Снимка: iStock
На Николай Сторонски му отне седем години, за да напусне окончателно инвестиционното банкиране, работейки в Lehman Brothers и Credit Suisse Group AG през 20-те си години, преди да напусне индустрията през 2013 г.
„Като банкер вече бях достигнал максимума“, каза Сторонски, който търгуваше деривати на акции и за двете банки в Лондон, четири години по-късно за Bloomberg. „Стана много скучно.“
Отчасти кариерното неразположение подтикна Сторонски, който е родом от Русия, да съоснове Revolut Ltd., компания предоставяща онлайн финансови услуги. Миналата седмица Revolut събра 800 милиона долара от инвеститори, включително SoftBank Group Corp. и Chase Coleman’s Tiger Global Management, което оцени компанията на стойност 33 милиарда долара. На това ниво дялът на Сторонски е на стойност около 6,7 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Оценката на компанията е скочила шестократно от последния й кръг през 2020 г. и е най-новата фирма за финансови технологии, която набира пари на поразителна оценка. През март фирмата за мобилни плащания Stripe се превърна в най-големия стартъп в САЩ с оценка на стойност 95 млрд. долара след последния си кръг за набиране на средства.
Местният съперник на Revolut Wise Plc стана публичен този месец чрез директно листване и сега има пазарна стойност от около 13 милиарда долара, което почти утроява оценката му отпреди 12 месеца. Това породи някои страхове от балона за оценките при тези стартъпи.
Първи стъпки
Revolut се разрасна бързо, откакто Сторонски, на 36 години, го пусна през 2015 г. с Влад Яценко, разработчик на технологии, който преди работеше в Deutsche Bank AG. Компанията започна да прави предплатена дебитна карта без такси за чуждестранни транзакции, но услугите й вече включват банкови сметки, международни парични преводи, търговия с криптовалута и акции, както и инструменти за плащане на сметки и бюджетиране.
„Идеята винаги беше да се разширим извън чуждестранната валута“, каза Сторонкси, обучен физик, пред Bloomberg през 2017 г. „Опитваме се да стартираме възможно най-бързо, скоростта на това е много по-важна за определяне на приоритетите, отколкото за определяне на цел колко големи искаме да станем."
Този модел помогна да се привлекат млади потребители, които бавно започнаха да разширяват използването на Revolut.
Оуен Барън, 29-годишен от Дъблин, Ирландия, започва да използва Revolut през 2017 г. Харесват му по-ниските такси за чуждестранни транзакции и използване на банкомати в чужбина.
Сега той използва приложението всеки ден.
„Това е все едно да имате Instagram или WhatsApp на телефона си“, каза той.
Преди около 18 месеца Барън започна да използва друга функция на приложението: за инвестиране. Първата му търговия беше с Microsoft Corp.
Единственият недостатък, който Барън вижда при Revolut, е таксите. В момента той използва безплатния акаунт, който има ограничения за теглене преди такси. В Ирландия той може да направи до пет тегления от банкомат или да изтегли 200 евро (236 долара) - в зависимост от това, което настъпи първо - преди да влезе в сила такса от 2%.
Премиум функции
Педро Коелю плаща 12.99 паунда (18 долара) за своята сметка в Revolut. Членството му в „Metal“ му дава първокласни функции, включително 1% кешбек в криптовалута, до 800 паунда теглене без такса от ATM и неограничена търговия без комисионна. Той казва, че последната привилегия оправдава месечните разходи.
Подобно на Барън, 25-годишният Коелю за първи път е привлечен от Revolut с една единствена функция. Той трябваше да продаде нежелан билет за Eurostar през 2018 г. и купувачът искаше средствата чрез услугата за превод на пари на Revolut. Три години по-късно Коелю вече е платен клиент в най-високата група на компанията.
„Никога не сме виждали силен апетит към потребителите, готови да плащат месечна такса за обслужване“, каза Джим Милър, изпълнителен управляващ директор по банково дело и плащания в изследователската фирма J.D. Power. „Може би ако се нарича членски внос?“
Милър също така поставя под въпрос похода на Revolut към нови услуги. Традиционните банки отдавна използват чековите сметки като възможност за изграждане на взаимоотношения с потребителите, надявайки се в крайна сметка да остареят в ипотеки и застраховки.
„Занимавам се с финансови услуги повече от 30 години и през цялото време, когато говорим за събиране на цялата връзка, подходът е на „финансовия супермаркет“. Ако нещо друго, през това време за потребителите става по-лесно да разпространяват отношенията си “, каза той. „По някакъв начин това почти логично организира нещата в съзнанието на някого.“
Амбициите на Revolut също го поставиха в очите на регулаторите.
Финансовият надзор на Великобритания проучи защо през 2018 г. фирмата временно е изключила система, предназначена да блокира подозрителни транзакции. Бивши служители също разказаха странни неща, включително условията за работа, предизвикващи напрежение в Revolut, включително окачване на неонова табела в офисите си, увещавайки служителите да „Get S - t Done!“, отражение на убеждението на Сторонски, че бъдещето на финансирането на дребно е състезание победителя-взема всички.
И все пак тези амбиции се изплатиха доста за Сторонски, най-големият индивидуален акционер на Revolut. Тъй като се стреми да превърне компанията в една от най-големите фирми за финансови услуги в света, той все още е предпазлив от разпоредбите в банковия свят, където е започнал кариерата си.
Още по темата:
5 евтини дивидентни акции с висок доход и годишни увеличения
3-те най-добри акции за квантово изчисление, които могат да бъдат закупени