Снимка: iStock
Федералният резерв успя да избегне преминаването към отрицателни лихвени проценти след предизвиканата от пандемията рецесия през 2020 г. Но ако икономиката се сблъска с нов спад, дали централната банка отново ще може да задържи лихвените проценти над водата? Това е въпрос, който кара анализаторите да се замислят сериозно.
В проучване на UBS сред почти 30 централни банки по света 21% от анкетираните казват, че очакват да видят как Фед се обръща към отрицателни лихвени проценти, ако е необходимо.
Загрижеността: С краткосрочните лихвени проценти в САЩ, които отново са
почти на нула, Фед, който може да е по-бавен в повишаване на лихвените проценти, няма да има възможност да намали отново лихвените проценти при следващата криза.
Но служителите на Фед, които успяха да избегнат инструмента чрез икономически стимули от безпрецедентен мащаб, ясно показаха, че отрицателните лихвени проценти не са в списъците им с предпочитани политически инструменти.
„Мисля, че отрицателните нива имат по-лоши отношения между разходите и ползите от останалите инструменти, които имаме“, каза президентът на Ню Йорк Фед Джон Уилямс пред репортери в понеделник сутринта.
Дискусия за отрицателните проценти през октомври 2019 г. отбеляза, че всички членове на Федералния резерв на Фед не харесват идеята за прилагане на политиката в САЩ.
„Мнението на комисията за отрицателните ставки наистина не се е променило. Това не е нещо, което разглеждаме“, каза Пауъл през май 2020 г.
И все пак централната банка не е изключила изрично възможното й използване в бъдеще.
„По-скоро да останеш извън тази игра“
Политиките с отрицателни лихвени проценти, като тези на Европейската централна банка и Банката на Япония, се опитват да стимулират икономиката, като наказват банките за оставяне на пари в централната банка. Идеята е да накара банките да отпускат заеми в икономиката, като допълнително обезсърчават спестяванията.
Но служителите на Фед се притесняват от изкривяванията, които могат да дойдат с отрицателни краткосрочни лихвени проценти в САЩ, където значението на американските пазари на държавен дълг и щатския долар може да има широкообхватни и международни последици за финансовата стабилност.
„Имате затънали Япония и Европа в отрицателни лихвени проценти“, каза президентът на Сейнт Луис Фед Джеймс Булард на Yahoo Finance на 24 май. „Предпочитаме да останем извън тази игра.“
UBS отбеляза, че паричният пазар в размер на 4.5 трилиона щатски долара, който силно зависи от краткосрочните лихвени проценти, е твърде голям - и твърде взаимосвързан с публичния и частния сектор – за да се забърква някой с него.
„Прилагането на политика на отрицателни лихвени проценти в САЩ би било прекалено голямо разстройство (не същия проблем в чужбина)“, пише главният инвестиционен директор на UBS Солита Марчели.
Следователно дори и следващата криза може да изглежда подобна на тази от миналата година: почти нулеви лихви, агресивни покупки на активи и армада от ликвидни улеснения за спиране на различни финансови пазари, най-вероятно ще са сред арсенала на резерва.
Уилямс изрично заяви, че покупките на Федералния резерв на американските облигации и обезпечените с ипотечни ценни книжа са "критично важни". Фед едва наскоро започна разговори за забавяне на темпото на тези покупки, тъй като балансът на централната банка се издига над границата от 8 трилиона долара.
Към 7 юли 2021 г. балансът на Федералния резерв възлиза на близо 8.1 трилиона щатски долара. От дълбочината на пандемията Фед купува около 120 милиарда долара всеки месец в американски облигации и обезпечени с ипотеки ценни книжа.
„Тези инструменти всъщност не са толкова нестандартни, както преди“, каза Уилямс в понеделник.
Проучването на UBS отбелязва, че Фед все пак може да прояви креативност, ако се наложи. Около 45% от анкетираните заявиха, че могат да видят как Фед купува акции, а около 65% казват, че могат да видят как Фед се насочва към средно до по-дългосрочни доходности по облигации (чрез инструмент, наречен контрол на кривата на доходност) при следващата криза.
Още по темата:
Булард: Фед е в "много добра" позиция за промяна на своята програма