Снимка: iStock
Никога не забравяйте основите. Въпреки че сме непрекъснато бомбардирани с объркващи инвестиционни новини, никога не трябва да забравяме, че компаниите до голяма степен съществуват поради една основна причина: да вземат капитал от инвеститорите и да печелят възвръщаемост от него.
Ето защо има смисъл да се съсредоточим върху бизнеса с трайни конкурентни предимства, който е в състояние постоянно да осигурява висока възвръщаемост на капитала.
Както веднъж каза изпълнителният директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет, „Най-добрият бизнес за притежание е този, който за продължителен период може да наеме големи количества допълнителен капитал при много високи нива на възвръщаемост.“
Ето три компании с възвръщаемост на инвестирания капитал над 20% - които може би си струва да обмислите:
Nike (NKE)
На първо място е Nike, който последователно генерира възвръщаемост на инвестирания капитал в диапазона от 25% до 30%.
Като най-голямата в света компания за спортни обувки, несравнимата мощ на марката на Nike, икономиите от мащаба и постоянните иновации позволяват на компанията да поддържа първокласни цени на своите продукти, което води до постоянно излишна възвращаемост за инвеститорите.
През последното тримесечие например брутният марж на Nike нарасна с 850 базисни пункта до 45.8% благодарение на по-големия обем на пратките на едро и силните цени в сегмента си директно към потребителите.
„Силните резултати на NIKE през това тримесечие и пълната финансова година демонстрират уникалното конкурентно предимство на NIKE и дълбоката връзка с потребителите по целия свят“, каза президентът и главен изпълнителен директор Джон Донахю.
Понастоящем Nike е с бъдещо съотношение P/E от 37, по-ниско от този на конкурентите Under Armor (65) и Lululemon Athletica (59), но по -висок от основния конкурент Adidas AG (28).
Starbucks (SBUX)
След това имаме Starbucks, който може да се похвали с петгодишна възвръщаемост на инвестирания капитал от 31%, като изпреварва други големи вериги за бързо хранене като McDonald's (20%) и Chipotle Mexican Grill (8%).
Дори и в невероятно интензивното пространство за ресторанти с бързо обслужване, позиционирането на висококачественото кафе и доминирането на пазарния дял му позволяват да начислява значително по-високи цени от другите вериги, което води до последователна над средна възвръщаемост за акционерите.
И тъй като компанията продължава да расте на места като Китай и Япония, Starbucks не би трябвало да има недостиг на площи за реинвестиране на капитала си в дългосрочен план.
През последното тримесечие глобалните продажби в същите магазини нараснаха със 73%.
„Способността ни да се движим с бързина и пъргавина и да сме пред променящото се поведение на клиентите помогна за по-нататъшното разграничаване на Starbucks, позиционирайки ни добре за този момент“, каза президентът и главен изпълнителен директор Кевин Джонсън.
Акциите са с около 12% под своите 52-седмични върхове през юни и в момента се търгуват на разумно бъдещо съотношение цена-печалба от 30, което дава на ловците на изгодни условия място да паркират своите дигитални пари.
Alphabet (GOOG)
Със стабилна последваща дванадесетмесечна възвръщаемост на инвестирания капитал средно от 25%, технологичната горила и доставчикът на търсене на Google Alphabet допълват нашия списък.
Абсолютното доминиране на Alphabet в пространството за онлайн търсене (глобален пазарен дял над 80%), разнообразното портфолио от предложения (включително Maps, Google Play, YouTube и Gmail) и постоянните технологични иновации трябва да продължат да поддържат силна възвръщаемост и генериране на масивни парични потоци за години напред.
Резултатите на Alphabet за третото тримесечие, приходите скочиха с 62% на годишна база до 62 милиарда долара поради увеличената онлайн активност и широкообхватните разходи на рекламодателите.
„През второто тримесечие имаше нарастващ прилив на онлайн активност в много части на света и ние сме горди, че нашите услуги помогнаха на толкова много потребители и фирми“, каза изпълнителният директор Сундар Пичай.
Акциите на Alphabet са се удвоили през последната година и в момента се търгуват при бъдещо съотношение P/E от 26.
Дори и да не сте съгласни с Бъфет по отношение на конкретни акции, все пак трябва да се опитате да приложите неговата изпитана във времето стратегия за инвестиране в стабилни активи на намалени цени.
Един стабилен актив, към който се придържа добрия приятел на Бъфет - Бил Гейтс, е инвестирането в земеделска земя в САЩ.
Всъщност Гейтс е най-големият собственик на земеделска земя в Америка и по основателна причина: През годините се оказа, че селското стопанство предлага по-висока възвръщаемост, коригирана от риска, както от акциите, така и от недвижимите имоти.
Още по темата:
Приликите и разликите между стила на Бъфет и търгуващите с меме-акции