Снимка: iStock
Главният изпълнителен директор на BlackRock Inc. Лари Финк заяви пред световните лидери, че Световната банка и Международният валутен фонд са остарели и се нуждаят от цялостен ремонт, ако искат да направят трилиони долари инвестиции, необходими за постигане на устойчивост в развиващия се свят.
По-конкретно, той призова за „преосмисляне“ на ролята им на финансисти - вместо да отпускат заеми сами за насърчаване на развитието и икономическата стабилност, Световната банка и МВФ биха били по-полезни при прехода към чиста енергия като застрахователи, които намаляват риска за частните инвеститори. Финк направи тези коментари в подготвени бележки към Международната конференция по климата във Венеция, част от срещите през уикенда на Групата на 20 в Италия.
„Съществува частен капитал, който може да бъде мобилизиран за развиващите се пазари, но трябва да преосмислим начина, по който международните финансови институции могат да подкрепят нисковъглеродни инвестиции в мащаб“, каза той за двете организации, създадени преди 77 години в последните дни на Втората световна война. „Нуждаем се от система за финансиране, която не е изградена около банкови баланси.“
Финк, може би най-влиятелният инвеститор в света с около 9 трилиона долара под управление на базираната в Ню Йорк BlackRock, използва речта си до голяма степен, за да подчертае това, което смята за недостатъци или рискове в подходите, които много страни предприемат, за да достигнат нулеви емисии. Той отбеляза непредвидените последици от свързаните с климата регулации за публичните компании и потенциала за „политически несъстоятелен“ петрол от 100 долара за барел, ако търсенето на изкопаеми горива не се забави достатъчно бързо.
BlackRock направи голям залог за устойчиво инвестиране през последните две години и ще спечели, тъй като повече капиталови потоци са насочени към екологосъобразни решения.
Предизвикателството за финансиране, както го вижда Финк, създава „дългосрочна, трайна възвръщаемост“ в развиващите се икономики за частни инвеститори, които потръпват от перспективата за големи загуби или голяма волатилност. Неговото решение, използвайки инструмент за борба с кризи, разработен от Министерството на финансите на САЩ като модел, превръща Световната банка и/или МВФ в гаранти за „първа загуба“.
През 2009 г., когато светът се разклати от почти колапса на финансовата система, Министерството на финансите примами инвеститорите да купуват портфейли от токсични активи, като им предложи застраховка срещу първоначални загуби. Докато икономиката се възстанови, участниците в публично-частната инвестиционна програма спечелиха пари и правителството събра 3.9 милиарда долара лихва върху своите 18.6 милиарда долара.
„Нуждаем се от глобални решения и международни организации, които са готови да намалят рисковете от инвестиране в развиващите се пазари“, каза Финк в речта си. „Нуждаем се от повече решения като тези, използвани в обезпечени с ипотечни ценни книжа, при които известна степен на загуби се поемат, преди да повлияят на частните инвеститори.“
Има прецедент за подобни договорености. През 2015 г. Международната асоциация за развитие на Световната банка предостави гаранция, основана на политиката, или PBG, осигурявайки 40% от емисията облигации на стойност 1 млрд. долара от Гана. В резултат на това дългът получи по-висок кредитен рейтинг и Гана успя да удължи матуритета си и да намали лихвения процент. Други получатели на PBG по същата рамка включват Албания, Ангола и Пакистан.
BlackRock също така вгради подобна гаранционна функция в партньорството за финансиране на климата, което създаде с Франция, Германия и Япония и две филантропни организации. Тези усилия до момента са събрали повече от 250 милиона долара за инвестиране в намаляване на въглеродните емисии на развиващите се пазари.
„Голяма величина“
„Колкото и да се вълнувам от това партньорство, имаме нужда от решения с много по-голям мащаб“, каза Финк във Венеция.
Според Международната енергийна агенция инвестициите в чиста енергия в развиващите се пазари трябва да достигнат най-малко 1 трилион долара годишно до 2030 г. спрямо 150 милиона долара годишно днес, за да може светът да достигне целта от нетни нулеви емисии в средата на века.
Както Световната банка, така и МВФ са основани през 1944 г. на така наречената конференция от Бретън Уудс, която създава следвоенната парична система. Банките, някога основен източник на финансиране за държавни кредитополучатели на развиващите се пазари, намалиха рисковото кредитиране след финансовата криза от 2008 г. Голяма част от този кредитен капацитет сега е в ръцете на мениджъри на активи като BlackRock и Pacific Investment Management Co.
Докато Финк споделя своята концепция за първа загуба с лидерите на Г-20, включително френския президент Еманюел Макрон и италианския премиер Марио Драги, според хора, запознати с тези дискусии, някои заинтересовани страни може да са по-малко възприемчиви. Президентът на Световната банка Дейвид Малпас недоволства от частния сектор, тъй като не е направил „справедливия си дял“ в предоставянето на облекчение на дълга на бедните страни и ограничи използването на PBG, след като зае позицията си през 2019 г.
Често интересите на публичните финансисти и частните кредитори са в противоречие. Едната група има мандат да помага на нации в нужда, а другата има задължение да се изплати.
Още по темата: