Снимка: iStock
Инвестиционните стратези започват да обмислят нов мечи сценарий: икономиката вече е достигнала ограничението си за скорост.
Със свирепото разпространение на делта варианта на Covid-19 и централни банки, които вече говорят за по-строга парична политика за овладяване на инфлацията, налице е чувство на безпокойство, че финансовите пазари са станали твърде оптимистични.
Промяната в разказа беше очевидна при активите в понеделник: S&P 500 потъна най-много от май, а референтните държавни доходности паднаха до най-ниското ниво от февруари.
Акциите отново се свлякоха в Азия във вторник, но падането беше умерено. Американските фючърси на акции се повишиха и държавните ценни книжа ограничиха своето покачване, което сигнализира за известно спокойствие след вчерашната волатилност.
"Неотдавнашната слабост е оправдана в краткосрочен план", каза Джим Макдоналд, главен инвестиционен стратег в North Trust Bank, по телевизия Bloomberg. „Ако погледнете въпроса с делта варианта и Covid, това е краткосрочно безпокойство, но ако гледате до края на годината, повечето от западните икономики ще имат имунитет в диапазона от 75% до 80%.”
По-рано инвеститорите бяха доволни от перспективата за силен икономически скок в световен мащаб, подхранван от облекчени монетарни политики и пускане на ваксини. Но комбинацията от ценови натиск и високи нива на инфекция повишава риска растежът да не достигне „розовите“ прогнози. И тъй като световните акции се колебаят на най-високите си нива, няма място за грешки.
В съзнанието на някои инвеститори ходовете представляват отстъпление в свръхразширените зони на пазара, като цикличните. Други посочиха обичайната променливост, която идва със сезона на печалбите и слабата лятна търговия.
„Докато макро условията остават като цяло подкрепящи акциите, оценките, сезонните тенденции и позиционирането оставят място за корекции на цените и скокове на волатилността“ каза Антонио Кавареро, ръководител на инвестициите в Generali Insurance Asset Management.
Други стратези призоваха клиентите си да използват слабостта като време за купуване.
"Аз съм твърдо в лагера на закупуването при спад", каза Мария Вейтмане, старши стратег за много активи в State Street Global Markets. „Акциите имаха много силна първа половина, подкрепена от възстановяването на приходите и очакваме корпоративните печалби да останат силни.“
За Ручир Шарма, ръководител на развиващите се пазари и главен световен стратег в Morgan Stanley Investment Management, все още има притеснение, че очакванията за растеж са твърде високи. Репресиите на регулаторните органи на Китай върху техния технологичен сектор и американските потребители, спестяващи повече, отколкото харчат, са сред ключовите рискове, каза той. Бумът на глобалния растеж може да разочарова, предупреждава Шарма.
Забавянето на ваксинацията, особено в САЩ, също влошава пазарните настроения, пише Джордж Саравелос от Deutsche Bank AG. В същото време нарастващите цени доведоха до спиране на потребителското търсене в много икономики.
„Това е част от по-широки белези след Covid; това също е част от унищожаването на търсенето на тесни места“, написа той „Това е обратното на това, което бихме очаквали, ако околната среда е истински инфлационна. Това показва, че световната икономика има много ниска скорост."
Още по темата:
Кога Китай ще доминира в световната икономика? Може би никога...