Снимка: iStock
Инвестирането далеч не е толкова просто, колкото се подразбира от старото правило за успех на финансовите пазари „купувай ниско, продавай високо“. Трудно е да се пресеят кои активи са „евтини“ и кои „скъпи“.
Участниците на финансовите пазари знаят, че информацията е ресурс, а добре направеният анализ (базиран на огромен обем от данни и актуална информация) е половината от свършената работата по пътя към успешното инвестиране и правилния подбор на подценени активи.
В усилията си да въоръжи инвеститорите със средства, които да им помогнат в аналитичния процес, Interactive Brokers Group, глобална брокерска фирма, популярна сред индивидуалните и професионалните инвеститори, представи нов аналитичен инструмент, наречен GlobalAnalyst. Той позволява на инвеститорите да сравняват относителните оценки и финансовите показатели на акциите в световен мащаб или да правят директно сравнение между финансовите коефициенти на избрани от тях акции.
Инвеститорите могат да се възползват от насочването към международни активи по множество причини – включително диверсификация на портфейла и откриване на подценени компании, които да се отличават с по-голям потенциал за растеж от тези на техните родни пазари.
Инструментът GlobalAnalyst е отговор на предизвикателството пред инвеститорите лесно и интуитивно да сравняват оценките на местните и международните пазари. За да отговори на нуждите на всички, които оперират на световните фондови пазари, Interactive Brokers създаде този прост, но мощен инструмент, за лесна оценка на инвестиционните възможности по целия свят.
Най-хубавото е, че инструментът GlobalAnalyst е достъпен безплатно за всички настоящи и бъдещи клиенти на уебсайта на Interactive Brokers на следния интернет адрес: https://www.interactivebrokers.hu/ganalyst
Как да откривате подценени активи?
Може би първия въпрос, който всеки си задава е – как да се откриват подценени активи и какво на практика означава „подценени“. Всъщност оценката на един актив е относителна и тя може да е ниска за едни инвеститори и висока за други.
Когато търсят подценени компании, инвеститорите могат да използват различни финансови показатели, които да им помагат. Сред тях са коефициенти като съотношението цена-печалба (PE) или възвръщаемост на собствения капитал (ROE).
Използвайки GlobalAnalyst, пазарните участници могат да търсят акции по различни критерии като – регион, държава, индустрия, пазарна капитализация и валута, за да открият акции с ниски според тях финансови коефициенти на пазарите по целия свят.
Получената таблица, от търсенето, показва текущите пазарни и финансови показатели като пазарна капитализация, приходи, печалба, ръст на печалбата, дивидентна доходност, съотношение цена-печалба, както и популярното финансово съотношение PEG. Това е съотношението цена-печалба (PE), разделено на тригодишния сложен темп на растеж на печалбите (Earnings Growth). По-ниското съотношение PEG обикновено се свързва с подценени компании.
Именно благодарение на съотношението PEG инвеститорите до голяма степен могат да идентифицират „Бързо развиващи се компании на разумни цени“, според основателя на Interactive Brokers Томас Петерфи, като обяснява по-подробно защо именно това съотношение е избрано, сред табличните финансови показатели:
Можем да сравним компаниите по това какво е съотношението на печалбата спрямо цената и това правим благодарение на популярните съотношения като PE и възвръщаемост на собствения капитал (ROE). Например:
A = акция от 100 долара, които печелят $3 на година. Те имат съотношение PE 100/3 = 33,3
B = акция от 40 долара, която печели $4 на година, има съотношение PE 40/4=10,0
По тази мярка B осигурява много по-добра стойност от A, защото плащате много по-малко за един долар доход, отколкото с A.
Очевидно A трябва да расте много по-бързо от B, за да бъде „по-добра стойност“.
Но колко по-бързо?
Това е мястото, където съотношението PEG или P/E/G влиза в игра. Съотношението PEG по дефиниция, ще бъде равно на 1, когато темпът на растеж на печалбите е равен на коефициента цена-печалба (PE).
В случаите когато темпът на растеж на доходите се увеличава над коефициента PE, PEG става по-малък от едно, а когато растежът е по-нисък от съотношението цена-печалба, PEG става по-висок от единица. Продаването на акции със съотношение PEG по-голямо от едно и купуването на тези със съотношение по-малко от 1 може да бъде една валидна стратегия. Но има два проблема с разчитането на темпа на растеж, според Петерфи:
1. Темповете на растеж не могат да бъдат изчислени, ако компанията има негативни години на доходи.
2. Съотношението може да бъде ненадеждно високо след ранни или необичайно лоши години.
Ако PE и темпът на растеж се запазят, цената на акциите би следвало да се повиши заедно с темпа на растеж. Ако започнете да търсите компании, които да купувате с ниски коефициенти на PEG или да продавате компании с високо съотношение, винаги се уверете, че задълбавате по-дълбоко в компанията. Вижте прогнозите за бъдещи печалби от анализаторите, разгледайте регулаторните документи, свържете се с директорите за връзка с инвеститорите, за да разберете необичайни данни. Погледнете дългосрочните перспективи на индустрията; ще расте ли или ще се свие и колко бързо и колко дълго? Вижте конкурентната позиция на компаниите в бранша. Коригирайте прогнозите за растеж на приходите според вашите данни.
Дисциплината и внимателното събиране на данни са тези, които отличават победителите от губещите, заключава Петерфи.
Предимствата на новия аналитичен инструмент GlobalAnalyst обаче не се ограничават само до откриване на подценени активи на международните пазари, въз основа на критерии за търсене по пазар, размер на компанията, темпове на растеж, индустрия и валута. На практика ползвателите на този уникален аналитичен продукт разполагат с база от данни, която индивидуалните инвеститори би било почти невъзможно сами да си подсигурят (или за което иначе би им било необходимо невероятно много време и ресурси).
В допълнение, клиентите на Interactive Brokers имат достъп и до новинарската емисия Trade Worldwide, като част от мощната им платформа Trader Workstation, които да допълнят техните инвестиционни стратегии.
Въз основа на портфолиото и търговските навици на клиента, каналът Trade Worldwide представя списък с търгуеми глобални инвестиции, избрани само за тях. Също така, клиентите, използващи Trade Worldwide, могат бързо да намерят статии, свързани с компании, теми или ключови думи и да прилагат филтри, за да извършват навременни и информирани сделки.
„В допълнение към предлагането на широка гама от продукти на повече от 135 пазара по целия свят, ние продължаваме да предоставяме на инвеститорите водещи технологии и инструменти, които да им помагат да вземат информирани инвестиционни решения“, каза Стив Сандърс, директор по маркетинг и продуктово развитие в Interactive Brokers. „И GlobalAnalyst, и Trade Worldwide са мощни инструменти за индивидуалните и професионалните инвеститори и търговци, които искат да се възползват от предимствата на инвестирането в световен мащаб“.
За Interactive Brokers Group, Inc.:
Interactive Brokers Group – също известна със символа си на търговия IBKR, осигурява автоматизирано извършване на сделки и попечителство на ценни книжа, стоки и валута денонощно на над 135 пазара в много страни и валути, от единна интегрирана инвестиционна сметка. IBKR обслужва индивидуални инвеститори, хедж фондове, търговски групи, финансови съветници и представящи брокери. Компанията разполага с четири десетилетия фокус върху технологиите и автоматизацията, които са й позволили да снабдява клиентите си с уникално сложна платформа за управление на техните инвестиционни портфейли. IBKR цели да предоставя на клиентите си изгодни цени за изпълнение и търговия, инструменти за управление на риска и портфейла, изследователски съоръжения и инвестиционни продукти, всичко това на ниски или без разходи, като ги позиционират за постигане на превъзходна възвръщаемост на инвестициите. Barron’s класира Interactive Brokers #1 с 5 от 5 звезди в ревюто си от 26-ти февруари 2021 година за „Най-добър онлайн брокер“.