Снимка: iStock
Неотдавнашните рали на пазара предполага „ограничени“ икономически щети от делта варианта и „малък“ риск по отношение на инфлацията, казаха анализаторите на BofA Global Research.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл провокира „рискови“ движения на пазарите с речта си в Джаксън Хоул миналата седмица, тъй като инвеститорите вероятно пренебрегват потенциала за стагфлация, тъй като делта вариантът на коронавирус се разпространява, според BofA Global Research.
„Рискът след Джаксън Хоул предполага ограничено икономическо въздействие на новия вариант и малки инфлационни рискове“, заявиха стратезите на BofA в доклад за лихвите и валутите в четвъртък. „Последните доказателства сочат друго и сочат рискове от стагфлация, които биха могли да усложнят нормализирането на политиката на Фед.“
Графиката BofA разглежда световната икономика, включително САЩ и еврозоната, показвайки, че „инфлационните изненади са се преместили много над общите изненади от данни“. Това е особено вярно в САЩ, според доклада, който отбелязва „положителната реакция на пазара към Пауъл“.
Акциите се повишиха, а доходността на американските облигации спадна в резултат на речта на председателя на Федералния резерв на 27 август, като сега стратезите на BofA призоваха инвеститорите да се съсредоточат върху въздействието на силно заразния вариант на коронавирус върху икономиката, тъй като пандемията Covid-19 продължава. Те казаха, че „влошаването на ситуацията с Covid“ може да доведе до „допълнително влошаване на затрудненията в предлагането и по-висока инфлация“.
„Рискът се увеличава от Covid, като негативен и по-устойчив шок в предлагането, може да доведе до стагфлация, което от своя страна прави нормализирането на политиката на Фед предизвикателство“, пишат стратезите. "Пазарът не изглежда твърде загрижен за Covid и инфлационните рискове."
Пазарите изглежда харесаха насоките на Пауъл за лихвите, тъй като той отдели потенциално Фед от прекратяването на програмата му за количествено облекчаване, започнала миналата година в рамките на спешните му мерки, предприети на фона на кризата с Covid-19, според BofA Global Research. В края на QE, Федералният резерв ще започне да свива своите 120 милиарда долара месечни покупки на съкровищни облигации и обезпечени с ипотека ценни книжа - стъпки, които някои инвеститори очакваха, че могат да започнат още тази година.
Доходността по 10-годишните съкровищни книжа е при 1.3% в четвъртък, спрямо 1.34% на 26-ти август, ден преди речта на Пауъл от Джаксън Хоул.
Американските борсови индекси се повишиха до последните си рекордни нива, като Nasdaq Composite отбеляза рекордно високо затваряне в началото на септември.
Nasdaq, S&P 500 и Dow Jones Industrial Average се търгуваха по-високо в четвъртък следобед, тъй като инвеститорите очакват в петък отчета за работните места в САЩ за нови данни за това как напредва пазарът на труда в икономическото възстановяване. Докладът би могъл да предостави улики за намаляващия график на Фед.
Междувременно инфлацията се е увеличила в световен мащаб през 2021 г., казаха стратезите на BofA.
„Това до голяма степен е свързано с базовите ефекти от ръста на цените на петрола последната година, но в някои случаи основната инфлация също се е увеличила“, пишат те в доклада. „Затрудненията в доставките по време на повторното отваряне са друга причина, която на теория би трябвало да е временна, но не е ясно колко дълго ще продължи и дали ще остави по-трайни белези.“
Инфлационният натиск се засилва, докато глобалният икономически растеж се забавя, което е свързано по подобен начин с добре очакваните „базови ефекти от възобновяването в началото на годината“, според доклада. Но „глобалната икономика изглежда се забавя повече от очакваното“, пишат стратезите.
Скорошното нарастване на инфекциите и смъртността от Covid в САЩ в сравнение с Европейския съюз и в световен мащаб е „тревожно“ според тях. Възможно е степента на ваксинация в САЩ да не е достатъчно висока или в страната да има повече ограничения, свързани с Covid, казаха стратезите.
„Независимо каква е причината, ако тези тенденции продължат, те биха могли да започнат да влияят на реалната икономика скоро“, пишат експертите. „Въпреки че агресивната политика на Фед по време на пандемията подкрепи рисковите активи, това може да не е така, ако Covid продължава и шокът за реалната икономика е по-устойчив.“
Още по темата: