Снимка: iStock
Токенът Luna на Terraform Labs се изкачва в редиците на най-големите криптовалути на фона на промените в начина, по който монетата се използва за нейната блокчейн мрежа за плащания и оптимизма относно потенциала за децентрализирани приложения.
Luna е скочила с около 60% през последните седем дни, според цените от CoinGecko, което я прави 12-тата по големина криптовалута с пазарна стойност от около 25 милиарда долара. Ръстът идва, когато базираната в Сингапур Terraform е въвлечена в спор с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ относно това дали платформата продава нерегистрирани ценни книжа.
Протоколът Terra внедрява алгоритмични, фиатно обвързани стейблкойни – токени, които целят да свържат стойността им с актив като щатския долар – за да подкрепят екосистемата за децентрализирани финанси (DeFi). Тази екосистема включва приложения като Anchor, Pylon и Mirror Protocol. Mirror Protocol на Terraform задейства сондата на SEC, като предлага цифрови токени, отразяващи търгувани в САЩ акции.
„Крипто е свързано със създаване на шум и има много внимание към екосистемата на Terra, било то за иновациите на DeFi, продуктите за стабилни монети, скорошно надграждане на мрежата или залагане на Luna“, каза Антони Тренчев, съосновател на крипто кредитора Nexo. Това е „най-новото лъскаво нещо в крипто пространството, следващо стъпките на други блокчейн като Solana и Avalanche, всички които станаха свидетели на експлозивни печалби през последната година“.
Наскоро беше одобрено предложение за управление на мрежата за унищожаване на около 88 милиона Luna от пула на общността, замяната му с UST, стабилната монета на Terra. Самото UST вече има пазарна стойност от 7,7 милиарда долара в сравнение с 2,9 милиарда долара на 10 ноември. Разработчиците на криптовалути често унищожават монети, за да увеличат недостига.
„Икономиката на Luna е изградена така, че да бъде дефлационна и през последния месец видяхме изгаряне на 100 милиона токена на Luna, което ги премахва завинаги от предлагането“, каза Хейдън Хюз, главен изпълнителен директор на Alpha Impact, платформа за социална търговия. „Това намаляване на предлагането, съчетано с популярността на залагането на Luna (където участниците в залагането получават нови жетони) създаде шок в предлагането, който повиши стойността.“
Освен това много регулатори в световен мащаб, включително в САЩ, изразиха интерес към засилване на регулаторната рамка около стабилните монети.
„Най-вече всичко, което правим като компания, поддържаща екосистемата на Terra и проекти на трети страни, които изграждат и развиват, създава по-голямо търсене на UST, затваряйки „примката на търсенето“ с много случаи на използване на UST, вариращи от плащания, до спестявания и инвестиране“, каза Брайън Къран, ръководител на комуникациите в Terraform Labs. „В резултат на това динамиката на цените на Luna е най-вече функция от търсенето на UST и в допълнение към търсенето за използване на UST в различни приложения и блокчейн.“
Luna може също да получи тласък, тъй като така наречените кръстосани мостове като Wormhole започнаха да набират сила и позволяват на Terra да експортира UST към други блокчейн мрежи, където се поддържа. В допълнение, Terra стартира някои партньорства за игри Metaverse с имена като Summoner’s War. Terra се нарежда на пето място във веригите за интелигентни договори по обща заключена стойност с около 12,6 милиарда долара, според DefiLlama.
Още по темата:
Още един неизвестен токън влезе в топ 10 на най-големите криптовалути