Снимка: iStock
Теодор Минчев
Акциите на AT&T продължават с лошата си серия. Всъщност, след вчерашното си поевтиняване от 2.3%, те са при най-ниските си нива от 2010-та година насам. И в главите на инвеститорите напълно логично се появява въпроса – евтини ли са акциите на телекомуникационният гигант?
Първо малко чиста финансова статистика...
За последната една година книжата на компанията са поевтинели с 5.3%, на фона на повишенито на широкия щатски индекс S&P 500 от 25%. Разнопосочното представяне спрямо широкия бенчмарк не е особено изненадващо предвид на бетата на компанията от под 1 – тя е в размер на 0.7.
И докато историческото съотношение цена-печалба (на база печалбата за последните 12 месеца) е при ниво от 19.5, бъдещото такова, което би следвало в много по-голяма степен да интересува инвеститорите е едва 8. Това е положителен знак и сочи очакванията за ръст в печалбата на компанията през следващата една година.
Сравнително ниски са и съотношенията цена-продажби и цена-счетоводна стойност, съответно при нива от 1.06 и 1.15. Но определено има какво да се желае от възвръщаемостта на активите и на собствения капитал при нива от 3.5% и -0.28%.
През последното тримесечие приходите са нараснали със 7.6% на годишна база. И докато кешът от 11 милиарда долара изглежда задоволителен, когато се погледне в баланса към задълженията на компанията от 208 милиарда долара, става ясно с какво са свързани най-големите притеснения на инвеститорите, които дърпат цената на акциите надолу.
На фона на рекордния дълг, който може да тежи по-сериозно на финансовите резултати в бъдеще, предвид на очакваното повишение на лихвите от рекордно ниските им нива, още едно сериозно предизвикателство стои пред акционерите. И то е свързано с възможността да се поддържа този „изключително висок“ дивидент на компанията, в среда на преструктуриране. Компанията изплаща по 2.08 долара годишен дивидент, което въз основа на последната цена на акциите й дава дивидентна доходност от 7.99%. Това е доста над средния процент за последните пет години от 6.11%, макар и в основната си част повишението да се предопределя от поевтиняването на акциите на телекомуникационният гигант.
От общо четиридесет анализатора, които са дали оценка на акциите на компаният, шест са с оценка от „силни покупки“, трима са дали „купи“, 20 - „задръж“ и един „продай“. От друга страна едногодишния ценови таргет на анализаторите е доста положителен – при ниво от 31.49 долара, което дава над 20% потенциал за поскъпване през следващата година.
Следващите резултатите на компанията се очаква да отчете на 21-ви октомври, които ще дадат повече яснота за нейното бъдеще поне в краткосрочен план.
Как AT&T стигна до 11 годишен минимум?
След като се превърна в символ на придобивания в кабелния, безжичния и сателитен телекомуникационен и медиен бизнес, AT&T под новото управление обърна курса и е в процес на преструктуриране и продажба на активи.
Тя вече се е лишила от операциите си по сателитната телевизия DirecTV чрез транзакция с фирма за частни инвестиции TPG Capital и обяви отделяне на WarnerMedia, който след това ще бъде обединен с Discovery (DISCA). Тази сделка ще приключи около средата на следващата година, а акционерите на AT&T ще притежават 71% от комбинираната компания.
Останалото в AT&T ще бъде съсредоточено изключително върху телекомуникационни услуги - връщане към корените на почти 150-годишната американска компания „син чип“. Но технологиите са напреднали сериозно от дните на Александър Греъм Бел.
В бъдеще AT&T ще се фокусира върху разширяването на своя оптичен широколентов отпечатък до повече домове и бизнес, като същевременно изгради своята 5G безжична мрежа. Медийната компания - която ще се нарича Warner Bros Discovery - ще бъде оставена да следва глобална стратегия, базирана на поточно предаване.
И докато анализаторите подкрепят новия фокус на AT&T, те са загрижени за конкуренцията от страна на телекомуникационните партньори и дълговото натоварване на компанията. Очаква се компанията да похарчи милиарди долари повече за лицензи за безжичен спектър, забавяйки напредъка в намаляването на дълга, и да се изправи пред конкурентен натиск във всички останали телекомуникационни бизнеси, което ще натежи на органичния растеж.
И основното предимство на AT&T е, че акциите му са евтини. Бъдещото съотношение цена-печалба е около 8, при малко над 10 за акциите на Verizon Communications (VZ). След отпадането на дивидента от WarnerMedia, доходността на компанията се очаква да се понижи до 5.6%, което макар и по-ниска от днешната дивидентна доходност все още е над тази на Verizon от 4.8% и доходността на 10-годишните американски държавни облигации от 1.5%.
Анализаторите са скептични и към указанията на ръководството на AT&T за 20 милиарда долара годишен безплатен паричен поток след отделянето на развлекателния й бизнес. Този паричен поток е ключов за инвестиционните планове на AT&T - полагането на кабели и изграждането на 5G малки клетки отнема много разходи - и способността му едновременно с това да намалява ливъриджа си и да изплаща щедрия си дивидент.
Анализаторите посочва щедрите оферти за нови телефони на AT&T, които понастоящем включват промоция както за нови, така и за съществуващи клиенти, за да получат до 1000 долара от новите iPhone на Apple (AAPL) с определени вноски. Тези разходи за AT&T се разпределят през срока на договора, което означава, че тежат върху рентабилността на клиентите в продължение на няколко години.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари
Още по темата:
Китайските акции са евтини, но могат да станат и по-евтини!
8 страхотни евтини акции, които могат да бъдат закупени за по-малко от 10 долара