Снимка: iStock
Редиците на супер богатите хора всъщност скочиха с 6.3% през 2021 г., като до голяма степен се придържаха към същата инвестиционна стратегия - притежаваха предимно акции от S&P 500.
Задържането на предимно акции, включително тези в S&P 500, на фона на пандемията е била голямата причина, поради която богатството на 20.8 милиона от най-богатите хора в света е скочило със 7.6% през 2021 г., казва анализ на Business Investor's Business Daily на току-що публикувания доклад на Capgemini за световното богатство. Най-богатите хора в света сега контролират рекордните 79.6 трилиона долара.
И това също е малко изненада. При предишни спадове богатите хора изпадаха в паника. Но този път те държаха стабилно разпределението си в акции. И те не се опитаха да се спасят и да се прехвърлят в облигации, ход, който би изтрил богатство. Вместо това са останали в акции.
Инвеститорите с висока нетна стойност "търсят по-безопасни класове активи, когато финансовите пазари са несигурни", се казва в доклада на Capgemini. "Въпреки това, при странно отклонение, пазарите на акции бързо се повишиха през април 2020 г. по време на кризата Covid-19 след първоначален срив през март."
Така че, докато Уорън Бъфет се продаваше паника, повечето заможни хора се държаха стабилно с акциите.
Оставането с акции на S&P 500 беше умен ход
През 2021 г. лица с висока нетна стойност на активите си са държали 30% от портфейлите си в акции. Това включва притежания в най-ефективните американски технологични акции в S&P 500. Това е най-големият дял от техните портфейли. И далеч надхвърля позиция номер две – парични средства и еквиваленти, в размер на 24% от активите им.
Но по-важното е, че притежаването на акции на богати хора сега е абсолютно същото, както преди година, установи Capgemini. Авоарите в брой всъщност намаляха от 25% преди година.
Те направиха хитър ход, придържайки се към акциите. ETF-ът на Vanguard Total Stock Market (VTI) скочи с повече от 46% през последните 12 месеца. Това е най-доброто представяне сред всеки основен клас активи по това време. Междувременно цената на ETF на Vanguard Total Bond Market намалява с близо 3% за една година.
„Разпределението на активите е почти статично от (първото тримесечие) на 2020 г. до (първото тримесечие) на 2021 г.“, каза Capgemini. "Бързото възстановяване може да се обясни с пазарните очаквания на реалната икономика да се възстанови скоро, като се има предвид, че кризата с Covid-19 не е преди всичко финансова криза."
По същия начин заможните инвеститори поддържаха предимно своите притежания в недвижими имоти на ниво 15% от портфейлите си. А излагането на облигации достигна само до 18%, от 17%. Излагането на алтернативни инвестиции нарасна само с един процент до 14%.
Богатите хора обикновено се паникьосват
Виждайки, че богатите инвеститори остават спокойни и се придържат към акциите на S&P 500, е малко необичайно. Обикновено те правят обратното.
Богатите инвеститори пренасочват парите от акции към недвижими имоти и алтернативи по време на фондовия пазар и икономически смущения от 1998 до 2002 г., установи Capgemini. А участията в алтернативни инвестиции достигнаха „сериозните“ 20% до 2005 г., тъй като богатите инвеститори се опитаха да защитят портфейлите си от загуби на фондовите пазари.
И тогава през 2006 г. богати инвеститори се заредиха с недвижими имоти, като разпределиха средствата до 24%. Но това беше точно навреме за бруталната катастрофа с недвижими имоти, задвижвана от ипотечната криза. Богатите инвеститори изпадат в паника, намалявайки разпределението им за недвижими имоти само до 14%.
Американските технологии са двигателят на богатството в света
Но една промяна, която става все по-изразена, е невероятното богатство, изсечено от технологичния сектор на САЩ.
През 1993 г. само 7% от общото богатство на 400-те най-богати американци се връща към свързаната с технологията фирма. Това достига 27% през 1998 г. И сега технологиите са генератор на богатство номер 1 и 29% от портфейлите за най-богатите американци. И това означаваше сеизмична промяна в глобалното богатство.
За първи път от пет години Северна Америка изпревари Азия както по отношение на хората с най-висока нетна стойност, така и по общото богатство, казва Capgemini. Сега Северна Америка е дом на над 7 милиона хора с ултрависока нетна стойност на активите, което е с почти 11% повече от 2019 г.
И това до голяма степен се дължи на технологичните гиганти, които доминират в индекса S&P 500. "Технологичните акции влияят върху общите пазари по-значително от традиционните индустрии като енергетиката и комуналните услуги", каза Capgemini. Пазарната стойност на Facebook само надхвърли 1 трилион долара в понеделник.
„Стойността на Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Facebook (FB) и Microsoft (MSFT) нарасна от 17.5% (от S&P 5000) в началото на 2020 г. до 22% до средата на декември 2020 г."
Още по темата: