Снимка: iStock
Очакванията за възстановяване на цените на суровините и растежа на печалбите разпалват бичи залози върху акциите на развиващите се пазари след повече от десетилетие на лошо представяне, което ги накара да се доближат до 20-годишно дъно спрямо акциите на развитите държави.
Goldman Sachs Group Inc., Bank of America Corp. и Lazard Asset Management очакват стимулиране на развиващите се акции, тъй като инвеститорите се възползват от евтини оценки, след като започнат да се разпространяват ваксини, помагайки на световната икономика да се възстанови от пандемията. Южна Африка, Русия и Бразилия са сред пазарите, които ще се възползват, въпреки че регулаторните мерки на Китай продължават да натоварват азиатските акции.
През десетилетието след световната финансова криза, фондовият индекс на развиващия се пазар на MSCI Inc. нарасна само с 8%, докато показателят за развитите държави се удвои. Това отчасти се дължи на забавянето на китайския икономически растеж от над 10% през 2010 г. до около 6% до края на десетилетието, което води до спад на цените на суровините и слаб растеж на печалбите.
След това дойде пандемията. Докато първоначално акциите се възстановиха значително от дъното от март 2020 г., тези на развиващите се пазари отново изостанаха. Фондовият индекс на развития пазар на MSCI върна около 14% от началото на 2021 г., докато неговият аналог на развиващия се пазар падна с 5%.
Това може да се промени през следващите месеци, тъй като възстановяването на световната икономика набира скорост, нараства инфлацията и суровините се възстановяват от най-лошите си седмични резултати от юни, водени от инфраструктурни проекти от Китай до САЩ
Има признаци, че завоят вече е започнал. Капиталовите потоци в акции на нововъзникващите пазари в Източна Европа, Близкия изток и Африка се ускориха от март - побеждавайки потоците в облигационни фондове с най-много от 2014 г. насам, тъй като инвеститорите се връщат в стойностни акции, според BofA.
„Очакваме тази тенденция да продължи, като се има предвид подкрепящите макродвигатели и оценките на собствения капитал“, казва в бележка стратегът на BofA за кръстосани активи Юре Йейрич. Докато енергийният сектор е бил най-големият бенефициент досега, подкрепящ руските акции, има възможност за увеличаване на притока в други сектори на стойността, включително финансовите и материалите, като Южна Африка ще получи тласък от последния, каза той.
Междувременно Goldman Sachs е тактически „доста оптимистичен“ при разработването на акции, според Цезар Маазри, ръководител на екипа за стратегия за кръстосани активи на нововъзникващите пазари, който благоприятства акциите и валутите в Бразилия, Мексико и Русия. „Обикновено откриваме „връщане към нормалното“, което не се предлага на пазара.”
Franklin Templeton Investments отбелязва технологията като двигател на печалбите на развиващите се пазари, в полза на страни като Южна Корея и Тайван, които се възстановяват в понеделник, след като миналата седмица паднаха съответно с 3.5% и 3.8%. Тези две държави са се справили с пандемията по-добре от повечето и техните доминирани от технологиите пазари ги превърнаха в привлекателна инвестиция по време на кризата, каза Андрю Нес, мениджър на портфолио във Franklin Templeton. Фирмата остава предпазлива по отношение на акциите на развиващите се пазари, но е станала по-оптимистична поради ниските оценки, според ръководителя на изследването Джин Подкамин.
Докато ръстът на БВП на развиващите се пазари изостава от този в развитите страни през 2021 г., това може да започне да се променя веднага след четвъртото тримесечие, тъй като активността започва да се забавя в развитите икономики и на фона на по-високите цени на суровините, според Lazard.
„Като се има предвид позицията, която много компании от нововъзникващите пазари заемат в глобалната верига на доставки, увеличаването на капиталовите разходи по света е много добър сигнал за акциите на развиващите се пазари като цяло“, пишат в доклад стратези на Lazard. Това важи особено за „чувствителните към растежа акции, имена, които се възползват от по-високите цени на стоките, и тези, които произвеждат стоки, а не услуги“, казаха те.
През последното десетилетие превъзходството на американските акции имаше много общо с излишната ликвидност на Фед - пари, които най-вече не успяха да достигнат развиващите се пазари. Когато ликвидността бъде отнета, акциите по света могат да претърпят временен шок, но САЩ ще загубят предимството си. Това подкрепя идеята, че акциите на развиващите се пазари могат да надминат резултатите в света след стимулиране.
Това не означава, че не съществуват основни рискове за акциите на развиващия се пазар. Регулаторните мерки на Пекин срещу технологичните компании бяха фактор за по-слабото представяне на EM-индекса на MSCI тази година, тъй като китайските акции представляват почти една трета от бенчмарка.
Въпреки че регулаторните реформи биха могли да продължат да потискат китайските акции, е малко вероятно да се прехвърлят в по-широкия комплекс на развиващия се пазар, според Goldman Sachs. Опасенията относно икономическия растеж на Китай обаче са оправдани, заяви кредиторът в доклад от 18 август. Развитите държави извън Северна Азия ще продължат да надминават MSCI EM индекса, което ги прави „притежание на по-висока убедителност“, се казва в доклада.
Акциите на развиващите се държави също доказаха своята чувствителност към перспективите за намаляване, след като се понижиха заедно с глобалните акции, след като Федералният резерв даде сигнал, че може да започне да компенсира стимулите от по-късно тази година. Протоколите на Фед също доведоха до спад в цените на суровините, тъй като те повишиха долара в четвъртък, като допълнително притиснаха акциите на развиващите се държави.
Не всички са напълно убедени обаче, че най-лошото е отминало. Инвестиционният институт BlackRock понижи рейтинга на акциите на развиващите се пазари до неутрален, по-рано този месец, поради несигурността относно перспективите за щатския долар и по-строгата политика.
„Постоянен белег“
„Ние вярваме, че растежът на ЕМ е изложен на по-голям риск от трайно образуване на белези в дългосрочен план поради бавните нива на ваксинация и ограниченото пространство за политиката“, каза Уей Ли, главният инвестиционен стратег на компанията, добавяйки, че премията за риск на собствения капитал е под историческата средна стойност за развиващите се страни.
Други купуват историята на растежа, но предупреждават, че може да отнеме време. Стратегът на State Street Global Markets Даниел Джерард смята, че посоката на нововъзникващите пазари, като несигурността около китайската регулаторна среда, ще попречи на техните акции да надминат световните в средносрочен план. В дългосрочен план той вижда „огромни възможности“, тъй като страните намаляват зависимостта от физическата инфраструктура в полза на технологиите.
„След като процентът на ваксинация се подобри на развиващите се пазари, ние очакваме не само акциите на ЕМ да надминат облигациите, но и акциите на ЕМ да наваксат спрямо акциите на развития пазар“, каза Джерард. „Не пренебрегвайте потребителите на ЕМ, когато пандемичната контрол върху потребителската активност избледнее.“
Още по темата: