Снимка: iStock
Инфлационните очаквания се повишават, когато доходността по облигациите се покачи по-високо във вторник и търговията за повторно отваряне се връща към висока скорост. Тъй като дебатът се разгорещява дали тези признаци на ценова инфлация са преходни или не, един виден стратег от Уолстрийт предоставя известен контекст и предупреждава да не гледаме на инфлацията твърде опростено.
На неотдавнашен уебинар на Yahoo Finance Plus Лиз Ан Сондърс, главен инвестиционен стратег в Charles Schwab, разби динамиката на инфлацията, като започна с наблюдението, че „преходно“ просто означава „не е постоянно“. Тя каза: „B това определение, може да се твърди, че дори инфлацията от 70-те в началото на 80-те години е преходна. Така че някои от тях са функция на времевите рамки“.
Инфлацията на цените обикновено се измерва последователно (от месец на месец) и годишно (през годината), като последната въвежда така наречените базови ефекти. Както Брайън Ченг от Yahoo Finance обясни, базовите ефекти „се отнасят до влиянието на сравняването на текущите нива на цените през даден месец спрямо ценовите нива през същия месец преди година“.
Но наблюдателите на тези данни изискват контекст, за да разберат относителната важност на тези числа. Независимо дали нивата на инфлация на цените вече са били повишени или депресирани преди година, добавя такъв контекст. През март, април и май тази година инфлацията беше сравнена с нивата на дезинфлация в съответния период на 2020 г.
Но Сондърс казва, че тези базови ефекти до голяма степен са в огледалото за обратно виждане, тъй като компаниите коригират прекъсванията във веригата на доставки. Това обаче зависи от категорията измервани стоки и услуги, тъй като някои дисбаланси остават.
„Наистина не е функция на това за каква услуга или стоков продукт говорите. Мисля, че някои от тези дисбаланси вероятно са по-трайни по природа, не на последно място са полупроводниците“, каза тя.
Дървесината е ликвидирана
Сондърс казва, че екстремните ценови промени на дървения материал са добър пример защо е по-полезно да се разровят различните категории и сегменти на ценовата инфлация. „Видяхте параболика да се движи нагоре в дървения материал. Това всъщност не беше недостиг на дървен материал, а всъщност беше недостиг на шофьори, които да вземат дървения материал от мястото, където се намираше до мястото, където беше необходимо. Това е лесно“. Видяхме 70% спад в цените на дървения материал оттогава. Така че наистина мисля, че почти трябва да преминете сегмент по сегмент“.
Тя също така отбелязва облекчаването на натиска върху цените на автомобилите и наемите в най-новите данни за CPI. „Цените на новите автомобили бяха голям източник на натиск нагоре при CPI в средносрочен и дългосрочен план. Мисля, че има две ключови неща... в случая със CPI, компонентът на наема - комбинацията от реални наеми и еквивалентни наеми на собствениците - представляват повече от 40% от общото увеличение на цените... Така че това е наистина това, което искаме да гледаме, за да видим дали започва да намалява в дългосрочен план“, казва Сондърс.
Психология на инфлацията
Инфлацията на цените не е устойчива, ако хората не могат да си позволят цените и компаниите нямат ценова сила. Но това се променя с увеличаването на заплатите на работниците и това е така наречената спирала на цените на заплатите, която наистина може да доведе до покачване на цените.
Сондърс обяснява, че е важно да се търсят признаци, когато психологията на купувачите и работниците се променя.
„Когато преминавате през истински сериозни периоди на инфлация, както през 70-те години на миналия век, това имаше много общо с психологията - психологията на работниците, готови да поискат по-високи заплати ... (и) готовността на компаниите да прехвърлят по-високи разходи. И има психологически аспект на това, което е по-трудно да се определи количествено, но нещо, което трябва да имаме предвид, докато мислим за дългосрочните последици от това, което виждаме в момента“, казва Сондърс.
Още по темата:
Инвестициите в които искате да сте, за да биете инфлацията