Снимка: Istock
Облигациите и кешовите активи не са привлекателни – те са най-лошите, според професорът по финанси от Уортън Джеръми Сийгъл.
Сийгъл, предупреди в интервю за CNBC в петък, че облекчената парична политика на Фед в условията на ценови натиск при имотите, може да постави началото на инфлацията и да се наблюдава кумулативен ръст на потребителските цени до 20% през следващите две до три години.
И докато инфлационните тревоги разтърсиха пазара през изминалата седмица, Сийгъл се аргументира, че инвеститорите няма да имат много алтернативи на акциите и други традиционни инфлационни хеджирания, предвид перспективата за отрицателна реална или коригирана с инфлацията възвръщаемост на държавните облигации.
„Историята е, че акциите повече от компенсират инфлацията и има много акции за изплащане на дивиденти - 2%, 3%, 4%, 5%. И така, защо да отидете към инструменти с фиксиран доход? Разликата е огромна. И това е, което мисля, че ще продължи да насочва парите на пазара въпреки опасенията, че Фед ще затегне в бъдеще.“ - гкоментира Джеръми Сийгъл.
Активи като облигации или парични средства нямат голяма привлекателност, каза Сийгъл, старши съветник по инвестиционна стратегия на Wisdom Tree Funds. „Те са най-лошите.“
Сийгъл повтори опасенията си, че агресивният паричен и фискален стимул ще доведе до инфлация, след като вече е пробил път във финансовите активи по време на пандемията. Тъй като икономиката започва да се отваря по-пълно, рязкото покачване на паричното предлагане непременно ще се превърне в бързо нарастващи цени.
Акциите продължиха спад си през миналата седмица, след като априлският индекс на потребителските цени скочи по-силно от очакваното - с 4.2% на годишна база, но акциите отскочиха в четвъртък и отчетоха ръст в петък, макар и затваряйки надолу на седмична база.
Индустриалният Dow Jones загуби 1.1% за седмицата, докато S&P 500 е на път към понижение от 1.4%. И двата индекса приключиха миналата седмица при рекорди. Nasdaq Composite остава с 2.4% надолу за седмицата.
Междувременно Джером Пауъл е „най-губещият“ председател на Фед в историята, настоявайки да се поддържа облекчена политическа позиция, докато инфлационният натиск се засилва, каза Сийгъл. „Бумът на пътя“ за пазара ще дойде, когато Фед най-накрая осъзнае, че трябва да реагира и започне да се оттегля.
През изминалата седмица служителите на Федералния резерв потвърдиха очакванията си, че инфлацията ще нарасне през следващите месеци благодарение на задържаното търсене на стоки и услуги и затрудненията в доставките, но ще отшуми в дългосрочен план. Пауъл и други политици заявиха, че е твърде рано да започнете да мислите за оттегляне на паричната подкрепа, докато пазарът на труда не се възстанови по-пълно от пандемията.
Още по темата: