Снимка: iStock
Последният списък на Forbes 400 с класация на най-богатите американци беше публикуван във вторник - и някои познати лица напуснаха елитния клуб тази година.
Минималната нетна стойност, необходима за влизане в списъка за 2021 г., беше зашеметяващите 2.9 милиарда долара, - което е повече от сумата от 2.1 милиарда щатски долара за предходните три години. Това свали 51 милиардери от Forbes 400 през 2021 г., включително бившия президент Доналд Тръмп и медийният магнат Опра Уинфри.
Тръмп отпадна от класацията на Forbes 400 за първи път от 25 години насам, като не му достигнаха 400 милиона долара, а нетната стойност на активите му бе в размер на 2.5 милиарда долара. Изданието отбелязва, че бившият президент е номер 399 в списъка миналата година, но пандемията от COVID-19 удари силно неговите имоти в големите градове. Състоянието му е спаднало с 600 милиона долара от началото на пандемията, което го извади от списъка.
Уинфри за първи път влиза в списъка през 1995 г. с нетна стойност от 340 милиона долара. Но сегашното ѝ състояние от 2.6 милиарда долара все още не бе достатъчно, за да попадне в списъка на 400-те най-богати американци. Всъщност от 51 милиардери, които не са успели да влязат в класацията, 31 са по-богати, отколкото преди година, съобщава Forbes. Но те бяха смазани от други милиардери, които натрупаха повече богатство.
И така, кой е номер 1?
За четвърта поредна година основателят на Amazon Джеф Безос оглави списъка като най-богатия човек в Америка с нетна стойност на активите, оценена на 201 милиарда долара. Илон Мъск от Tesla зае второто място със 190.5 млрд. долара, следван от Марк Зукърбърг от Facebook, със 134.5 милиарда долара.
Ето 10-те най-богати американци в тазгодишния списък на Forbes 400, с тяхната нетна стойност и източник на богатство.
1. Джеф Безос - 201 млрд. долара, Amazon
2. Илон Мъск - 190.5 млрд. долара, Tesla
3. Марк Зукърбърг - 134.5 млрд. долара, Facebook
4. Бил Гейтс - 134 млрд. долара, Microsoft
5. Лари Пейдж - 123 млрд. долара, Google
6. Сергей Брин - 118.5 млрд. долара, Google
7. Лари Елисън - 117.3 млрд. долара, софтуер
8. Уорън Бъфет - 102 млрд. долара, Berkshire Hathaway
9. Стив Балмър - 96.5 млрд. долара, Microsoft
10. Майкъл Блумбърг - 70 млрд. долара, Bloomberg LP
Докато много хора от САЩ се борят финансово с продължителността на пандемията и случаите на делта варианта се разрастват в цялата страна тази година, богатите на нацията стават по-богати. Колективното богатство на 400-те най-богати американци се е увеличило с 40% през последната година до 4.5 трилиона долара, според Forbes. Междувременно средната нетна стойност за типично американско семейство е 121 700 долара.
Forbes използва цените на акциите и обменните курсове от 3 септември 2021 г., за да изчисли състоянието на супер богатите.
При 282 души около 70% от списъка са „собственоръчно реализирали се милиардери“, което означава, че те или са създали компания, или са помогнали за изграждането ѝ, вместо да получат богатството си от наследство.
Тази година в списъка имаше 44 новодошли. Сам Банкман-Фрид, основателят и главен изпълнителен директор на борсата за криптовалути FTX, е най-младият, който попада в списъка на 29 години. Той е и най-богатият новодошъл в историята на Forbes 400 с нетна стойност на богатството от 22.5 милиарда долара. Най-възрастният милиардер в тазгодишния списък е предприемач на недвижими имоти и бивш собственик на Washington Nationals, 95-годишният Тед Лернър, с богатство от 4.7 милиарда долара.
Броят на жените във Forbes 400 остава непроменен спрямо миналата година - 56. Жените, които представляват само 14% от списъка, са с обща стойност на богатството си в размер на 564 милиарда долара. За седма поредна година наследницата на Walmart Алис Уолтън остава най-богатата жена в САЩ с нетна стойност от 67.9 милиарда долара. Състоянието ѝ нарасна с 5.6 милиарда долара от миналогодишната класация благодарение на 13% ръст на акциите на Walmart.
И въпреки, че раздаде близо 8.6 милиарда долара през 2020 г., Макензи Скот държи титлата на втората най-богата жена в САЩ за втора поредна година. Скот, бившата съпруга на основателя на Amazon Джеф Безос, все още е с 1.5 милиарда долара по-богат от миналата година поради нарастващата цена на акциите на Amazon.
Но докато състоянието на милиардерите е нараснало през последната година, тяхната филантропия със сигурност не се е увеличила. Броят на членовете на Forbes 400, които раздадоха повече от 20% от богатството си, спадна от 10 на осем. Тези, които раздадоха по-малко от 1% от богатството си, нараснаха от 127 на 156.
Петима от 10-те най-богати американци - включително Безос, Мъск, Пейдж, Брин и Елисън - получиха филантропична оценка само 1, което означава, че са дарили по-малко от 1% от богатството си.
По отношение на дарените долари Уорън Бъфет води пред всички. Forbes изчислява, че над 45 милиарда долара от богатството на Бъфет, което сега е 102 милиарда долара, е дадено на организации с нестопанска цел. Управителят на хедж фондове Джордж Сорос раздаде най-високия процент от първоначалното си състояние - 64%.
Още по темата:
Концентрацията на богатство в САЩ изпреварва тази от "позлатената епоха"