Снимка: iStock
Глобалната икономика навлиза в последното тримесечие на 2021 г. с нарастващ брой проблеми, заплашващи да забавят възстановяването от пандемичната рецесия и да докажат, че доброкачествените възгледи на политиците за инфлацията са погрешни.
Разпространяващият се вариант на Делта продължава да нарушава училищата и работните места. Американските законодатели се борят за тавана на дълга и плановете за разходи. Китай страда от енергийна криза и преследва регулаторни мерки, докато пазарите остават на ръба, тъй като China Evergrande Group се бори да оцелее.
Разходите за гориво и храна растат в световен мащаб, в комбинация със задръстени пристанища и напрегнати вериги на доставки, за да се повиши ценовият натиск. Недостигът на работна ръка продължава да тормози някои работодатели.
Въпреки че разширяването изглежда непокътнато, такъв фон разпалва страховете от смесица от по-слаб растеж и по-бърза инфлация, която заплашва да усложни зараждащите се усилия на централните банки да оттеглят стимулите си, без да разтърсват пазарите.
„Очакванията за бързо излизане от пандемията винаги са били напразни“, казва Фредерик Нойман, съпредседател на азиатските икономически изследвания в HSBC Holdings Plc, Хонконг. "Пълното възстановяване ще се измерва с години, а не с тримесечия."
Някои централни банки започват да обмислят излизане от стимулите
Ето разбивка на основните рискове:
Китай и неговите енергийни проблеми
Енергийните проблеми на Китай принудиха производителите да ограничат производството и накараха икономистите да намалят прогнозите си за растеж. Bloomberg Economics очаква недостигът на електроенергия да бъде най-големият удар за разширяването от затварянето в цялата страна при избухването на пандемията.
Регионите, засегнати от ограниченията, представляват около две трети от икономиката и включват първите пет провинции по отношение на брутния вътрешен продукт - Гуандун, Дзянсу, Шандун, Джецзян и Хенан. В знак на това, което предстои, фабричната дейност се сви през септември за първи път от началото на пандемията.
Това усложнява забавянето на кризата, обхващаща Evergrande, най-задлъжнелия предприемач в света, и по-широкото забавяне на важния жилищен сектор. Усилията на президента Си Дзинпин за по-строги регулации на индустриите, включително технологиите, също изнервят инвеститорите.
По-скъпа храна и енергия
Енергийните проблеми на Китай също рискуват да предизвикат нов скок в световното селско стопанство и цените на храните, тъй като това означава, че страната е подготвена за труден сезон на прибиране на реколтата от царевица до соя и от фъстъци до памук. През изминалата година Пекин внесе рекордно количество селскостопански продукти поради вътрешен недостиг, стимулиращи цените и глобални разходи за храна до многогодишни върхове.
Индексът на ООН е нараснал с 33% през последните 12 месеца. В същото време някои показатели за газ, въглища, въглерод и електроенергия удрят рекорди.
Цената на петрола премина 80 долара за барел за първи път от три години, а природният газ е най-скъпия от седем години, което спомогна за изтласкването на индекса на Bloomberg Commodity Spot до най-високото му ниво от година. Главният изпълнителен директор на TotalEnergies SE Патрик Пуян каза, че газовата криза, която засяга Европа, вероятно ще продължи цяла зима.
Може да стане още по-лошо. Анализаторите на Bank of America казват на клиентите, че има шанс петролът да достигне 100 долара, което стимулира икономическата криза.
Проблеми с доставките
С наближаването на зимата в северното полукълбо, вариантът Делта остава друго притеснение.
Това помага да се обясни защо задръстванията се изграждат на ключови кръстовища за международната търговия, от пристанищата в Шанхай и Лос Анджелис, до железопътните дворове в Чикаго и складовете във Великобритания.
Търговците на дребно, включително Costco Wholesale Corp. в САЩ, поръчват всичко възможно, за да гарантират, че рафтовете са запасени, особено за увеличаването на ваканционното пазаруване в края на годината.
Междувременно производителите имат проблеми с доставката на ключови части като полупроводници, химикали и стъкло.
Дубайският DP World, един от най-големите глобални пристанищни оператори, очаква тесните места, които разтърсиха световните търговски потоци, да продължат поне още две години.
В някои индустрии също има недостиг на работна ръка, като докладът за заплатите в САЩ за следващата седмица предоставя представа за това колко голям проблем е бил за фирмите през септември.
Проблеми с политиката
Опасности идват и от икономическата политика на САЩ като локомотив за глобалното възстановяване. Докато президентът Джо Байдън отхвърли разрушителното затваряне на федералното правителство за сега чрез законопроект за прекратяване на финансирането, прекъснатите разговори продължават по икономическата му програма от 4 трилиона долара с дълбоки разделения между неговите демократи по пътя напред.
Компромис относно спирането дойде, след като министърът на финансите Джанет Йелън предупреди, че нейният отдел ще остане без пари в брой на около 18 октомври, освен ако Конгресът не спре или увеличи лимита на федералния дълг. Неспазването на това би предизвикало рецесия и финансова криза, каза Йелън.
В световен мащаб подкрепата за фискалната политика ще се забави до 2022 г., след като правителствата натрупаха най-големите дългове от 70-те години на миналия век.
Съкровищните бонове показват опасения относно лимита на дълга около 15 октомври
Паричната политика
Байдън и Йелън също трябва да решат дали да предадат втори мандат на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, решение, което също може да разтърси пазарите.
За Пауъл и неговите международни колеги комбинацията от забавяне на растежа и упорита инфлация е предизвикателство.
Само в петък се появиха новини за най-бързата инфлация в еврозоната от 13 години насам и американският показател се повиши най-много на годишна база от 1991 г. насам.
Засега Пауъл и председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард изразяват предпазлив оптимизъм, че инфлацията ще намалее. Икономистите обаче питат в кой момент преходният става по-устойчив.
И това прави плановете за намаляване на покупките на облигации или повишаване на лихвените проценти рисковано предложение. Много латиноамерикански централни банки и някои в Източна Европа вече са увеличили разходите по заеми, Норвегия току-що стана първата развита държава, която направи това, а Фед сигнализира, че ще намали програмата си за изкупуване на облигации още през ноември.
Стратегът на Deutsche Bank AG Джим Рийд смята, че световната икономика може да е изправена пред най-ястребичния си период за парична политика от десетилетие.
Още по темата:
Кога Китай ще доминира в световната икономика? Може би никога...