Снимка: iStock
„Няма такова нещо като нова идея“, каза Марк Твен. „Ние просто вземаме много стари идеи и ги поставяме в един вид ментален калейдоскоп... Продължаваме да се обръщаме и да правим нови комбинации за неопределено време, но те са същите стари парчета цветно стъкло, които са били използвани през всички векове.”
Индустрията на фондовете е завършила пълен кръг: Тя започва с активно управлявани взаимни фондове през 20 -те години на миналия век; Джон Богъл изобрети индексния взаимен фонд 50 години по-късно, макар че са били необходими още две десетилетия, за да спечели популярност; изобретяването на ETF-те през 90-те години на миналия век изведе индексните инвестиции на изцяло ново ниво и създаде индустрията с почти 7 трилиона долара. Днес всичко старо е отново ново и най-горещата тенденция в ETF-те е активното управление.
Броят на активните ETF-и се е удвоил през последните две години, а активите са се увеличили повече от три пъти. Сред всички ETF-и, стартирани през 2020 и 2021 г., близо 60%, или 379 нови фонда, се управляват активно - това е повече от общия брой на активните ETF-и, стартирани през предходните 10 години, взети заедно.
По-специално, много гиганти на взаимни фондове, които излязоха от първата вълна на бума на ETF-те, сега навлизат. Фирми като Fidelity Investments, T. Rowe Price, Capital Group, Franklin Templeton и American Century са стартирали активни ETF.и - за някои, това бяха първите им ETF. Guinness Atkinson и Dimensional Fund Advisors преобразуват съществуващите си взаимни фондове в активни ETF, а JPMorgan планира да направи същото.
Мениджърите на фондове възприемат различни подходи, но са съгласни с това
Докато активните ETF-и съставляват само 4% от бизнеса от 7 трилиона долара, те бързо набират нови активи. Според Morningstar, активните ETF добавиха 70 милиарда щатски долара в нови активи до момента; това е 11% от общия приток на ETF-индустрията тази година и далеч над справедливия дял на групата.
ETF-те са привлекателни, защото обикновено са по-евтини и по-ефективни от данъчна гледна точка от взаимните фондове и могат да се търгуват през целия ден - често безплатно. Активното управление е по-привлекателно, тъй като фондовият пазар става по-нестабилен, създавайки повече възможности за активния мениджър да блесне. Може би най-значимият фактор, провокиращ атаката на активни ETF, бяха регулаторните промени, направени преди две години.
Мнозина бяха предпазливи по отношение на прозрачността на инвестиционните средства, страхувайки се, че други могат да копират техните сделки и следователно да намалят печалбите им в тактика, известна като предно управление. В края на 2019 г. Комисията по ценни книжа и борси позволи на няколко нови структури на ETF-те да се откажат от ежедневното оповестяване на притежанията си на акции, които притежават, и вместо това да докладват тримесечно, както правят взаимните фондове.
И все пак много активни ETF-и с дългосрочни стратегии и стратегии с нисък оборот са избрали да бъдат напълно прозрачни, тъй като предстоящото управление е много по-малка грижа. Тъй като забавеното оповестяване е разрешено само за вътрешни активи, управителите на фондове, които искат да следват глобална стратегия, също трябва да бъдат прозрачни. Нещо повече, точната информация за холдингите улеснява маркетолозите да създават и изкупуват акции на ETF, насърчавайки по-добра ликвидност и по-ниски транзакционни разходи за инвеститорите, казва Бен Джонсън, директор на глобалното изследване на ETF за Morningstar.
Полупрозрачните ETF имат друг недостатък: първоначално не им беше позволено да използват персонализирани кошници, механизъм, който позволява на фондовете да извадят оценените акции от портфейлите, без да реализират облагаеми капиталови печалби. Но SEC наскоро промени правилата си, за да го позволи, като направи полупрозрачните ETF по -данъчно ефективни и привлекателни за инвеститорите.
Успехът на Кати Ууд - отявлен мениджър и изпълнителен директор на ARK Investment Management - допълнително насърчи доставчиците на ETF-и да преминат към активни и активни мениджъри. Активните ETF на ARK, които се фокусират върху иновативни компании с висок растеж, взеха повече от 20 милиарда долара нови пари миналата година, благодарение на грандиозното си представяне. Някои от тях бяха сред най-добре представящите се фондове за 2020 г., с възвръщаемост от над 100%, въпреки че те срещат трудности да запазят инерцията тази година.
Не всички активни ETF, включително тези от водещите инвестиционни мениджъри, виждат притоци на ниво ARK. От 700-те плюс активни ETF, само 50 са натрупали повече от 1 милиард долара активи, а повече от половината от тях са фондове с фиксиран доход. (Мениджърите с фиксиран доход приеха активно управление за ETF преди години.) Тези 50 представляват близо 80% от 280 милиарда долара във всички активни ETF.
10-те най-големи активни ETF-а включват само четири фонда - два от ARK и два от Dimensional.
Инвеститорите са прегърнали определени нишови ETF, докато активните ETF от установени акционери изчезват.
„Нека не се шегуваме. Инвеститорите търсят същото в активните ETF, което винаги са търсили във взаимни фондове: искат да победят пазара “, казва Джонсън. „Надяват се, че шансовете им да победят пазара може да са по-добри поради по-ниските разходи и данъчната ефективност.“
Това е разумна стратегия. Нито едно от тези предимства обаче не е достатъчно, за да смекчи данъчния удар, който обикновено би възникнал, ако дългогодишните инвеститори във взаимни фондове продадат своите дялове и купуват сравнимия ETF. (Печалбите от средства, продадени в пенсионни сметки, обаче не подлежат на данъчно облагане.)
Всичко това показва защо усвояването на някои по-традиционни форми на активно управление, сега под формата на ETF, е било по-бавно за получаване на активи. Те не са лоша идея: просто инвеститорите, склонни към този стил на инвестиране, вече са в тези фондове и вероятно няма да направят смяна на едро. Инвеститорите, склонни към ETF, вероятно са по-малко заинтересовани от традиционното подбиране на акции, без значение каква е опаковката.
„Има място за основни активни стратегии, ако съветниците искат да изградят портфейли от ETF, използвайки активно управление, но това е дългосрочна тенденция, която все още не се е реализирала“, казва Тод Розенблут от CFRA. „Инвеститорите или са търпеливи и искат да видят повече резултати, или са научили с течение на времето, че основният капитал е по-добре с евтините индексни продукти.“
И все пак добрите активни мениджъри се справят добре, когато ценовата дисперсия между акциите се увеличи, както е сега. Няколко големи технологични компании, които от години доминират в индекса S&P 500, започват да губят контрол. По време на разпродажбата на пазара през последните две седмици петте най -големи холдинга на S&P 500 са намалели повече от самия индекс. Пазарите стават все по-нестабилни, тъй като инфлацията изглежда малко по-малко преходна и повишаването на лихвите не изглежда толкова далеч, колкото се очакваше. Големите промени във фискалната политика също оказват по-голямо въздействие върху икономиката и пазарите.
Добрият мениджър може да намери възможности, да намали риска и да запази капитала в тези трудни пазарни условия. Инвеститорите трябва да търсят средства с реномирани компании-майки и силна история. Повечето активни ETFs, разбира се, нямат собствена история, но взаимните фондове предоставят полезно ръководство. ETF Fidelity Blue Chip Growth ETF (FBCG) от 446 милиона долара стартира миналата година, но неговият сестрински взаимен фонд, Fidelity Blue Chip Growth (FBGRX) от 56 милиарда долара съществува от 1987 г. Мениджърът Сону Калра пое през 2009 г. и победи при най-малко 94% от конкурентите му с голяма капитализация през последните три-, пет- и 10-годишни периоди. ETF таксува 0,59%; А акциите на взаимния фонд начисляват 0,79%.
Най -големите активни успехи на ETF днес са тези, които позволяват на инвеститорите достъп до определена ниша или решават определен - понякога временен – проблем. Много от тези стратегии или не са налични, или са много по -скъпи като взаимни фондове.
Например, най-големият активен ETF, ARK Innovation, инвестира в иновативни компании с разрушителни технологии, които биха могли да подхранват експоненциалния растеж, а 1,3 милиардния Amplify Transformational Data Sharing (BLOK) притежават компании, свързани с блокчейн, като миньори на криптовалути, борси и попечители . Готовността на BlackRock за въглеродни преходи в САЩ за 1.4 милиарда долара (LCTU) включва нарастващата осведоменост на инвеститорите за рисковете от изменението на климата и избира акции, които са в добра позиция да се възползват от прехода към нисковъглеродна икономика.
Още по темата:
Активните фондове стават по-изгодни, ето някои интересни имена