Снимка: iStock
Няма да намерите много стратези, които да се опитват да прогнозират какво ще се случва през следващата година, правейки прогнози, които са далеч от консенсуса. Обобщавайки възгледа, предлаган от много фирми, Жан Бойвин, ръководител на BlackRock Investment Institute, каза в уебкаст с инвеститори на 13 декември, че „гледаме същите резултати през 2022 г., каквито видяхме през 2021 г.: положителна възвръщаемост на собствения капитал и отрицателна доходност при инструментите с фиксиран доход."
По-долу е даден набор от ключови прозрения, които обикалят, давайки на съветниците много тема за размисъл, докато преразглеждат стратегиите за портфолио за своите клиенти:
Забавяне напред
Към 20 декември индексът S&P 500 се е повишил с впечатляващите 22% за година до момента. И докато се очаква възвръщаемостта на пазара на акции отново да бъде в колоната плюс през 2022 г., тя вероятно ще бъде по-заглушена.
Както отбелязва Джон Бътърс от FactSet, „няколко пазарни стратези (обикновено използващи подход отгоре надолу) вярват, че S&P 500 ще затвори на или над 5000 до края на 2022 г.“, докато „аналитиците от индустрията (които използват възходящия подход) като цяло прогнозира, че S&P 500 ще има цена на затваряне от 5225 след 12 месеца.
Ако са прави, тогава акциите в САЩ са готови да се повишат с около 5%-10% през следващата година. Това все пак би било впечатляваща възвръщаемост, но доста под тази за индекса S&P 500, който се захранваше от кризата с Covid.
Под впечатляващите печалби, публикувани от водещите пазарни индекси, особено от акциите с голяма и мегакапитализация, признаци на пазарно недоволство се въртят под повърхността. Например, на 15 декември 644 акции от индекса Nasdaq достигнаха нови 52-седмични дъна. Както се казва в старата поговорка на Уолстрийт: „Генералите водят, но войските не ги следват“. И този вид разминаване означава, че може да се наложи фокусиране върху избрани сегменти от пазара, за да се постигне възход за клиентите, отдалечавайки се от скорошната ера, когато надигащият се прилив повдигна всички лодки.
За да разберем потенциалните движещи сили за по-широките пазари и специфични сектори през 2022 г., е полезно да разгледаме какво доведе до скорошните печалби. В доклад, озаглавен „Опорът е включен“, стратезите на Merrill Lynch отбелязаха, че печалбите на фондовия пазар през 2020 г. са били движени от увеличаване на коефициента на печалбите, а печалбите за 2021 г. са били водени от „много по-високи печалби от очакваните“, тъй като икономиката се отвори отново след като първоначалните вълни на Covid утихнаха.
Въпреки това, печалбите през 2022 г. ще се повишат срещу много по-силни сравнения на печалбите, отколкото през миналата година. Стратезите на Merrill добавят, че „за 2022 г. очакванията за възвръщаемост, включително дивиденти в САЩ, вероятно ще проследят ръста на печалбата“.
Криви и цикли
На този фон Merrill предполага, че финансовият, промишленият, енергийният и материалният сектор трябва да бъдат най-силните бенефициенти поради „продължаващото икономическо възстановяване и по-стръмната крива на доходността“. Големите банки ще получат 19% ръст в печалбите, ако лихвените проценти бъдат повишени три пъти през 2022 г., както Фед предположи, че може да стане миналата седмица, според Autonomous Research.
Във всички сектори се очаква корпоративните печалби да нараснат „с вероятно 7% както през 2022 г., така и през 2023 г., дори с нов предложен минимален корпоративен данък в САЩ“, според прогнозите на Citigroup. Въздействието на каквито и да било увеличения на данъците остава неясно, след като сенатор Джо Манчин наскоро каза, че няма да подкрепи плана на президента Байдън.
И все пак други стратези отбелязват повишено внимание за определени сектори и класове активи. Франсис Скотланд, директор на глобалните макроизследвания в Brandywine Global Investment Management, пише, че „пазарът на акции, най-общо казано, изглежда надценен, като по-бързо развиващите се компании изглеждат скъпи. По-специално, има много компании с голяма пазарна капитализация, но без печалби или положителни парични потоци."
Неговото безпокойство произтича от огромната тежест, която тези големи, бързо развиващи се компании имат в различните основни индекси и ако ръстът им се забави през 2022 г., „може да се очаква една предизвикателна година за широките пазарни индекси“.
Скотланд предлага на инвеститорите да изострят фокуса си върху ценните акции и акциите с малка капитализация, които „като цяло се търгуват с много по-ниски очаквания и оценки“. За да поставим някои цифри зад това настроение, към 16 декември Vanguard Growth ETF (VUG) се оценява при 33 пъти бъдещата печалба, в сравнение с кратни на 15 и 16, съответно, за Vanguard Value ETF (VTV) и Vanguard Small-Cap ETF (VB).
Секторните и пазарните множители ще бъдат донякъде обвързани с лихвените проценти. Постоянният спад на лихвените проценти беше ключов двигател за експанзията на пазара на акции през последните години и обратното също би било вярно. Ето защо неотдавнашната прогноза на Федералния резерв за „поне“ три увеличения на лихвените проценти през 2022 г. трябва да бъде взета предвид сериозно от инвеститорите в акции. В тандем, програмата за изкупуване на облигации на Фед ще бъде съкратена по-рано от очакваното.
Както отбелязват стратезите от Morgan Stanley, „неизбежният преход в средата на цикъла, когато икономическият растеж се забавя, темпът на ревизии на печалбите се забавя и финансовите условия се затягат, обикновено е предвестник на промяна в политиката, която води до повишаване на лихвените проценти и намаляване на P/E“. Докато повечето компании на Уолстрийт прогнозират по-нататъшни пазарни печалби през 2022 г., Morgan Stanley е извънредно скептичен, прогнозирайки, че индексът S&P 500 „ще бъде с 3% по-нисък след година“.
Кръстосани течения на пазара на облигации
Инфлацията и лихвените проценти са най-важните карти в тестето за 2022 г. Ако инфлацията остане повишена през по-голямата част от годината, инвеститорите са длъжни да се притесняват, че Фед се е объркал в желанието си да остави ценовия натиск да се разгорещи твърде дълго.
Постоянната инфлация може да се превърне в самоизпълняващ се цикъл, тъй като потребителите и компаниите започват да вземат решения за разходи и инвестиране въз основа на страховете от по-високи цени в бъдеще. Това вероятно обяснява защо фондовият пазар се повиши миналата сряда следобед, тъй като инвеститорите изразиха облекчение, че Фед най-накрая приема по-сериозно опасенията за зараждащата се инфлация. Централната банка може да започне да повишава лихвите още на срещата през март 2022 г., а до срещата през декември 2022 г. фючърсните пазари показват 55% шанс лихвените проценти да бъдат повишени с 0,75-1,25% от настоящите нива, според CME FedWatch инструмент.
Малко прогнози за Уолстрийт 2022, които бяха написани преди неотдавнашната среща на Фед, имаха очаквания за толкова много повишения. В бележка от 1 декември до клиенти, например, AXA Investment Manager Macro и кредитен стратег Грегъри Венизелос прогнозира, че първото повишение ще дойде едва в края на 2022 г., отразявайки „ангажимента на Фед да толерира известно превишаване на инфлацията“. Все пак той обмисли възможността референтните лихвени проценти да се повишат с цял процентен пункт, добавяйки, че подобен ход „няма да бъде катаклизъм за инвеститорите в акции… малко по-високи лихвени проценти и малко облекчаване на растежа на печалбите в акциите едва ли са проблемни за пазарите."
Всъщност Bank of England наскоро стартира първото в очакваната серия от повишения на лихвите и се очаква други централни банки да последват примера.
И накрая, съветниците трябва да обмислят един вид най-лошия сценарий. Проучване на институционални инвеститори, проведено от Natixis Investment Managers, установи, че 68% от респондентите прогнозират „бичият пазар да приключи, когато централните банки спрат да печатат пари“. Тази идея скоро ще бъде тествана, тъй като многогодишната поредица от програми за изкупуване на облигации във Фед, известна като Количествено облекчаване, се очаква да спре през март 2022 г.
Консенсусното мнение е, че основните борсови индекси ще бъдат умерено по-високи след една година: това може и да е така, но може да има главоломни спадове и възвръщания по пътя, тъй като много инвеститори изглежда нетърпеливи да заключат печалбите преди сериозен спад докато други виждат подобни спадове като шанс да „купят спадовете“.
Още по темата:
Къде инвеститорите очакват най-високи темпове на инфлация от десетилетия?