Снимка: iStock
Джеръми Сийгъл, професор по финанси в университета Уортън в Пенсилвания, заяви в сряда, че новото нарастване на инфлацията го изнервя и предупреди, че ускоряването на ценовия натиск може да принуди Федералния резерв да повиши лихвените проценти по-бързо от сегашните очаквания, което би могло да доведе до корекция на референтните показатели на собствения капитал.
Професорът от Уортън, признат за прогнозата си, че Dow ще достигне 20 000 пункта през 2015 г., каза пред CNBC по време на интервю в сряда, че е „нервен от тенденциите, които виждам в момента в инфлацията“.
Коментарите на академика дойдоха, когато председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви в сряда, че пристъпът на висока инфлация в САЩ може да бъде удължен до началото на следващата година, тъй като недостигът на части и материали може да се влоши.
Части от финансовия пазар претърпяват големи скокове в цените, включително фючърсите на природен газ, които нараснаха с 11% в понеделник, достигайки нива, които не се наблюдавани от 2014 г. на фона на ограничените доставки на САЩ и засилването на търсенето по целия свят.
„Разочароващо е да видите, че проблемите във веригата на доставки не се подобряват, всъщност те вероятно се влошават“, каза Пауъл по време на виртуален форум с други лидери на централните банки, включително тези от Европейската централна банка. "Много е трудно да се каже колко големи ще бъдат ефектите междувременно и колко дълго ще продължат."
Темпът на инфлация в САЩ, като се използва предпочитаният от Федералния резерв индекс на цените на разходите за лично потребление, нарасна с 4.2% през 12-те месеца, приключили през юли. Това е най-бързото увеличение от 30 години. Инфлацията става още по-гореща въз основа на по-известния индекс на потребителските цени, мярка за средните цени, платени от потребителите за обща кошница от стоки и услуги, която служи като барометър за икономическото здраве.
Пауъл и други от Федералния резерв твърдяха в продължение на месеци, че скокът на инфлацията е „преходен“.
Това мнение обаче започва да се променя и инвеститорите започват да отчитат по-устойчива инфлация, отколкото се смяташе досега, казват анализаторите.
Сийгъл каза, че очакваният график, че Фед ще започне да се свива през ноември и да приключи със стимулите в средата на 2022 г., с оглед да започне да повишава лихвите някъде през следващата година, е справедлив график, но той се опасява, че скокът на инфлацията може да ускори тези намерения, което ще доведе до по-висока доходност и по-ниски цени на акциите.
В сряда индексът на S&P 500 завърши по-високо, но все пак бе с 3.9% по -нисък от рекордното си затваряне на 2 септември, а Dow Jones Industrial Average беше с 3.5% под рекордно високото си ниво от 16 август, следвайки незначителни печалби за сесията.
Натовареният с технологии Nasdaq Composite Index е намалял с 5,6% спрямо пика си на затваряне на 7 септември, след като приключи по-ниско в сряда.
Корекцията на индексите обикновено се определя от пазарните участници като спад от поне 10%, но не повече от 20%, от скорошен връх.
Междувременно еталонната 10-годишна съкровищна бележка използвана за ценообразуване на всичко - от заеми за автомобили до ипотеки, донесе 1.54%спрямо 1.534%във вторник. Доходността на ценната книга е нараснал с близо 10 базисни пункта досега през това тримесечие и с 23.7 базисни пункта само през септември, според данни, събрани от Dow Jones Market Data.
Още по темата:
Дж. Сийгъл: Инвеститорите няма да имат много алтернативи на акциите при ръст на инфлацията