Снимка: iStock
Успехът в инвестирането в стойност изисква смелост да купите това, което всички останали мразят. Дейвид Ибен не се страхува.
„Не са много хората, които могат да инвестират в стойност“, казва Ибен, главен инвестиционен директор на Kopernik Global Investors. „Инвестирането в стойност е свързано с преодоляването на болката от купуването на евтини неща. На повърхността е лесно. Но на практика мисля, че трябва да сте предразположени да купувате непопулярни неща."
Но тази болка донесе и печалби за Ибен, който е на 64 г. и еговият фонд Kopernik International с активи от 438 милиона долара и 2.1 млрд. долара активи за Kopernik Global All-Cap фонд (KGGAX), които победиха своите критерии и поне 97% от своите конкуренти. Kopernik Global All-Cap е затворен за нови инвеститори.
Kopernik International има по-нов клас инвеститорски дял - KGIRX - който се управлява идентично с KGIIX, който е само за институции, но с по-нисък инвестиционен минимум от 3000 долара и съотношение на разходите от 1.35%, вместо 1.10% на KGIIX. Нивата на таксите за двата класа акции се считат над средните за категорията.
Kopernik International също има по-малък риск от понижаване от своите конкуренти и критерий. По време на най-лошите три месеца от разпродажбата по време на пандемията от 1 януари до 30 март миналата година индексът MSCI ACWI Ex USA падна с 29.5%, а средният чуждестранен фонд с голяма стойност спадна с 27.6%, докато Kopernik International загуби 20.8%. Институционалният клас акции има 12.1% петгодишна норма на възвръщаемост.
Може да изглежда странно, че купуването на омразни сектори всъщност може да се окаже отбранително. И все пак в случая на Ибен той е фен на един сектор, който е ефективен хедж за портфолио: добив на злато. Компании като Newcrest Mining (NCM.Australia), Wheaton Precious Metals (WPM.Canada) и Polyus (PLZL.Russia) са сред най-големите притежания на фондовете му.
„Ако вземем някаква стока, има стимулираща цена, която балансира търсенето и предлагането“, казва Ибен. „Така че златото ... трябва да надхвърли 2 000 долара за унция, за да накара хората да строят мини толкова бързо, колкото изчерпват съществуващите.“ Наскоро златото се търгуваше за около 1900 долара за унция. „Но акциите от добива на злато са много евтини дори без това увеличение“, добавя той.
Златото е защитна инвестиция като цяло и инфлационен хедж - особено след като централните банкери увеличиха паричното предлагане, за да стимулират икономиката вследствие на световната финансова криза, намалявайки стойността на хартиените валути.
Ибен започва да работи като анализатор на ценни книжа в Farmers Group през 1982 г., веднага след като лихвените проценти в САЩ достигнаха връх от 15.8% през септември 1981 г. - и малко преди края на рецесията 1981-82 г. и един от най-дългите бичи пазари в историята.
„Попаднах на фирма, която искаше борсов анализатор“, спомня си той. „Казах си добре, добре, някой ще ми плати пари, за да се занимавам с хобито си. Мисля, че ще го направя. Това беше доста добро време ... тъй като имахме огромни реални лихвени проценти и супер евтини акции."
След 14 години във Farmers той напуска като главен инвестиционен директор, отговарящ за активи в размер на 16 млрд. долара. Той е съосновател на Tradewinds Global Investors, дъщерно дружество на Nuveen, и е бил негов CIO и водещ мениджър от 1998 до 2012 г. Ибен стартира Kopernik през 2013 г. и сега управлява 6.2 милиарда долара от офисите си в Тампа, Флорида. Той управлява Kopernik International със съуправителя Марк Маккини и разчита на осем други анализатори на акции, четирима научни сътрудници и четирима търговци.
Анализаторите на Kopernik не са генералисти, а по-скоро са разделени по индустрии. Ибен казва, че това е ключово, тъй като процесът за оценяване на дадена компания в една индустрия може да изисква напълно различен опит, отколкото в друг сектор.
Дори в рамките на дадена индустрия има нюанси. Ибен посочва, че Newcrest Mining, Wheaton Precious Metals и Polyus са три много различни вида златни компании. Базираният в Австралия Newcrest е „голяма, диверсифицирана компания, която е добре управлявана“, казва Ибен. „Те имат приличен паричен поток и приличен размер на намерено злато унции на акция. И така, това е добра стабилна компания, която според нас струва два пъти повече, отколкото се продава."
За разлика от това, Ибен вижда компания като Wheaton не като миньор, а като банкер на миньори. Това е така наречената роялти компания, която отпуска заеми на миньори за изграждане на техните операции. Но вместо да начисляват лихва отпред за продължителни проекти за добив, компаниите за роялти запазват процент от всяко произведено злато, често на предварително определена цена. „Всъщност вие получавате златото без проблеми, които имат миньорите“, казва той.
Базираният в Русия Polyus е миньор, но геополитическите и системните проблеми на корупцията в страната поставят акциите на компанията в различна рискова категория. Ибен иска притежанията на фонда да търгуват с отстъпка от оценките на неговите анализатори за тяхната присъща стойност, „но тази отстъпка не трябва да бъде еднаква за всяка държава“. В страна като Русия 50% отстъпка е минимум, спрямо 30% в по-развитите страни, казва той.
Но отстъпките за оценка на руските акции са толкова големи, че наскоро страната представляваше 14% от портфолиото на Kopernik International. Например компанията за природен газ "Газпром" (GAZP.Russia) се търгува с отстъпка от 90% спрямо американски енергийни партньори като Exxon Mobil (XOM), казва Ибен.
Въпреки че напоследък Ибен е фен на акциите, свързани със суровини - компанията за добив на уран Cameco (CCO.Canada) е друг пример - това не винаги е било така. Той припомня залаганията срещу златото през 80-те години: „Не съм постоянен златен бик.“ Той се интересува от златотърсачите през 2007 г., когато продаде позициите си от неблагородни метали и потърси друг инфлационен хедж, и се оттърва от тях, когато акциите за добив станат твърде скъпи.
Той също така държи пари в брой, ако не намери евтини акции: Това представлява около една трета от портфолиото на Kopernik International. С такава голяма парична позиция не е изненадващо, че фондът изостава от своите конкуренти по категории през последните 12 месеца - въпреки че възвръщаемостта му от около 39% би била впечатляваща през всеки друг период.
Но с почти четири десетилетия опит, Ибен знае, че търпението е също толкова важно, колкото и смелостта при намирането на стойност на горещ пазар.
Още по темата:
Златодобивните компании сочат към по-нататъшни добри дни за златото
Златото на път да направи нещо, което не е правило от 2018-та година