Снимка: iStock
Водопроводът на американския фондов пазар, подобно на действителния водопровод, има тенденция да работи тихо във фонов режим. През януари, сякаш стена беше отворена, заплетените и десетилетните тръби на пазара изведнъж бяха изложени на милиони инвеститори на дребно, на които преди не им се обръщаше особено внимание. Те се натрупаха в акции като GameStop, наречени по-късно меме-акции.
Тогава, в разгара на манията, някои брокери, включително Robinhood Markets (HOOD), чийто експлозивен растеж беше подхранван от нови инвеститори, ограничиха търговията с тези акции. Новодошлите негодуваха, а депутатите призоваха за промяна.
Сега, новият председател на Комисията по ценни книжа и борси, Гари Генслер, даде ясно да се разбере, че се интересува от механиката, която излезе на бял свят по време на сътресенията на фондовите борси. Изглежда има намерение да преработи структурата на пазара по начини, които смята, че ще го направят по-справедлив за новите търговци на дребно и всички останали.
Инфраструктурата, която позволява на инвеститорите да се докоснат до телефона и незабавно да купуват акции и опции, беше революционна за инвеститорите и финансовата индустрия. И все пак системата за търговия е изключително сложна отдолу и би могла да бъде преработена.
„Не можем да приемем за даденост, че американските пазари на акции винаги ще се считат за най-ефективните, най -ликвидните в света. Трябва да сме реалисти, че технологиите се променят, и трябва да актуализираме нещата”, заяви председателят на SEC Гари Генслер миналата седмица пред финансовото издание Barrons. Той е особено загрижен, че пазарът за извършване на борсови сделки е сегментиран, като почти толкова потоци от поръчки отиват към „тъмните пулове“ и други по-малко прозрачни места, както към борсите.
Не е ясно доколко промени могат да се въведат от Генслер и SEC. Съпротивата от индустрията и евентуално Конгресът ще трябва да бъде преодоляна. И все пак визията му за фондовия пазар може да доведе до най-големия ремонт на фондовия пазар от десетилетия.
Настоящият търговски режим, каза Генслер, има твърде много „присъщи конфликти на интереси“, които поставят инвеститорите в неравностойно положение.
Сред най-известните от тези конфликти са плащанията, които брокерите получават от маркет-мейкърите, които обработват сделките на техните клиенти. Така нареченото плащане за потока от поръчки може да бъде забранено в САЩ, както е в Обединеното кралство и Канада, и това може да не е единствената промяна, която предстои.
Важен момент е да се проучи как работи пазарът и как се обработват сделките, защото участват повече хора от всякога. От началото на 2020 г. повече от 20 милиона души са открили брокерски сметки в САЩ - рекордни темпове. Ако тенденцията продължи, това може да доведе до фундаментална промяна в характера на богатството в САЩ
Промените се отразяват и във финансовата индустрия. Търговията на дребно сега съставлява 22% от обема на търговията, изчислява Bloomberg Intelligence, повече от два пъти повече отпреди десетилетие. Притокът на всички тези нови пари обогати брокерите, маркет мейкърите и други играчи. Fidelity току-що обяви плановете си да наеме допълнителни 9000 души, за да бъде в крак с растежа.
Привържениците на настоящата система казват, че увеличеното участие на пазарите е доказателство, че пазарите стават по-справедливи. Robinhood, който е регистрирал най-големия дял от новите инвеститори, не начислява комисиони или има минимални размери на сметката. Бизнес моделът му зависи от получаването на плащания в задната част на сделките.
Когато клиент прави сделка, Robinhood го изпраща на един от шепата маркет-мейкъри, които съответстват на купувачите и продавачите вътрешно, вместо да ги изпращат на борси. Тези маркетмейкъри, като Citadel Securities, Virtu Financial (VIRT) и Two Sigma Securities, печелят от спреда между офертата и искането и след това изпращат част от тази печалба обратно на Robinhood.
