Снимка: iStock
Целият пазар, включително биткойна, златото и акциите, е напът да се сблъска със сериозен срив през октомври, каза Робърт Кийосаки, автор на бестселъра на „Богат татко, беден татко“.
В разговор с Мишел Макори, главен редактор на Kitco News, Кийосаки обясни факторите в икономиката, които са довели до този предстоящ срив, и подчерта сериозността на предстоящия спад на пазара.
„Това ще бъде най-голямата катастрофа в световната история. Никога не сме изпомпвали толкова дълг. Дългът е най -големият проблем от всички... съотношението дълг към БВП не е синхронизирано. Така че, когато се срине и това ще събори всичко с него, тогава ще купувам повече злато, сребро и биткойни“, каза Кийосаки. „S&P 500 наистина е S&P 7 и се поддържа от министъра на финансите Йелън и председател на Фед Пауъл. Няма връзка между икономиката и това, което правят Йелън и Пауъл."
Той подчерта, че след срива на пазара цените ще се възстановят след това и отбеляза, че това може да бъде добра възможност за покупка, но само за определени активи.
„Малко съм странен, че обичам катастрофите. Следващият срив ще бъде наистина, наистина добър - той ще събори златото биткойна, акциите, но добрата новина е, че сривът е подходящ момент за забогатяване“, каза той и добави, че е дългосрочен, все още бичи върху не-капиталови активи. „Ето защо съм оптимист и съм много голям оптимист по отношение на златото, среброто и биткойните, а не на акциите.“
Кийосаки каза, че същите сили, които изкуствено са подкрепили пазарите на акции, а именно разширяването на паричното предлагане, също са създали балон на дълга. Той добави, че е малко вероятно инфлацията да бъде устойчива.
„Големият дебат е има ли инфлация или дефлация. Исторически ... номиналният дълг към БВП е корелация на М2, обема на парите и скоростта на парите. Причината, поради която Йелън и Пауъл се забъркват, е, че са разширили М2, така че всички смятат, че ще има инфлация, но скоростта на парите намалява. Хората не харчат пари. И така, те изпомпват всички тези пари, цените се покачват ... така че това е преходна инфлация. Но проблемът е, че ние сме заседнали с този огромен дълг и всичко, което е направено, е да надигнем фондовия пазар и пазара на недвижими имоти. Парите не са отишли в икономиката. Това е тъжната част“, каза той.
Предстоящата книга на Кийосаки „Капиталистическият манифест“ засяга социално-икономическите развития в САЩ, като пише, че правителството прилага по-тоталитарни мерки за контрол на населението.
По -специално, цифровата валута на централната банка в САЩ би била „фашистка“, каза той.
„Страхувам се от монетата на Фед от всичко друго. Това ще бъде пълен контрол върху икономиката и живота ни. Те ще следят всичко, което правим и как харчим парите си. Нашата свобода ще изчезне “, каза той.
Още по темата: