Снимка: iStock
Изплащането на дивиденти през второто тримесечие скочи с 26% спрямо същия период на миналата година до 471.7 млрд. долара, само с 6.8% под нивата, наблюдавани през второто тримесечие на 2019 г.
Samsung надмина Nestle като най-големият платец на дивиденти в света, като Rio Tinto, Sberbank и Sanofi също влязоха в челната петица.
Според изследването, публикувано в понеделник, 84% от компаниите по света или са увеличили, или са запазили дивидентите си в сравнение със същото тримесечие на 2020 г.
Предвижда се изплащанията на дружествата на акционерите да достигнат 1.39 трилиона долара през 2021 г., само с 3% под пика им преди пандемията, според нов доклад на британския мениджър на активи Janus Henderson.
Голяма част от растежа се дължи на това, че компаниите рестартират замразени изплащания и издават по-високи специални дивиденти на фона на силните печалби. Базовият ръст на дивидентите през второто тримесечие, премахвайки ефектите от специалните дивиденти и валутните курсове, беше 11.2%.
Samsung разпредели общо 12.2 милиарда долара на инвеститорите, след като включи редовния си дивидент, а Janus Henderson очаква, че той вероятно ще бъде сред петте най-големи плащащи в света компании през 2021 г.
„Отскокът беше толкова по-силен, отколкото очаквахме, и мисля, че е много обнадеждаващо, че виждаме, че тези компании се чувстват достатъчно силни, за да върнат парите обратно на акционерите“, казва Джейн Шумейк, мениджър на портфолиото на клиенти за глобални приходи от капитал в Janus Henderson, цитиран от CNBC в понеделник.
Географско разминаване
Изплащанията във Великобритания нараснаха с 60.9%, а в Европа се повишиха с 66.4%, докато повечето от съкращенията на дивидентите бяха на развиващите се пазари, се казва в доклада, отразяващ забавеното въздействие от по-ниските отчетени печалби за 2020 г. В него се казва, че намаляването на дивидентите на развитите пазари е „превантивно и предпазно“.
Междувременно Северна Америка отбеляза рекордни дивиденти през второто тримесечие, водени от Канада. Изплащанията в региона обаче до голяма степен се задържаха през 2020 г., което означава, че имаше малък ефект на отскок.
В Азиатско-тихоокеанския регион без Япония, основният ръст на дивидентите беше 45% годишно през второто тримесечие, подпомогнат от еднократния специален дивидент на Samsung, като Южна Корея и Австралия бяха водещи в региона. Сингапур обаче изостана от ограниченията за банковите изплащания.
Японските плащания на дивиденти също останаха стабилни през 2020 г., но все пак успяха да поддържат основния растеж от 11.9% на годишна база.
На развиващите се пазари обаче дивидентите спаднаха с 3.2% годишно на базова основа, намалени с по-ниските печалби през 2020 г., докато само 56% от компаниите от развиващите се пазари набират или държат стабилни дивиденти през второто тримесечие.
Последици от портфолиото
Минните компании показаха най-бързия растеж на фона на процъфтяващите цени на суровините, докато индустриалните и дискреционните потребителски компании също отскочиха силно, показа изследването. Така наречените отбранителни сектори, като телекомуникациите, храните и битовите продукти, запазиха характерните си последователни едноцифрени темпове на растеж.
„По отношение на секторите с най-висока доходност, перспективите за дивиденти на финансовите услуги и стоковите сектори са най-подобрени от миналата година“, каза Бен Лофтаус от Janus Henderson.
Фирмата увеличава позициите си в тези сектори в разпределението на собствения си капитал през последните 12 месеца в опит да се възползва от този отскок. Много банки и компании за финансови услуги бяха обект на регулаторни ограничения за изплащане на дивиденти по време на пандемията, които сега започват да се вдигат.
„Секторите за пътуване и отдих остават най-силно засегнати по отношение на въздействието на Covid и макар че много от тях са коригирали операциите си, за да могат да оцелеят, секторът е малко вероятно да изплаща дивиденти, докато балансите не се възстановят, така че ние продължаваме да ги избягваме“, добави Лофтаус.
Още по темата:
Дивидентните акции трябва да са част от всеки добре балансиран портфейл
Топ 7 акции, които могат да бъдат закупени за по-малко от 20 долара през август