Снимка: iStock
Никога толкова хора не са плащали толкова много за толкова малко. Този перефразиран израз на Чърчил, важи с пълна сила в момента за случващото се при държавните облигации. И по-скоро високата цена, която се плаща за толкова малко доходност в среда на нарастваща инфлация.
С референтната 10-годишна търговия с държавни ценни книжа на 1.17%, близо до шестмесечно дъно, са налице огромни притоци към борсово търгувания индексен фонд на iShares 20+ годишни облигации (тикер: TLT), според писмо от техническия и макро стратегически екип в Strategas, ръководен от Крис Верроне.
Притокът в това популярно средство за залагане на пазара на облигации достигна статистическа крайност, която обърна предишното мечо позициониране - залагане на по-висока доходност и по този начин по-ниски цени на облигациите - наблюдавано по -рано през годината, отбеляза екипът.
В процеса 10-годишната доходност е намаляла с 57 базисни пункта от своя връх на 31 март, но все пак се е увеличила с 26 базисни пункта от края на годината. (Базовата точка е 1/100 от процентния пункт.) Приливът в ETF на TLT предполага, че голяма част от низходящото движение на лихвите е зад гърба ни, добави бележката на Strategas. Всъщност трескавата покупка е противоположен индикатор за нарастващия риск в облигациите.
За ралито на пазара на облигации бяха предложени много обяснения, което изненада много професионалисти. Разбира се, месечните покупки на Федералния резерв от 120 милиарда долара щатски ценни книжа от съкровищни и ипотечни обезпечения на агенции не могат да бъдат пренебрегнати, въпреки че те продължаваха, когато доходността се повиши през първото тримесечие.
Но в продължение на месеци тази колона предполага, че поведението на пазара на облигации предполага, че икономиката се забавя, дори и спадът да е вследствие на бурния растеж през първото полугодие, подтикнат от безпрецедентни фискални и парични стимули. Оттогава опасенията за икономическото въздействие на делта варианта на вируса Covid-19 допълнително натежаха върху доходността на хазната.
За Марк Грант, главен глобален стратег с фиксиран доход в B. Riley Securities, доходността е спаднала до степен, в която няма абсолютна или относителна стойност в облигациите. Хазната може да си позволят безопасност, но при доходност, далеч под инфлацията, вие губите пари всеки месец, наскоро написа той в бележката си „Извън кутията“. Нито корпоративните ценни книжа, независимо дали са инвестиционни или с висока доходност, или ипотечни ценни книжа не предлагат относителна стойност, тъй като получавате „почти нищо“ за кредитния риск, твърди той.
Джеймс Тиш, главен изпълнителен директор на Loews (L), описва доходността на облигациите още по-кратко: „Те са прекалено ниски“, коментира той в последния тримесечен конферентен разговор на компанията. Само институции, които трябва да притежават облигации, като банки и застрахователни компании, биха закупили ценни книжа с фиксиран доход, чиято доходност е много по-ниска от инфлацията, която според него работи на 6% или повече.
Друг, по-малко разбираем риск е потенциалът за спад на цените, ако доходността се повиши леко. Ако доходността по 10-годишната хазна се увеличи само с 10 базисни пункта, полученият спад в цената ще заличи целогодишния лихвен доход. „Това ми звучи като мизерна инвестиция“, каза Тиш.
Разбира се, има и друга страна на монетата. Дългогодишният облигационен бик А. Гари Шилинг пише в месечното си клиентско писмо през август, че не е извън сферата на възможността доходността на 30-годишните съкровищни облигации да се върне към най-ниските нива на пандемията си през 2020 г., паднала до 1.20% от 1.90% (тя беше 1.85% във вторник.) Този ход би довел до 24.1% капиталова печалба от 30-годишна облигация на хазната с нулев купон, сред най-променливите досега ценни книжа с фиксиран доход.
За Грант на Б. Райли, по-добър избор са затворени фондове с висока доходност, които дават 10% или повече (въпреки че той не е в състояние да посочи имена поради конфликт на интереси). Писал съм много пъти за този неразбран клас активи. За инвеститорите в доходност може би подгрупата, най-подходяща за настоящата среда, са МСЕ, които инвестират в заеми с плаващи лихва, които изпреварват инфлацията с доходност над 6% без рисковете от дългосрочни облигации с фиксиран лихвен процент.
Още по темата: