерират приходи от земя, лицензионни възнаграждения или операционни платформи, които съществуват от десетилетия.
Тези фирми обикновено имат по-малко дългове, могат лесно да мащабират бизнеса си и да поддържат маржовете на печалба дори в инфлационна среда, казва Даволос. Въпреки кратката си история, фондът е спечелил 17.4% от създаването си, срещу 8% възвръщаемост за индекса S&P 500 за същия период.
Стойността на недвижимите имоти също има тенденция да се държи добре по време на инфлацията. 34 милионият Nuveen Short-Term REIT ETF (NURE) има предимство, като се фокусира върху АДСИЦ-и с краткосрочни договори за лизинг, които рестартират наемите по-често и следователно е по-вероятно да се повишат заедно с лихвените проценти и инфлацията.
Фондът притежава най-вече жилищни сгради, хотели, складове за самостоятелно съхранение и произведени жилища. Наемите на апартаменти вече са се възстановили с повече от 3% през първото тримесечие от преди година, показват данни на Morgan Stanley. ETF-ът е върнал 18.6% от годината до момента, надминавайки SPDR (XLRE) от сектора за избор на недвижими имоти с четири процентни пункта.
Институционалните инвеститори също използват опции, за да се предпазят от покачващите се лихвени проценти, но извънборсовите деривати не са достъпни за редовните инвеститори. Някои ETF виждат това като възможност. Quadratic Interest Rate Volatility and Inflation Hedge ETF (IVOL) с активи под управление от 3.1 милиарда долара има 85% тегло в облигации TIPS, които предлагат защита срещу инфлация, тъй като номиналната им стойност се коригира въз основа на CPI. Но TIPS са склонни към спад на цените, ако инфлационните очаквания доведат до повишаване на лихвените проценти - това, което специалистите наричат „риск от продължителност“.
За да се противопостави на това, Quadratic ETF има останалите 15% в опции с фиксиран доход, които биха се възползвали от нарастващите дългосрочни лихвени проценти или намаления на лихвените проценти на Fed. Това не само предлага различно измерване на инфлацията от CPI, но също така добавя слой на защита, когато пазарът на облигации се разпродаде, казва портфейлният мениджър Нанси Дейвис. Досега, с повишаването на лихвените проценти, фондът изпревари iShares TIPS Bond ETF (TIP) с четири процентни пункта.
Simplify Interest Rate Hedge ETF (PFIX) стартирал във вторник, също има за цел да държи 50% в опции, които печелят от нарастващите дългосрочни лихвени проценти. Но има още 50% в бързоликвидни ценни книжа, а не TIPS. Последните обикновено плащат много по-ниски доходи. Тъй като лихвените проценти са близо до нулата, повечето TIPS вече имат отрицателна доходност. Ако инфлацията не е достатъчна, за да компенсира спреда на доходността - в момента около 2.6% за петгодишните банкноти - инвеститорите са по-добре с хазната. „Не съм фен на TIPS; те са много скъпи сега “, казва Харли Басман, управляващ партньор на Simplify Asset Management.
Още по темата: