Снимка: iStock
Мениджърът на хедж фондове, който направи печеливши залози на висококачествените кредити през 2007 г., не се притеснява много от повторението на ипотечната криза.
„Не вярвам, че днес сме в балон, що се отнася до съотношенията и ливъриджът в системата да е проблем“, каза Кайл Бас, основател и главен инвестиционен директор на Hayman Capital Management, в интервю за уикенда за Инвеститорска подкаст мрежа.
Това е така, защото САЩ имат 40% повече чуждестранни пари в системата от преди две години или дори 18 месеца, каза той. „Аз съм монетарист по душа. Вярвам, че ако увеличите паричното предлагане с 40%, ще имате 40% обезценка на покупателната способност, приблизително толкова", каза той.
И докато стойността на поскъпването на недвижимите имоти беше безпрецедентна през последните две години, за да се образува балон, „ще трябва да достигне много кратни доходи на хората“.
Бас каза, че смята, че инвеститорите трябва да поставят пари в брой на едно важно място. „Мисля, че активите, включително недвижимите имоти, ще продължат да се движат много по-високо през следващото десетилетие, защото мисля, че централните банки не могат да повишат лихвите повече от 100 базисни пункта“, каза той.
Но тъй като хората виждат, че стойността на техния долар се понижава – и той е особено притеснен от въглеводородите и инфлацията на храните през следващата година – забравете биткойна като „перфектния заместител или страхотен заместител на златото и/или предпазител на инфлацията“.
Бас каза, че „оттук нататък ще бъде наистина трудно да се правят пари“ от биткойн поради „интензивното регулиране“, което той вижда да идва през 2022 г. от правителството на САЩ, след репресиите на Китай тази година.
„Мисля, че блокчейн, мисля, че NFTs [незаменими токени], всички тези неща са тук, за да останат. За частта на крипто обаче, поставих въпросителна в дългосрочен план. Сега ще внимавам с това", каза той.
Но тези, които теглят, вероятно купуват недвижими имоти и земя срещу злато. „Мисля за осезаемите ползи и както физическите, така и психическите ползи от това да бъдеш навън. Мисля, че това вероятно ще се движи много по-бързо от златото. Предпочитам да притежавам такъв вид земя“, каза той.
Неговото сладко място е селскостопанската земя, където Бас отбеляза, че можете да „ползвате положите разумно количество ливъридж върху нея... и да останете далеч по-напред от това коварно влошаване на спестяванията си“.
Той е толкова убеден в стойността на актива, че преди няколко месеца създаде частна инвестиционна фирма – Conservation Equity Management – за закупуване на земя и смекчаване на въздействието върху околната среда от големите промишлени и търговски ползватели на земя.
Той вижда, че цените на земята ще се движат много по-високо в про-бизнес щати с ниски данъци като Флорида, Тексас и Тенеси.
Бас завърши интервюто с предупреждение за Китай, на който той е дългогодишен критик. Отбелязвайки нарастващата реторика, той вижда, че тази страна ще нахлуе в Тайван още в средата на следващата година. Това би поставило САЩ, техните военни и всички останали, които зависят от фабриката за полупроводникови пластини в Тайван, в големи проблеми, особено след като заводът за полупроводници на компанията в Аризона е все още години преди завършване, отбеляза той.
И дори не си помисляйте да се доближавате до недвижими имоти в Китай, тъй като той вижда всички онези разработчици с голям ливъридж като Evergrande да бъдат заличени, оставяйки китайските банки с дупки в балансите си. Той също така предупреди инвеститорите срещу FOMO [страх от пропускане] заради китайски акции, отбелязвайки, че дори ако Alibaba изглежда евтина, финансовите й показатели са мистерия.
Още по темата:
Как залогът на Кайл Бас върху хонконгският долар се провали с "гръм и трясък"