Снимка: iStock
Минималната ставка от 15% за фирмите е добър компромис, казва Франция. Продължават разговорите за правилата за промяна, където технологични компании ще се облагат с данък.
Предложението на САЩ за глобален минимален корпоративен данък от най-малко 15% срещна ентусиазирано приемане в Европа, което доближи света до сделка за радикални промени в това колко плащат мултинационалните компании и на кои правителства.
„Това наистина е голям напредък“, каза германският финансов министър Олаф Шолц, пристигайки за среща с европейски колеги в Лисабон, минути след като френският му колега също предложи положителна реакция. „Наистина ще имаме шанса това лято да се случи тази сделка и споразумение, за което работихме толкова дълго.“
Глобален данък
Последната стъпка в надпреварата за споразумение между 139 държави е по-ниска от 21%, предложена по-рано от САЩ за печалби на бизнеса им в чужбина, ниво, което някои държави смятат за прекомерно. Преди пристигането на Джо Байдън в Белия дом, разговорите в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие се фокусираха върху минимум 12.5%.
Въпреки че пречките остават, включително несъгласието по отношение на третирането на цифрови гиганти като Facebook Inc.и Google на Alphabet Inc., импулсът от администрацията на Байдън трансформира преговорите на ОИСР, които бяха затънали от години във все по-големи слоеве от техническа сложност, трансатлантически спорове и търговско напрежение.
Наближаването на споразумение поражда перспективата за значително по-високи сметки за най-големите световни корпорации. Миналата година ОИСР изчисли, че глобалният минимален данък, в допълнение към собствените правила на САЩ, ще увеличи приходите на правителствата с около 100 милиарда долара годишно - цифра, която ще нарасне с по-висока ставка.
Последното американско предложение за 15% ставка е само половината от историята, тъй като издаването на минимално ниво е само един от двата т. нар. стълба в преговорите на ОИСР. Европейските страни приветстваха отделно предложение на Байдън по по-тръпчивия въпрос за това къде компаниите се сблъскват с налози, но разговорите за това все още продължават.
САЩ предложиха по-опростен, по-тесен обхват, който да включва приходи от данъци само на 100-те най-големи мултинационални компании. Длъжностни лица в други страни не са сигурни дали това ще обхване всички цифрови гиганти, към които искат да се насочат, и има особени опасения, че Amazon.com може да не бъде хванат в мрежата.
Според проучване на Morgan Stanley, американското предложение за първия стълб също може да направи значителни промени в ефективните данъчни ставки, особено за производителите на технологичен хардуер и фармацевтичните компании.
Френска реакция
„Ключовият въпрос не е цифрата, дори ако можем да живеем с 15% - това може да бъде добър компромис между очакванията на всички членове на ОИСР“, заяви френският министър на финансите Бруно Льо Мер при пристигането си на срещата в Лисабон . „Ключовият въпрос е да се определи глобална рамка за цифрово данъчно облагане и минимално данъчно облагане.“
Новото предложение на САЩ също може да се сблъска с противопоставяне от страни, включително Ирландия, която използва ниски налози за бизнес като ключова стратегия за икономическо развитие.
Миналият месец ирландският финансов министър Пашал Донахю заяви, че данъкът може да бъде част от конкурентно предлагане за малки държави и резервите на неговото правителство относно подобна глобална мярка „могат да бъдат доста силни“.
Говорител на Донахю заяви, че е забелязал коментарите от Министерството на финансите на САЩ и очаква с нетърпение да обсъди въпроса допълнително със секретаря Джанет Йелън.
Японският финансов министър Таро Асо в разговор с репортери в Токио заяви, че американското предложение представлява напредък, въпреки че са необходими повече разговори. Той заяви, че очаква движение към глобални споразумения, включително за цифров данък, на лятната среща на Г-20, но окончателните сделки може да се случат едва по-късно през годината.
Йелън се аргументира за амбициозни усилия за прекратяване на глобалната „надпревара до дъното“ на фирмените данъци. Подобна конкуренция е подкопала приходите на правителствата, които са натрупали рекордни нива на дълга на фона на кризата с Covid-19. Нейният подход бележи обрат от администрацията на Тръмп и активизира преговорите между около 140 държави по въпроса.
„Наложително е да се работи многостранно, за да се прекрати натискът върху конкуренцията на корпоративния данък и ерозията на корпоративния данък“, се казва в изявление на Министерството на финансите в четвъртък. „Министерството на финансите подчерта, че 15% са минимални и че дискусиите трябва да продължат да бъдат амбициозни и да повишат този процент по-високо".
Още по темата:
Ето кои щати имат най-високи данъци
Размисли за края на бичия пазар от един инвеститор участвал в краха от 1987 година