Снимка: iStock
Глобалните компании - от производителите на юфка до полупроводниковите гиганти - харчат за нови заводи и машини по начини, които не са правили от години.
От страна на предлагането, блокадите, предизвикани от пандемията Covid-19, принуждават бизнеса да инвестира в нови производствени мощности; призивите за по-чиста околна среда стимулират разходите за електрически превозни средства, батерии и алтернативна енергия; и голямата криза на полупроводниците предизвика вълна от инвестиции.
От страна на търсенето, забавените потребителски разходи убеждават ръководителите, че капиталът си заслужава да бъде изхарчен - знак, че бизнесът се впуска в перспективите за икономическо възстановяване на света, дори когато делта варианта хвърля сянка върху това. Подхранването на всичко - са ниските лихвени проценти и залозите, че те ще останат такива.
В световен мащаб корпоративните капиталови разходи или капиталовите разходи ще скочат с 13% тази година, според S&P Global Ratings, с ръст във всички региони и широки сектори - особено в полупроводниците, търговията на дребно, софтуера и транспорта.
Икономистите от Morgan Stanley прогнозират, че глобалните инвестиции ще достигнат 115% и 121% от нивата преди рецесията до края на 2021 г. и края на 2022 г., което е много по-бързо възстановяване от предишните спадове.
„Възстановяването на бизнес инвестициите е от решаващо значение за по-дългосрочен растеж, тъй като натрупването на капитал е от ключово значение за повдигане на растежа на производителността“, каза Роб Субабарман, ръководител на изследването на световните пазари в Nomura Holdings Inc.
Последната оценка на S & P предполага, че капиталовите разходи ще скочат с 13% тази година.
„Капиталовите инвестиции в сектори, които са се възползвали от блокирането и отдалечената работа, бяха засилени от пандемията, ускорявайки тенденциите преди Covid“, според Анна Вонг, главен икономист в САЩ от Bloomberg Economics.
С нарастващите инфлационни трептения, очертаващите се отслабващи централни банки и продължаващият хаос във веригата на доставки, скокът на капитала предлага рядък лъч надежда за световната икономика до 2022 г. и след това. Това също е много различна динамика от последната глобална криза от 2008 г., когато строгите икономии и слабите инвестиции влачеха заетостта и заплатите през следващите години.
Примери за нови разходи са очевидни от развиващите се пазари до най -големите компании в света.
Базираният в Непал конгломерат Chaudhary Group - чиито продукти включват юфка, леки закуски и напитки и доставя в повече от 35 страни - се разширява в Египет, за да произвежда юфка за африканския пазар. Новият завод ще произвежда един милион пакета юфка на ден, ще наема 500 служители и ще струва около 10 милиона долара за развитие, каза в интервю ГП Са, глобален бизнес ръководител на отдела за бързо движещи се потребителски стоки. Компанията също търси възможности в Латинска Америка. „Искаме да бъдем глобална компания за юфка“, каза той.
Walmart Inc. през февруари заяви, че ще инвестира около 14 милиарда долара тази година в области, включително верига на доставки, автоматизация и технологии, в сравнение с 10.3 милиарда щатски долара, които е изразходвала година по -рано. „Сега, когато инвестираме, това се чувства много сериозно“, каза главният финансов директор Брет Бигс на конферентен разговор на 17 август с анализатори. „Имам чувството, че подобряваме конкурентната си позиция. Тя е много широко базирана."
В САЩ бизнес разходите за оборудване, структури и софтуер са средно на годишна база 13.4% през годината през второто тримесечие - най -силното темпо от 1984 г. Разходите само за оборудване са средно нагоре с 14.4% през последната година, повече от два пъти от средното за периода 2009-2019 г.
„Индустриалните пазари са още един от тези пазари, които според мен са в сравнително ранните етапи на възстановяване“, каза Крейг Арнолд, главен изпълнителен директор на Eaton Corp., чиито продукти включват съединители и спирачки, в разговор за печалбата на 3 август. „През последните няколко години имаше относително недостатъчно инвестиране в производството. И затова смятаме, че пазарът трябва да се справи добре през 2022 и наистина съвсем откровено след това“.
Европа също е подготвена за скок в разходите, като S&P Global Ratings прогнозира 16.6% увеличение на капиталовите инвестиции през 2021 г. - което би било най-добрата й година от 2006 г. Бизнес инвестициите във Великобритания, които бяха потиснати от излизането на страната от Европейския съюз, също започнаха да се възстановява, но все пак са с повече от 15% под нивото си преди пандемията в края на второто тримесечие.
Инвестициите на САЩ в оборудване, структури и софтуер са солидни за последната година.
Работата от дома и произтичащият от нея скок в цифровата икономика предизвикаха търсенето на полупроводници, оставяйки недостиг, който променя инвестициите в сектора. Южна Корея планира да похарчи около 450 милиарда долара, водени от Samsung Electronics Co. и SK Hynix Inc., за изграждането на най -голямата база за производство на чипове в света през следващото десетилетие.
Още по темата: