Снимка: iStock
Инвеститорът милиардер Джефри Гундлах, основател и главен изпълнителен директор на 137-милиардния DoubleLine Capital, казва, че неговото убеждение номер едно в продължение на няколко години е, че щатският долар ще намалее вследствие на настоящата икономическа политика, в резултат на което САЩ ще загубят статута си на единствена резервна валута.
„Моето мнение номер едно, което очаквам след няколко години напред - изобщо не говоря за следващите няколко месеца, говоря за няколко години - е, че доларът ще падне“, каза Гъндлах пред Yahoo Finance Live в ексклузивно интервю в понеделник следобед.
Гъндлах е на мнение, че „местата, на които инвеститорите трябва да бъдат в дългосрочен план“ са нововъзникващите пазари и „компании извън САЩ“. Въпреки че Гъндлах вече се е прехвърлил в европейски акции, инвеститорът очаква „агресивно да се обърне към нововъзникващите пазари“, но отбелязва, че „е твърде рано за това в момента“.
„Така че доларът ще падне е друга причина, защото в крайна сметка - докоснахме се до златото - мисля, че златото ще отиде много по-високо, но в момента наистина е в хибернация“, добави той.
61-годишният „Крал на Облигациите“ по-късно подчерта, че статутът на САЩ като глобална резервна валута е застрашен.
„САЩ от десетилетия се радват на статут на единствена резервна валута в световен мащаб и това е невероятна полза“, каза Гъндлах.
Той посочи, че след глобалната пандемия на коронавирус и блокирането, китайската икономика е „най-силната икономика в света досега“. Докато американският БВП „се възстанови с много потребление, голяма част от това потребление отива в Китай“, добави той.
„Това е една от причините, поради които Китай има толкова силна икономика. Така че това, което виждаме в САЩ, започва да изостава в икономическия растеж. Това не е нещо ново. Това продължава вече едно поколение – изоставането на САЩ“, каза Гъндлах.
Инвеститорът също така посочи, че прогнозите за това, кога китайската икономика ще бъде най-голямата, „продължават да се изтеглят напред“, отбелязвайки прогнозите на някои икономисти, че китайската икономика ще надмине американската до 2028 г.
„Имаме дълг към БВП, който подхранва по-голямата част от така наречения ни икономически растеж. И така, наистина ли е икономически растеж, когато заемате пари или печатате пари, изпращате чекове на хора, които ги обръщат и купуват стоки в Amazon, като в допълнение може би плащат дълг и спекулират с тези стоки, идващи от Китай?“, каза Гъндлах.
Той добави: „Ние управляваме икономиката си по начин, по който почти сякаш не сме заинтересовани да запазим глобалния статут на резервна валута или най-голямто военно или глобално, да го наречем, превъзходство или контрол. Докато продължаваме да водим тези политики, и ние ги управляваме все по-агресивно, не ги отдръпваме по никакъв начин, ние разглеждаме пътна карта, която очевидно се насочва към това САЩ да загуби статута си на единствена резервна валута“.
Според Гъндлах, с настоящата икономическа политика е „почти сигурно“, че щатският долар трябва да поевтинее.
„Стойността на долара е толкова висока, защото се радваме на статут на глобална резервна валута и всъщност не го уважаваме достатъчно. Приемаме го за даденост, предполагам. Изглежда, че приемаме много неща за даденост тези дни в САЩ по отношение на начина, по който сме мислили за нещата през предходните десетилетия и поколения. И аз вярвам, че създаваме почвата за нас, за съжаление ... да преживеем последиците от нашите действия по начина, по който сега изпълняваме несериозна икономическа програма, наистина от 1980 г.“, каза той.
Гъндлах е на мнение, че щатският долар „вече е достигнал своя връх“, когато индексът на щатския долар достигна 103 пункта.
„Вярвам, че доларът ще мине най-ниските стойности на миналия цикъл на спад. Доларът е в серия от понижаващи се върхове от десетилетия - той се връща към 80-те години. По тази причина мисля, че когато стигнем до следващата пауза до по-ниското ниво, доларът ще премине най-новото дъно от около 80 и дори ще свали дъното от 70. Така че мисля, че лесно ще видим 25% спад в щатския долар“.
Още по темата: