Снимка: iStock
Теодор Минчев
В края на годината анализаторите се надпреварват да дават предложения за следващата година. И докато никой не знае каква ще бъде тя, едно е сигурно – “нищо не е сигурно“, а 2022 година може да е толкова непредвидима, колкото и 2021 година.
Това обаче, не пречи да си упражняваме менталните способности, като си мислим какво може да се случи и на кои акции да заложим.
Ето и някои идеи за разпределение на един „виртуален портфейл“, базиран до голяма степен на мнението на водещи пазарни експерти, събрани и обобщение от мен и с ясното предупреждение за всички, че това не е препоръка за покупка или продажба на акции на финансовите пазари, които са изключително рискови и могат да донесат до сериозна загуба на капитал.
След предупреждението за риск, ето как би изглеждал един харесван от мен виртуален портфейл, базиран на препоръките и мненията на експерти. Портфейлът е изграден от 6 позиции с по 15% и две изключително спекулативни позиции (в смисъл, че можете да загубите всичко от тях) с по 5%. Разбира се целта на това упражнение е да се опитаме да победим пазара, сиреч широкия щатски индекс S&P 500, а живот и здраве дали сме успяли ще видим отново догодина по това време...
15% Intel (INTC)
Intel страда от нисък растеж, тъй като губи позициите си на пазарите на настолни компютри и сървъри. Това обаче се променя бързо. Издигайки се преди тримесечния си отчет за приходите и след това рязко спадайки, както винаги се случва, Intel е стойностна акция.
Гигантът се отклони от пътя, когато конкурентите откриха растеж в разработването на мобилни процесори. След това Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) пое пазара на настолни компютри на Intel благодарение на гамата процесори на Ryzen. Epyc на AMD също превъзхожда подобна линия чипове на Intel – Xeon.
Но актуализираният процесор на Intel от 12-то поколение Alder Lake показва обещаващи резултати. Сайтовете за технически прегледи публикуват много високи оценки. Архитектурата на Intel за Alder Lake се отличава с креативност и хибриден дизайн на ядрото, осигуряващ ефективност и висока производителност. Неговите P-ядра работят с тактова честота до 5.2 GHz, докато неговите електронни ядра работят с максимална честота от 3.9 GHz.
Компанията трябва да засили подкрепата за новия чип и развитието на своята графична карта. За да се гарантира това, главният изпълнителен директор Пат Гелсингер отбеляза, че Intel ще се ангажира по-добре с „подход, насочен към разработчиците“.
Казано по друг начин, Intel има потенциал да започне да възвръща загубените си позиции. А самото запазване на пазарния си дял от тук нататък наистина би било достатъчно постижение за компанията на база текущите й финансови оценки.
Акциите на компанията са сериозно недолюбвани от пазарните участници, което до голяма степен предопределя и ниските съотношения в сравнение с конкурентите. Компанията се търгува при бъдещо съотношение цена-печалба от 13.8, спрямо 45.6 за основния си конкурент AMD.
Intel заяви, че очаква поне 74 милиарда долара приходи през 2022 г., което е по-високо от прогнозите на анализаторите от 73 милиарда долара. Но компанията също така планира да похарчи сериозно, заявявайки, че капиталовите разходи могат да бъдат между 25 до 28 милиарда долара през 2022 г. и по-високи през следващите години.
На оперативно ниво Intel каза, че брутните маржове вероятно ще бъдат между 51% и 53% през следващите две до три години, под 56.2%, които анализаторите очакват за 2021 г., според данните на Refinitiv.
15% Global Payments (GPN)
Обръщаме се и към сектора за обработка на онлайн плащания в лицето на Global Payments. Тази компания е един от основните конкуренти на по-известния PayPal и обработва над 50 милиарда транзакции годишно за повече от 3,5 милиона клиенти в над 100 страни. Global Payments работи главно от страна на продавача на транзакциите, като предлага услугите си на търговци и доставчици. Услугите включват обработка на кредитни и дебитни карти и анализ на данни.
Акциите на Global Payments падат от пролетта; акциите достигнаха своя връх при ниво от над $200 през април, но оттогава се понижиха с 39%. В същото време печалбите и приходите през Q2 и Q3 показаха последователни ръстове - и ръководството отчете резултатите за Q3 като рекорд на компанията. EPS достигна $2,18 на акция, което е ръст от 27% на годишна база.
Въпреки стабилните резултати обаче, компанията издаде насоки за приходите за цялата 2021 г., които бяха леко под прогнозите на анализаторите. По-конкретно, компанията се насочи към $7,71 милиарда до $7,73 милиарда, малко под $7,74 милиарда, които Уолстрийт очакваше.
През третото тримесечие Global Payments завърши придобиването на SaaS компанията MineralTree за 500 милиона долара, ход, който ще даде на GPN крак на пазара на B2B плащания. Закупуването на MineralTree беше само едно от нещата, което GPN предприе през септември, за да подобри своя отпечатък.
Компанията също така завърши споразумение с групата за финансови услуги в Обединеното кралство Virgin Money, за да даде възможност за предлагане на свързано плащане за клиентите на Virgin Money. Освен това GPN беше избран за официален доставчик на търговски технологии на стадион Mercedes-Benz, родното поле на Atlanta Falcons на NFL.
Имайки предвид всичко това, можем да разгледаме покупката на GPN от Далио. Той започна нова позиция в тази акция през третото тримесечие, с общо 12 021 акции, които сега се оценяват на 1,57 милиона долара.
Това действие не е изненадващо за 5-звездния анализатор на Коуен Джордж Михалос, който изтъква няколко причини да подкрепят акциите.
„GPN премина от търговия със средна ~2x премия към SPX през последните 4 години (Възможност за дислокация на придобиващия) до 6x отстъпка в момента, въпреки това, което считаме за много постижима дългосрочна перспектива (ниски двуцифрени органични приходи растеж, високи тийнейджъри до нисък 20% кор. ръст на EPS) и почти не забавяне спрямо нивата преди пандемията. Ценовото действие в целия сектор и в много по-малка степен за мрежите отразява усещането за предстоящо прекъсване на посредничеството от по-новите участници и начини на плащане“, каза Михалос.
За тази цел Михалос дава на GPN рейтинг Outperform (т.е. Купуване), а неговата целева цена от $228 предполага възможност за около 76% едногодишен потенциал нагоре.
Като цяло е ясно, че Уолстрийт е в пълно съгласие с перспективите на Михалос. Акциите имат 18 рецензии, които включват 15 купувания и само 3 задържания, за консенсусен рейтинг Силно купуване. Цената на акциите е $124,69, а средната цел от 200,89 долара предполага около 55% повишение през следващите 12 месеца.
15% Viatris (VTRS)
Малко акции са толкова евтини в момента, колкото Viatris (NASDAQ:VTRS). Акциите на биоподобните и производителите на генерични лекарства се търгуват само за 3.7 пъти очакваните печалби за следващата година. Viatris дори се търгува по-малко от балансовата си стойност.
Една от основните причини, поради която Viatris е толкова евтин, е засилената конкуренция за сложните биоподобни и генерични продукти на компанията. По-специално, продажбите на респираторно лекарство Wixela и пластира за контрол на раждаемостта Xulane са ерозирали.
Анализаторите обаче смятат, че Viatris може да се възстанови силно. Консенсусната ценова цел отразява 50% потенциал нагоре за акциите в рамките на следващата година, въз основа на средните прогнози на експертите.
В дългосрочен план тръбопроводът на Viatris би трябвало да може да накара компанията да поеме солидна траектория на растеж. Няколко биоподобни и сложни генерични лекарства или очакват одобрение, или са в късен етап на клинично изпитване. Междувременно Viatris изплаща дивидент, който носи доходност от 3,1%, което е още един бонус за търпеливите инвеститори с дългосрочен времеви хоризонт.
15% AT&T (T)
Всеки добре диверсифициран портфейл трябва да има телеком в себе си с висока дивидентна доходност. За последната една година книжата на компанията са поевтинели с 14.6%, на фона на повишенито на широкия щатски индекс S&P 500 от 29%. Разнопосочното представяне спрямо широкия бенчмарк не е особено изненадващо предвид на бетата на компанията от под 1 – тя е в размер на 0.7.
И докато историческото съотношение цена-печалба (на база печалбата за последните 12 месеца) е при ниво от 19.5, бъдещото такова, което би следвало в много по-голяма степен да интересува инвеститорите е едва 7.4. Това е положителен знак и сочи очакванията за ръст в печалбата на компанията през следващата една година.
Сравнително ниски са и съотношенията цена-продажби и цена-счетоводна стойност, съответно при нива от 1.06 и 1.15. Но определено има какво да се желае от възвръщаемостта на активите и на собствения капитал при нива от 3.5% и -0.28%.
През последното тримесечие приходите са нараснали със 7.6% на годишна база. И докато кешът от 11 милиарда долара изглежда задоволителен, когато се погледне в баланса към задълженията на компанията от 208 милиарда долара, става ясно с какво са свързани най-големите притеснения на инвеститорите, които дърпат цената на акциите надолу.
На фона на рекордния дълг, който може да тежи по-сериозно на финансовите резултати в бъдеще, предвид на очакваното повишение на лихвите от рекордно ниските им нива, още едно сериозно предизвикателство стои пред акционерите. И то е свързано с възможността да се поддържа този „изключително висок“ дивидент на компанията, в среда на преструктуриране. Компанията изплаща по 2.08 долара годишен дивидент, което въз основа на последната цена на акциите й дава дивидентна доходност от 7.99%. Това е доста над средния процент за последните пет години от 6.11%, макар и в основната си част повишението да се предопределя от поевтиняването на акциите на телекомуникационният гигант.
От общо четиридесет анализатора, които са дали оценка на акциите на компаният, шест са с оценка от „силни покупки“, трима са дали „купи“, 20 - „задръж“ и един „продай“. От друга страна едногодишния ценови таргет на анализаторите е доста положителен – при ниво от 31.49 долара, което дава над 20% потенциал за поскъпване през следващата година.
15% Kinross Gold (KGC)
Живеем във времена на висока инфлация. Ето защо всеки портфейл трябва да има и една ориентирана към суровини компания. И нашия избор се пада на KGC, чиито акции са поевтинели с 22.6% за последната една година. И това прави компанията още по-добър избор.
Според анализатора Фейсал Хумаюн, ралито вероятно ще започне съвсем скоро, като се има предвид видимостта на ръста и перспективите за цените на златото.
Kinross Gold наскоро съобщи резултатите за третото тримесечие през 2021 г. и трябва да се отбележат две важни точки.
На първо място, компанията отчита общ ликвиден буфер от 2.1 милиарда долара. С висока финансова гъвкавост, компанията е готова за агресивно разширяване и получаване на стабилни дивиденти.
Освен това Kinross потвърди насоките за растеж за следващите години. През текущата година компанията очаква производството на 2.1 милиона унции злато. Производството се очаква да се увеличи до 2.7 милиона и 2.9 милиона унции съответно през 2022 и 2023 година.
Очевидно компанията е настроена за здравословен растеж през следващите няколко години. В същото време, ако златото се повиши, Kinross ще може да осигури надеждни свободни парични потоци.
Също така си струва да се отбележи, че през 2021 г. Kinross се фокусира върху обща цена от 1100 долара за унция. Както при Newmont Mining, компанията може да осигури добра рентабилност на EBITDA, дори ако златото се търгува странично. Очаква се обаче златото да се повиши след дълъг период на консолидация.
Като цяло KGK акциите изглеждат привлекателни с видимостта на растежа на производството. В същото време дивидентите вероятно ще се увеличат през следващите години, тъй като свободният паричен поток се увеличава.
15% Първа Инвестиционна Банка (FIB)
Няма как един български инвестиционен портфейл да мине без акции на българска компания. И избора ни се пада на акциите на Първа Инвестиционна Банка поради няколко причини.
Първо – финансовите компании се очаква да се облагодетелстват от постепенното затягане на монетарната политика на ЕЦБ и бъдещото повишаване на лихвите. Второ – акциите на банката са най-губещата позиция в SOFIX и в тази насока могат да имат известен догонващ потенциал. Трето – в исторически план при продължителни периоди на ръст на индекса на сините чипове, акциите на ПИБ са доказвали, че съумяват да попаднат сред най-добре представящите се позиции (макар и до момента да доказват, че могат и да са изключение, на база на случилото се през изминалата година, когато SOFIX се повиши с близо 40%, а книжата на ПИБ загубиха 11.6% от стойността си). Четвърто – акциите на ПИБ изглеждат подценени, ако се вземат предвид финансовите съотношения на последната консолидационна сделка в сектора. И накрая, но не последно място, през изминалата година анализ на експерта Александър Тотев ръководител на отдел „Управление на риска“ в ИП „Ъп Тренд“ ООД определи вътрешната стойност на акциите на компанията при ниво от 5.318 лева, или малко над 5-те лева, платени при увеличението на капитала на банката по-късно.
5% Virgin Galactic (SPCE)
Разбира се във всеки инвестиционен портфейл трябва да има заделен малък дял и за някоя супер-спекулативна компания. И първия ни избор тук се пада на тази космическа компания, собственост на предприемача Ричард Брансън.
В момента има много разумен и логичен аргумент срещу инвестирането в Virgin Galactic. Новината от средата на октомври, че компанията ще спре полетите за девет месеца, я удари. Посочената причина за забавянето? „Подобряване и модифициране на превозното средство“.
Това повдигна много въпроси за по-широките опасения за сигурността и дългосрочната жизнеспособност на компанията. И в краткосрочен план това разруши предишните надежди, че Virgin ще започне своята търговска дейност, генерираща приходи, до началото на 2022 г.
SPCE акциите паднаха със 17% след тази новина и оттогава се търгуват силно надолу. За противниците обаче това изглежда като реална възможност, отбелязва анализаторът Алекс Сироис. Не трябва да се забравя, че Ричард Брансън и компанията направиха успешен тестов полет в космоса през юли.
Това доведе до повишаване на акциите до над 50 долара. След това SPCE претърпя редица неуспехи и за кратко беше спряна от полети, преди в крайна сметка да бъде допусната до тях в края на септември след разследване на Федералната авиационна администрация (FAA).
Основана през 2004 г., тази компания се опитва да осъществи търговски космически полет в продължение на 17 години. Сега тя е на прага на успеха. Да, Virgin Galactic претърпя някои неуспехи. Но това можеше да се очаква, предвид мащаба на това, което се опитва да постигне. И да – акциите могат да са при най-ниските в историята си нива от около 9.7 долара, но като се има предвид, че това е компания движена от новини и че бяха достигнали нива от над 50 долара, си струва залог с 5% от капитала с ясното съзнание, че тези 5% могат да бъдат напълно отписани, но от друга страна могат да донесат 20% доходност за целия портфейл при един благоприятен сценарий...
5% Nikola (NKLA)
Акциите на Nikola спаднаха под цената от 10 долара, използвана за оценка на акциите, когато компанията се съгласи да се слее със SPAC компанията за придобиване със специално предназначение преди около година.
Акциите на Nikola са на ниво от 9.50 долара. Акциите във всички компании, свързани със SPAC, стават все по-трудни за търгуване и се представят по-зле от пазара.
Анализаторът от JP Morgan Пол Костър писа за акциите на алтернативна енергия във вторник, а списъкът му включва акциите на Nikola. Той препоръчва инвеститорите да добавят позиции след неотдавнашните разпродажби, въпреки че Nikola не е сред най-добрите му предложения. Той оценява акциите с рейтинг "задръж" и има целева цена от 30 долара.
Като цяло само двама анализатори от осем, които покриват акциите на Nikola, го оценяват с рейтинг "Купи". Средното съотношение купува-рейтинг за акции в Dow е около 60%. Въпреки хладното мнение за акциите на Nikola, средната ценова цел на анализаторите е около 17.5, близо два пъти над текущата цена на акциите на компанията от 9.5 долара.
Това има някакъв смисъл предвид неотдавнашните спадове, тъй като анализаторите имат проблеми с поддържането на темпото. Акциите на Nikola поевтиняха с около 45% за последната една година и с около 95% от 52-седмичния си връх в рамките на деня през юни.
*Материалът е с аналитичен характер, базиран на мнение на специалисти и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.