Снимка: iStock
Нестабилната среда за държавните облигации отразява притесненията както за по-бавния растеж, така и за упоритата инфлация. Наскоро в пазарните разговори се появи думата стагфлация, реликва от 70-те години, когато инфлацията беше висока и икономическият растеж се забави.
Докато много от ветераните на пазара виждат забавяне на инфлацията, опасенията остават за среда с нисък растеж, където цените продължават да се покачват.
След по-висок взрив по-рано тази година, който изплаши пазарите, доходността на хазната спадна рязко, тъй като инвеститорите смениха фокуса си от притесненията за повишаване на цените към потенциала, че бързият изблик на постпандемична активност може да започне да се забавя.
През 70-те години на миналия век комбинацията от по-високи цени и по-нисък растеж беше наречена „стагфлация“, термин, който привлича малко внимание оттогава, тъй като инфлацията остава слаба през последните няколко десетилетия.
Думата обаче идва все повече и повече в наши дни, тъй като картината на растежа става по-хладна.
„Пазарът търгува на тема стагфлация“, каза Анета Марковска, главен финансов икономист в Jefferies. „Има идеята, че тези увеличения на цените ще доведат до унищожаване на търсенето, ще доведат до грешка в политиката и в крайна сметка това ще забави растежа.“
От своя страна, Марковска смята, че търговията, която изпрати 10-годишна доходност на хазната, от пика от около 1.75% в края на март до около 1.18% по-рано тази седмица, е била грешка. Доходността се търгува срещу цената, така че спадът там означава, че инвеститорите изкупуват облигации и тласкат цените нагоре.
Тя очаква силното потребление и предстоящото изригване на предлагането, което обръща сегашното тясно място, което изтласка цените до най-високите си нива от преди финансовата криза през 2008 г., като генериращо много инерция за поддържане на растежа, без да генерира инфлация. Марковска вижда Федералният резерв да остава встрани поне до 2023 г., въпреки неотдавнашните пазарни коментари, че централната банка ще започне да повишава лихвените проценти в края на 2022 г.
„Консенсусът прогнозира 3% ръст. Мисля, че бихме могли да нараснем от 4% до 5% през следващата година“, каза Марковска. „Потреблението не само е все още много здраво, но в даден момент ще имате масивно възстановяване на запасите. Дори ако търсенето спадне, предлагането има толкова много да навакса. Ще видите майката на всички цикли на възстановяване."
Пазарът на облигации, който обикновено се разглежда като по-трезвия компонент на финансовите пазари, за разлика от волатилния фондов пазар, не изглежда толкова убеден в тази теза.
Светът с нисък растеж се завръща
10-годишните държавни облигации се разглежда като ръководство за пазарите с фиксиран доход и като цяло барометър за това къде се движи икономиката, както и лихвените проценти. Дори и с рали в доходността в сряда, 1.29% лихви не изразява голяма увереност в бъдещата траектория на растеж.
„Нашата гледна точка е умерен растеж и инфлация“, каза Майкъл Колинс, старши портфейлен мениджър в PGIM с фиксиран доход. „Не ме интересува как изглеждат растежът и инфлацията тази година, важното за нашата прогноза за 10-годишните облигации е важно какво ще се случи след 10 години. И мисля, че ще се върне надолу. Това е светът, в който живеем."
Препратката е към среда на растеж под тенденция с лихвени проценти доста под стандартните.
Тъй като икономиката се разрасна от наложеното от правителството спиране на пандемията, БВП беше доста над тенденцията от около 2%, която беше преобладаваща от края на Голямата рецесия през 2009 г.
Но Колинс очаква светът с умерен растеж да се върне и инвеститорите да запазят доходността си в рамките на този приглушен диапазон.
„САЩ ще продължат да бъдат лидер в глобалния растеж и икономическия динамизъм“, каза той. „Но 1.5% до 2% е ограничението ни за скорост на растеж, освен ако нямаме някакво чудо на производителността.“
Измерване на въздействието на инфлацията
Тогава се задава въпросът за инфлацията.
Потребителските цени се повишиха с 5.4% през юни, докато цените, които производителите получават, скочиха със 7.3%. И двете цифри показват непрекъснат ценови натиск, който дори председателят на Федералния резерв Джером Пауъл призна, че е бил по-агресивен и упорит, отколкото той и колегите му от централната банка са очаквали.
Докато понижението на доходността показва, че поне част от тревогата е излязла от пазара, всякакви други признаци, че инфлацията ще се задържи по-дълго, отколкото очакват политиците, биха могли да променят мнението на инвеститорите доста бързо.
Това се дължи на въртеливата динамика, която заплашва да повиши този призрак на стагфлация. Най-голямата загриженост за растеж в момента се съсредоточава върху заплахата, която представлява Covid-19 и неговият делта вариант. Забавянето на растежа и нарастващата инфлация могат да бъдат смъртоносни за настоящия инвестиционен пейзаж.
„Ако вирусът започне да се разпространява бързо отново, това ще ограничи икономическия растеж и ще удължи инфлационните смущения във веригата на доставки, които са засегнали толкова много индустрии, включително полупроводниците и жилища“, каза Нанси Дейвис, основател на Quadratic Capital Management и портфейлен мениджър на Quadratic Interest Оценете волатилността и инфлационния хедж фонд, търгуван на борса.
„Стагфлацията е дори по-голям риск за инвеститорите, отколкото инфлацията“, добави Дейвис.
Колинс обаче заяви, че вижда текущата 10-годишна доходност като търговия около справедливата стойност предвид обстоятелствата.
Пазарът на облигациите често е далеч по-преднамерен от акцентирания върху собствения капиталов аналог, който може да се движи както от добрите, така и от лошите заглавия. На сегашното си ниво, пазарът на облигации заема предпазлив поглед върху бъдещето.
Поради чувствителността на фондовия пазар напоследък към това, което се случва с облигациите, това може да означава известна променливост от страна на капитала.
„Като се има предвид какво се е случило през последните 18 месеца и проблемите, с които ще се сблъсква голяма част от света през следващите 2-3 години, 1.2% доходност по 10-годишните облигации е разбираема“, пише Ник Колас, съосновател на DataTrek Research. „Това не означава, че акциите са обречени да имат труден остатък на 2021 г. или че крахът е неизбежен. Това означава, че Министерството на финансите уважава здравословно историята, особено нивото на инфлацията в САЩ за последното десетилетие."
Още по темата: