Снимка: iStock
Вие, както каза един коментатор, „трябва да сте идиот“, за да искате да си купите китайски акции след скорошните загуби? Но това не е случая, според Рей Далио, основателят на гиганта на хедж фондовете Bridgewater Associates, който направи коментарите си в публикация в LinkedIn.
Коментарите на Далио бяха направени след отделните репресии на Китай срещу Didi Global и образователните компании, наред с други регулаторни действия, които оказаха натиск върху китайските акции.
За да разберете какво се случва, трябва да разберете, че Китай е държавна капиталистическа система, което означава, че държавата управлява капитализма, за да обслужва интересите на повечето хора и че политиците няма да оставят чувствителността на тези на капиталовите пазари и богатите капиталисти в начина, по който правят това, което смятат, че е най-добро за повечето хора в страната. По-скоро хората на капиталовите пазари и капиталистите трябва да разберат подчинените си места в системата, в противен случай те ще понесат последствията от грешките си – заяви Рей Далио, главен инвестиционен директор на Bridgewater Associates.
„Що се отнася до инвестирането, според мен американските и китайските системи и пазари имат възможности и рискове и е вероятно да се конкурират помежду си и да се диференцират. Следователно и двете трябва да се разглеждат като важни части от портфолиото на човек“, добави Далио.
Както Shanghai Composite, така и Hang Seng затвориха по -високо в понеделник след трудни седмици, които дори след аванса оставиха индекса на Хонконг с 16% под върха си през февруари.
Китайският технологичен гигант Alibaba отчита резултатите си във вторник.
Инвестиционните фондове фокусирани върху китайските акции, отчитат приток от 3.6 милиарда долара през седмицата, приключила в сряда, от които 300 милиона долара са отишли към китайските технологични фондове, според Камерън Бранд, директор на изследванията в EPFR.
Куп нови китайски регулации през месеца, откакто местният гигант Didi, се листва в САЩ, изпратиха акциите от Хонконг и континентален Китай силно нодолу.
В още един знак за продължаване на инвеститорския интерес към Китай, акциите са забелязали много повече притоци от американските спрямо общата сума на парите, инвестирани в двете категории акции, според EPFR.
Инвеститорите са закупили китайски акции през последната седмица, въпреки нарастващите опасения относно суровите регулации, според изследователската компания за фондове EPFR Global.
Разпродажбата се ускори през последната седмица, след като политиката относно фирмите за обучение след училище, получиха забрани да имат чуждестранни инвеститори.
Но инвеститорите, по-специално институциите, са се възползвали от възможността да купуват китайски акции на по-ниски цени, според Камерън Бранд, директор на изследванията в EPFR.
Средствата, фокусирани върху китайските акции, отбелязаха нетен приток от 3.6 милиарда долара през седмицата, приключила в сряда, от които 300 милиона долара отидоха в китайските технологични фондове, каза Бранд в интервю в петък.
Още по темата:
Инвеститорите купуваха китайски технологични акции при спада им
Срив при китайските технологични компании след продължаващите държавни репресии