Снимка: iStock
Има ограничение за това колко щастие може да се купи с пари. Това е един от по-провокативните уроци, които се извличат от скорошно проучване сред пенсионерите, проведено от Изследователския институт за доходи на служители (EBRI). Проведена миналата есен, EBRI анкетира 2000 пенсионери на възраст между 62 и 75 години с по-малко от 1 милион долара пенсионни активи. Един от многобройните въпроси в проучването помоли пенсионерите да оценят нивото си на удовлетвореност от пенсионния си живот.
Възможността да се съпоставят отговорите им с пенсионни активи проследява как EBRI нарязва тяхната извадка. Въз основа на доходите, богатството и разходите, пенсионерите бяха поставени в пет категории или профили.
Придружаващата диаграма показва средните оценки на удовлетвореността на тези пет профила. Забележете, но за един профил всички резултати попадат в доста близък диапазон.
Единственото изключителен е така нареченият „борещ се“ профил, със средна оценка на удовлетвореност от 5.75, като 1 показва изключително недоволни и 10 показва крайно удовлетворение. И едва ли е изненада, че пенсионерите в тази група имат по-ниски нива на удовлетвореност от останалите четири групи.
Това е така, защото според EBRI пенсионерите в този профил „са имали ниски нива на финансови активи (по -малко или равни на 99 000 долара) и доходи (по-малко от 40 000 долара годишно)... Те е по -вероятно от всяка друга група да наемат, а не да притежават домовете си; ... най -вероятно да имат неуправляем дълг, като кредитна карта и медицински дълг... [и] разчитат на социалното осигуряване, за да осигури по-голямата част от доходите им при пенсиониране."
В другия край на спектъра пенсионерите в профила на „Богатство“ на EBRI обикновено са имали високи нива на финансови активи (320 000 долара или повече) и годишен доход от 100 000 долара или повече. Освен това „те са били предимно собственици на жилища без ипотека, без дълг... [и] рядко съобщават, че имат дълг по кредитна карта и автомобилен заем“. Така че е напълно очаквано пенсионерите в тази категория да отчитат по-високи нива на удовлетвореност от пенсионерите в профила „Боря се“.
Изненадващото обаче е средният резултат от удовлетворението в трите профила между тези две крайности. Забележете, че те са доста близки до тези на профила „Богатство“. Въпреки че няма достъп до основните данни, възможно е да се предполага, че разликите в оценките за тези четири горни профила (всички тези освен категорията „Боря се“) не са статистически значими.
Изводът, който може да се направи: След като прескочим някаква първоначална финансова пречка при подготовката за пенсиониране, има относително малка връзка между повече богатство и по-голямо щастие. Освен това първоначалното препятствие е доста ниско.
Инвестиционните последици
Може би най-важното инвестиционно значение, което може да се извлече от това, е, че е по-добре да се избягва най-лошият сценарий, отколкото да се опитвате да се „изстреляте до Луната“ и да се заложи всичко за постигане на най-добрия сценарий. След като задоволите основните си финансови нужди, допълнителното богатство бързо намалява възвръщаемостта по отношение на удовлетворението ви при пенсиониране. Така че няма смисъл да поемате прекомерни рискове в преследване на тази намалена възвръщаемост.
Един ход на портфейла, който може да направите в отговор на това инвестиционно въздействие, е да анюизирате част от пенсионния си портфейл. По този начин можете да заключите гарантирано месечно изплащане, което ще продължи, докато вие (или съпруга ви) живеете. Вашата цел може да бъде да анюизирате достатъчно от портфолиото си, така че да прескочите ниското препятствие, идентифицирано в проучването на EBRI - като по този начин избягвате да попаднете в „борещия се“ профил на пенсионерите.
За да илюстрираме, помислете за потока от анюитетни плащания, които бихте могли да заключите, ако сте закупили анюитет в размер на 100 000 щатски долара като самотен мъж на възраст 65 години. Това би било над всички социалноосигурителни или пенсионни плащания, на които вече имате право.
Дали рентата е добра идея или не, зависи от множество фактори, като например дали е вероятно да надживеете своята актюерска продължителност на живота. Определено трябва да се консултирате с квалифициран финансов плановик, преди да обмислите анюитет, тъй като дяволът е в детайлите.
Във всеки случай имайте предвид, че е малко вероятно да искате да анюизирате целия си портфейл за пенсиониране. Оптималната сума зависи от някое от многото предположения - като вашата възраст, семейно положение, размер на портфолиото ви, продължителността на живота ви, възвръщаемостта на пазарите и т.н. Преди няколко години Дейвид Бланшет, ръководител на изследването за пенсиониране в Morningstar, анализира повече от 78 000 възможни сценария, всеки от които представлява различен набор от предположения. Средното оптимално разпределение на анюитета във всички тези сценарии е 31%.
Още по темата: