Снимка: iStock
На традиционната годишна среща с инвеститорите, на Уорън Бъфет му бе зададен следния въпрос – какво би направил, ако започваше да инвестира сега и би ли направил същото, което е направил, когато е бил млад, за да забогатее.
„За да забогатеете в момента, очевидно са нужни две неща... Да започнете изключително рано, или да живеете много... много... дълго“, пошегува се Бъфет в началото на отговора на този въпрос.
Очевидно е, че трябва да се направи същото – да откриете малки компании компании с добър бизнес, за които е ясно, че се отличават с по-добри перспективи за ръст, предвид на това, че разполагате и с относително по-нисък капитал.
Големите компании са добър залог, но за по-големи инвеститори и от тях не може да се очаква норма на възвръщаемост, която да превърне относително малка сума, в голяма, дори и при „ефекта на снежната топка“, според пазарни наблюдатели. Но внимавайте! Защото малките компании освен с перспективи за по-голям ръст на бизнеса си, се отличават и с по-голям риск за провал.
Според Бъфет рецептата за забогатяване винаги е била и ще бъде същата дори и след 100 години. Инвестирайте в бизнеси дългосрочно, купувайки акции. Гледайте на това, като на дългосрочен залог и бъдете търпеливи, като избирате умно.
Бъфет припомни, че в началото на своята инвестиционна кариера се е насочвал към добри компании, които са се продавали евтино, или с отстъпка спрямо вътрешната си стойност. Той посочи като пример застрахователната компания Geico, която е имала бизнес, който е съотвтетствал на неговата експертиза.
Бъфет посъветва още хората да не излизат от зоната си на комфорт и бизнесите, които разбират. Този му начин на мислене до голяма степен го е държал настрана от технологичните акции преди „пукането на интернет балона“ преди близо 20 години.
Но от друга страна Бъфет напомни на всички, че е добре да се учат от грешките си. Той не веднъж и два пъти е казвал, че съжалява, че не се е включил в бързо-растящи бизнеси, с добър мениджмънт, като тези на Amazon и Apple много по-рано. И все пак, през последните няколко години Бъфет наруши тезата си, че ще стои в страни от технологичните компании, а Apple се превърна в най-голямата и печеливша позиция в портфейла му.
Гениалният Бъфет е казвал още - "Уcпeшнoтo инвecтиpaнe oтнeмa вpeмe, диcциплинa и тъpпeниe. Heзaвиcимo ĸoлĸo вeлиĸ, или тaлaнтлив cтe, или ĸoлĸo ycилия xвъpлятe, няĸoи нeщa пpocтo oтнeмaт вpeмe. He мoжeтe дa пpoизвeдeтe бeбe зa eдин мeceц, ĸaтo взeмeтe дeвeт бpeмeнни жeни".
Философията на Бъфет
Бъфет е известен с това, че инвестира само в компании с качествен мениджмънт, който се е доказал с времето. Всъщност ако геният не харесва мениджмънта на една компания, той просто не инвестира в нея.
Ако всичко това ви се струва сложно, а познанията ви върху фондовите пазари не са толкова задълбочени, че сами да избирате компаниите (и да преценявате дали се търгуват с отстъпка спрямо вътрешната им стойност), то можете да последвате съвета на гениалния Бъфет относно това какъв е най-добрият начин за индивидуалните инвеститори да инвестират.
Според Бъфет, просто трябва да изберете нискоразходен фонд, базиран на широкия S&P 500 и да влагате в него спестяванията си периодично, а не наведнъж. Бъфет, горещо препоръчва книгите на Джон Богъл. Всеки инвеститор във фондове трябва да ги прочете. В тях ще откриете всичко, което трябва да знаете. Ако инвестирате в нискоразходен индексен фонд, където не слагате всичките си пари наведнъж, а правите това в продължение на 10 години, вие ще се представите по-добре от 90% от хората, които започват да инвестират в същия момент, смята още Бъфет.
До голяма степен в основата на успеха на Бъфет е неговия прагматичен начин на мислене. Той е известен с това, че живее скромно, а този му мироглед му е помогнал да натрупа своето богатсво.
Напълно противоположно на това, което повечето хора правят – теглят кредит, за да си купят голямо жилище, което изплащат в продължение на 30 години, Бъфет прави точно обратното. Уорън Бъфет, живее в същата къща, която купува през далечната вече 1958 година за 31 500 долара.
Площта на имота към днешна дата е малко над 600 кв.м., като той се оценява на 652 619 долара въз основа на пазарните цени. Това макар и добра на пръв поглед стойност е далеч под стойността на имотите на други милиардери, както и това, което Бъфет може да си позволи.
Още по темата: