Снимка: iStock
Рей Далио би аларма в четвъртък, след като инфлацията в САЩ се покачи до най-високото ниво от 1990 г. и предупреди последователите си, че нарастващите стойности на портфейла всъщност не означават увеличаване на богатството.
„Някои хора правят грешката да си мислят, че стават по-богати, защото виждат как активите им се покачват, без да виждат как покупателната им способност е ерозирана“, пише Далио в публикация в LinkedIn. „Най-наранените са тези, които държат парите си в брой“.
Далио, милиардерът, основател на Bridgewater Associates, отдавна е известен с мнението си, че има по-добри активи за държане от пари в брой сред печатането на пари от централната банка. В периоди на покачване на цените той казва, че всъщност е по-важно да погледнете какво можете да купите с тези пари.
„Когато се създават много пари и кредити, те намаляват в стойността си, така че наличието на повече пари не е задължително да даде повече богатство или покупателна способност“, пише Далио, добавяйки, че истинското богатство става функция на производствения капацитет с течение на времето. „Отпечатването на пари и раздаването им няма да ни направи по-богати, ако парите не са насочени към повишаване на производителността“.
Далио имаше категорично предупреждение за САЩ и каза, че би било важно да се имат предвид последиците от развитието на политиката.
„Няма индивид, организация, държава или империя, които да не са се провалили, когато са загубили своята покупателна способност“, пише той. „Сега Съединените щати харчат много повече пари, отколкото печелят и плащат за тях, като отпечатват пари, които се обезценяват. За да се подобри ситуацията, трябва да повишим производителността и сътрудничеството. Точно сега сме на грешен път“.
Ето и някои от цитатите на Далио:
„В този момент 1) правителството печата много повече пари, 2) хората получават много повече пари и 3) това произвежда много повече покупки, което води до много повече инфлация“.
„В момента има много повече финансово богатство, отколкото някога може да бъде превърнато в истинско богатство, така че то трябва да бъде обезценено. Когато виждате как финансовото ви богатство се покачва, както се случва сега, не мислете, че печелите истинско богатство, когато покупателната ви способност намалява“.
„Изразходването на пари за инвестиции и инфраструктура, а не за потребление, води до по-голяма производителност, така че инвестициите са добър водещ индикатор за просперитет. От друга страна, печатането на пари и разпределянето им без да е продуктивно няма да увеличи богатството“.
„Промените на властта идват от промени в богатството, така че гледайте кой какво прави, за да създаде промени в богатството“.
„Историята показва, че когато отделно лице, организация, държава или империя харчи повече от това, което печелят, предстоят мизерия и турбуленции“.
Още по темата:
Далио: Възможностите в Китай и Сингапур не са за пренебрегване