Повечето други големи брокери също правят това, въпреки че това представлява много по -малък процент от техните приходи. В Charles Schwab (SCHW) например плащането за потока от поръчки представлява около 5% от приходите през 2020 г. В Robinhood те представляват 75% до 80%.
Търговията на платформите на маркет-мейкърите се случва до голяма степен извън погледа на обществеността, въпреки че компаниите трябва да публикуват месечни данни за изпълнението на своята търговия. Това, което показват тези данни, е, че те получават по-добри цени за акции от борсите. Маркетолозите, които извършват търговия на дребно, известни също като търговци на едро, получиха над 3.6 милиарда долара подобрение на цените за инвеститорите на дребно през 2020 г., според Virtu.
Генслер обаче не смята, че това е справедливо сравнение. Тъй като толкова много търговия се случват извън борсите, „най -добрата цена“ на борсата може да се различава от най -добрата обща пазарна цена.
„Почти половината от нашия пазар е в тъмни пулове или търговци на едро, които не са осветени“, каза той. Дори поръчките, които отиват на фондовите борси, „справедливо количество от това също не е осветено“, каза той. „Така че подобряването на цените спрямо осветената част на пазара не е пълна мярка за ефективността на пазара. И това не е пълна мярка за най-добро изпълнение. Толкова много остава извън измервателната пръчка. Това е все едно да измервам ръста на децата си, но да оставя някои части от линийката навън."
Хората, които искат индустрията да се промени, казват, че ликвидността на борсите е пострадала, тъй като повече търговия се е изместила от борсите и това води до разширяване на ценовите спредове, което прави цялостния пазар по-малко ефективен. Разделянето на търговията на дребно на собствени места намалява ликвидността и прозрачността на целия пазар, казва Денис Келехер, главен изпълнителен директор на Better Markets, организация с нестопанска цел, която се фокусира върху финансовата реформа.
Някои търговци на едро смятат, че критиците неправилно определят ролята им и начина, по който помагат на пазара. Virtu каза в презентация пред SEC тази година, че ползите, които инвеститорите на дребно получават от своите операции, вероятно са подценени, а не завишени. Ако всички тези предимства бяха включени, стойността на подобрението на цените на Virtu вероятно щеше да е три пъти по-голяма от тази, която компанията разкрива в декларациите за ценни книжа, твърдят от там.
Изпълнителният директор на Virtu Дъг Цифу отговори на коментарите на Генслер относно структурата на пазара миналата седмица, като предупреди, че „драстичните промени в пазарната екосистема не са оправдани и вероятно ще доведат до по-лоши резултати за инвеститорите на дребно“.
Притесненията на Генслер не са само за брокерите на дребно и техните маркет мейкъри. Той критикува и плащанията, известни като отстъпки, които борсите плащат за определени видове поръчки. Генслер иска по -голяма прозрачност на пазара и сделките да се конкурират на база „поръчка по поръчка“, вместо да бъдат сегментирани въз основа на мястото, откъдето е направена поръчката, или да бъдат насочени според начина, по който са подадени.
Когато пазарите са непрозрачни и поръчките на клиентите се обработват по различен начин, инвестиращата общественост може да бъде изложена на риск. Той смята, че това се отразява на цените.
„Това дава възможност на маркетмейкъра да направи повече, а на инвеститорите в крайна сметка да получат малко по-малко, когато продават, или трябва да плащат повече, когато купуват“, каза Генслер. „Мисля, че това засяга и компаниите, които събират пари“, добави той, защото се отразява на ефективността и справедливостта на тези пазари.
Означава ли това, че Генслер иска цялата търговия да се извършва на борси? Той не би казал в интервюто с Barron’s, като говори повече за принципите, които агенцията планира да следва, но не и за конкретния маршрут на всяка стъпка. „Ако, когато направя поръчка за покупка или продажба, знам, че тя ще бъде в конкурентна група сред други инвеститори, които се стремят да купуват и продават, и има по-широка конкуренция - това е принципът на конкурентен, ефективен пазар“ каза той.
Още по темата: