Снимка: iStock
Еврозоната е изправена пред повишени рискове за финансовата стабилност, тъй като излиза от пандемията с висока тежест на дълга и „забележително изобилие“ на пазарите, докато доходността на облигациите нараства, според Европейската централна банка.
Езикът, повтарящ описанието на бившия председател на Федералния резерв Алън Грийнспан за "дот-ком" балона през 90-те години като „ирационално изобилие“, подчертава нарастващите опасения, че потопът от фискални и парични стимули, необходими за борба с кризата, също създава опасни дисбаланси.
Ако повече изненади нагоре в инфлацията в САЩ накарат инвеститорите да залагат на по-ранно затягане на паричните политики, повишаване на доходността на облигациите, без съпътстващо подобряване на икономическия растеж, „разпространението от преоценката на пазара на акции в САЩ може да бъде значително“, заяви ЕЦБ в своя преглед на финансовата стабилност в сряда.
Облигациите се продадоха в световен мащаб на фона на очакванията за възстановяване
„Следователно корекция от 10% на акционерните пазари в САЩ може да доведе до значително затягане на финансовите условия в еврозоната, подобно на около една трета от затягането, наблюдавано след коронавирусния шок през март 2020 г.“, се казва още в доклада.
Еврозоната е уязвима от подобни преливания, тъй като, подобно на повечето страни, тя е натрупала значително по-висок дълг по време на кризата. Повишаването на доходността би намалило цените на облигациите и ще отслаби балансите в банките в региона - които отдавна страдат от слабата рентабилност.
ЕЦБ също заяви, че неравномерното икономическо въздействие на пандемията означава, че рисковете за финансова стабилност вероятно ще се реализират в сектори и страни с по-високи предишни уязвимости.
Централната банка вече се намеси по-рано тази година, когато нарастващата доходност на американските облигации повиши разходите по заеми по целия свят. Длъжностните лица ускориха темпото на закупуване на активи с аргумента, че регионът все още не е готов за по-високи разходи за заеми, тъй като възстановяването му е възпрепятствано от по-бавното стартиране на ваксинациите. ЕЦБ ще прегледа това решение следващия месец.
Макар че Фед също отхвърли предложенията за предстоящо затягане, някои инвеститори се обзалагат, че централната банка ще трябва да намали подкрепата си по-скоро, отколкото по-късно. Потребителските цени в САЩ се повишиха през април най-много от 2009 г. насам, което накара служителите да отправят съобщението, че настоящите скокове вероятно ще бъдат преходни.
В доклада на ЕЦБ също се отбелязва „изобилие“ в криптоактивите, като се посочва, че „скокът на цените на биткойна е засенчил предишни финансови балони като „манията по лалетата“ и балона "Южно море" през 1600-те и 1700-те.
Въпреки това той стигна до заключението, че при такива активи, които не се използват широко за плащане, и при банки с ограничена експозиция, рисковете за финансова стабилност „изглеждат ограничени в момента“.
ЕЦБ изтъкна други рискове, пред които е изправена икономиката на блока, включително отпуснатост на пазара на труда и слаби инвестиции, които могат да доведат до бавно възстановяване. Това включва и нов анализ на свързаните с климата рискове, които засягат „значителен дял“ от банковите заеми за компании, посочва той.
„Оптимисти сме, че финансовите и икономически условия ще се възстановят“, заяви в доклада вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гуиндос. „Съществува обаче реалността, че пандемията ще остави наследство от по-висок дълг и по-слаби баланси, което - ако не бъде адресирано - може да предизвика резки пазарни корекции и финансов стрес или да доведе до продължителен период на слабо икономическо възстановяване.“
Още по темата: