Снимка: iStock
Уолстрийт първоначално въздъхна с облекчение тази седмица, след като Федералният резерв обяви, че ще се движи по-бързо за затягане на паричната политика и ще се постави на път да повиши лихвените проценти три пъти през следващата година.
Консенсусът беше, че е само въпрос на това кога, а не дали централната банка ще предприеме действия, за да реагира на по-високата инфлация, и че чака толкова дълго, за да направи промени, че рискува да остане малко зад кривата.
Но какво ще стане, ако Фед всъщност изпреварва себе си - и превключва предавките в неподходящ момент?
Това е сценарий, който си струва да се обмисли. Дори в един вечно несигурен свят, това е особено несигурен момент за икономиката на САЩ. И основна загриженост е, че централната банка може да се подготвя да премахне огромната си подкрепа във време, когато инфлацията се забавя, спестяванията на домакинствата пресъхват и случаите на коронавирус се увеличават.
Да започнем с последното. Страната е изправена пред поредната дълга Covid зима, влошена тази година от бързо разпространяващия се вариант Omicron и неизвестностите, които той представя, дори за тези, които са ваксинирани.
Фед даде ясно да се разбере, че вижда Omicron като инфлационен риск, тъй като има потенциала да държи работниците встрани и да засегне глобалните вериги за доставки, изостряйки два стресови фактора, които току-що бяха започнали да показват признаци на облекчаване. Политиците предполагат, че поведението на потребителите е малко вероятно да се промени значително, защото, както каза председателят на Фед Джером Пауъл на пресконференцията си в сряда, „хората се учат да живеят с това“.
Но тъй като страната наблюдава средно повече от 120 000 случая на ден, американците вече променят поведението си, дори когато служителите на Белия дом казват, че няма нужда от друго официално блокиране. Представленията на Бродуей се отменят. Университетите преместват финалните изпити онлайн. Пътуването по въздух все още е ограничено от осем африкански държави. Сравненията с март 2020 г., когато спиранията за първи път се наложиха, изобилстват.
Хората също излизат по-малко: Броят на посетителите в ресторантите е намалял с 12% през последната седмица спрямо същата седмица на 2019 г., според уебсайта OpenTable, който проследява влизания и резервации. През седмицата, която завърши на Деня на благодарността, точно преди да бъде открит вариантът на Omicron, тези проценти бяха изравнени с 2019 г.
Вариантът и реакцията към него представляват значителна заплаха за сектора на услугите в страната и за над 70% от работната сила, заета в услугите. Това идва в тандем с пресъхването на федералните стимули и намаляването на разходите, особено сред семействата с ниски доходи, на излишните лични спестявания, които подхранваха силното потребителско търсене.
Тридесет и пет милиона семейства получиха последното си плащане на данъчен кредит за деца през изминалата седмица и тъй като Вашингтон е в задънена улица по отношение на съдбата на мащабната програма за социални разходи на президента Джо Байдън, не е ясно кога или дали плащанията ще бъдат удължени. Четиридесет и три милиона американци ще трябва да рестартират плащанията на студентски заеми, след като програмата за търпение приключи на 31 януари.
Взети заедно, краят на двете програми ще отделя около 25 милиарда долара от икономиката месечно. Това ще засегне най-силно семействата с ниски доходи, точно когато те са на път да изчерпят оставащите си излишни спестявания до началото на следващата година, според оценки на Moody's Analytics. Процентът на личните спестявания в страната, който се покачи до исторически нива по време на пандемията на Covid на фона на федерални програми за стимулиране и спирания, които накараха хората да останат вкъщи, спадна обратно до нивата от декември 2019 г.
„Сложете всичко това и ще получите „О“, казва Марк Занди, главен икономист на Moody’s. „В свят на висока несигурност — а ние със сигурност живеем в този свят — трябва да правите твърде много, а не твърде малко. Така че ФЕД може да нарушава този принцип тук."
Последното изявление на Фед го поставя на път да повиши лихвите някъде през пролетта, още през март и почти сигурно до юни, показват повечето прогнози. Това е същият прозорец, през който се очаква инфлацията да се забави значително на годишна база, отчасти като се има предвид колко скочиха цените в определени категории по това време през 2021 г.
Газът е нараснал с почти 50% през миналия април спрямо предходната година. Цените на употребяваните автомобили се повишиха с близо 30% през май. Оттогава и в двете страни се наблюдава значително забавяне и с падането на цените на петрола и веригите за доставки, които показват признаци на изчистване, повечето икономисти очакват ценовият натиск да продължи да намалява.
Още по темата: