Снимка: iStock
Случи се пренареждане при най-големите технологични компании. В него Alphabet изпревари Amazon.com, за да стане третата по големина публично търгувана компания в САЩ по пазарна капитализация.
Apple (тикер: AAPL) остава най-ценната компания, търгувана в САЩ, с пазарна капитализация от 2.1 трилиона долара, а Microsoft (MSFT) е втора в списъка - с 1.9 трилиона долара.
В петък акциите на Alphabet (GOOGL) поскъпнаха с 2%, което повиши пазарната оценка на компанията до 1.623 трилиона долара, което е малко пред тази на Amazon (AMZN) в размер на 1.617 трилиона долара.
Разликата в оценката между двете компании се стеснява през годината. Докато Amazon поевтиня с 2% за годината до момента, акциите на Alphabet са се увеличили с 37%.
Разминаването отразява изместването на пазара от компании, за които се смята, че са се възползвали значително от пандемията, като Amazon и други играчи за електронна търговия, към акции, които трябва да се възползват от възобновяването на икономиката.
Alphabet се възползва от общото възстановяване на рекламните разходи и по-специално възстановяването на рекламните разходи, свързани със сектора на пътуванията.
В момента в САЩ се търгуват 12 компании с пазарна оценка от над 500 милиарда долара, като списъкът е доминиран от технологичния сектор. Ето имената на тези компании:
Apple: 2,101 трилиона долара
Microsoft: 1,889 трилиона долара
Азбука: 1,623 трилиона долара
Amazon: 1,617 трилиона долара
Facebook (FB): 936,7 милиарда долара
Tencent (TECHNY): 773,2 млрд. Долара
Berkshire Hathaway (BRKA): 668,6 милиарда долара
Alibaba (BABA): 594,9 млрд. Долара
Tesla (TSLA): 577,1 милиарда долара
Taiwan Semiconductor (TSM): 573,1 милиарда долара
Виза (V): 506,3 милиарда долара
JPMorgan Chase (JPM): 504,1 милиарда долара
Аналогия с Nifty Fifty
Все повече стават анализаторите, които правят аналогия със случилото се в исторически план и си задават въпроса - ще завършат ли нещата по по-различен начин?
Nifty Fifty беше неофициално наименование за група акции на сини чипове, които изглеждаха толкова солидни, че породиха популярната идея за инвестиране стил „купи и дръж. Високите им съотношения цена/печалба - често над 50 - се превърнаха в основания за продажби.
Някои наблюдатели, като колумниста на Barron Алън Абелсън, имаха своите съмнения. През 1968 г. той нарече Xerox „първокласно облекло по каквато и да е мярка“ и цитира силните му тримесечни приходи. Но той се зачуди, „15% ръст гарантира ли 50/плюс P / E?“
Nifty Fifty все още летяха през май 1972 г., когато Абелсън изчисли, че Dow Jones Industrials като група има P/E от 15. Това беше по-малко от тези на „проблемите с растежа“ като Eastman Kodak, 42 пъти печалба; Avon, 60; Xerox, 53; Kresge (по-късно преименуван на Kmart), 40; Coca-Cola, 42 г .; и Polaroid, 90.
Нещата щяха да се обърнат бързо. До ноември 1972 г. Barron’s съобщава, че нетните обратно изкупувания на фондове ще достигнат 1 милиард долара за годината. Пазарът на мечки официално започна през януари 1973 г. и Nifty Fifty не избягаха от болката. Фондът за растеж на T. Rowe Price’s ще спадне с 50% за две години.
През юли 1974 г., след особено лоша седмица на пазара, Лорънс А. Армър, написвайки рубриката „Търговецът“, отбелязва, че „още по-големи щети са нанесени в категорията за блясък, където старите Nifty Fifty - сега известни като Dirty Thirty – поеха поредните удари“.
В края на десетилетието „Nifty Fifty“ беше нарицателно за подигравка, напомняне за глупостта на Уолстрийт“, пише Barron’s. „Мечият пазар и десетилетието на инфлация доведоха до намаляване на на премията цена/печалба.“
През март 1999 г. анализаторът Андрю Бари размишляваше върху „феноменалното изкачване“ на акции като Microsoft, Cisco Systems, Dell Computer, Pfizer и Wal-Mart. „Нито дори при легендарния пазар Nifty Fifty в началото на 70-те години предпочитана група акции не се е доближавала до височините, заети от сегашните лидери“, пише Бари. Дот-ком балонът се спука скоро след това.
Сега тези висоти са заети от FAANG-компаниите. Този път нещата наистина ли са различни? Може би. През октомври 2018 г. Ал Руут написа, че технологичните акции през 2000 г. се търгуват с 200% премия на пазара, докато премията за FAANG е само 30%.
И въпреки че акциите на растежа остават „смачкани“ тази година, както Barron’s пише на 7 април, „по-зрелите компании за растеж“ като Apple, Facebook и Alphabet продължават да процъфтяват.
Що се отнася до Nifty Fifty, не всички новини са лоши. Много от тези големи компании продължават да оцеляват и да процъфтяват. И проучване на Джеръми Сийгъл показва, цитирано от Barron’s през 1999 г., че „инвеститор, платил най-висок долар за Nifty Fifty в края на 1972 г., би спечелил почти същата възвръщаемост през следващите 25 години като някой, който държи S&P 500“.
Още по темата:
Обречени ли са технологичните компании на спад?