Снимка: iStock
Забравете повишаването на лихвите! Много по-важно е как Фед ще действа с баланса си в размер на 9 трилиона долара, според пазарни наблюдатели.
Ако има някакъв извод от последния доклад за работните места, то това може да е следното: Федералният резерв е зад лихвената крива и пада бързо. Инвеститорите трябва да се подготвят за по-агресивно затягане - и дори да го приветстват.
Както беше случаят през предходния месец, заглавната цифра за заетостта в неселскостопански сектори за декември противоречи на доклада, който отразява упорития, продължаващ недостиг на работна ръка, който подхранва инфлацията.
Милиони работници продължават да се противопоставят на очакванията за масово завръщане на работа, като участието на работната сила остава доста под нивата преди пандемията. А увеличението с 0,6% на почасовото заплащане от ноември показва колко бързо работодателите преизчисляват заплащането, за да привлекат работници.
Ед Ярдени, президент на Yardeni Research, казва, че неговият прокси за спечелените доходи за заплати в частния сектор е скочил с 0,8% спрямо месец по-рано и с 9,9% спрямо година по-рано. Заплатите, изпреварващи инфлацията, изглеждат добре за покупателната способност, но динамиката също е червен флаг за страховитата спирала на заплатите и цените, която характеризираше 70-те години на миналия век.
Нещо повече, нивото на безработица от 3,9% сега е под това, което Фед каза, че е естественият процент на безработица или най-ниският процент на безработица, когато инфлацията е стабилна. Когато нивото на безработицата падна под 4% по време на последното разширяване, Фед вече беше повече от две години в цикъл на повишаване на лихвите и почти година в програма за източване на ликвидност, казва Майкъл Дарда, главен икономист и пазарен стратег в MKM Partners.
„Федералният резерв е зад кривата спрямо последния цикъл въз основа на почти всички съответни показатели за заетостта“, казва Дарда. Неговият модел за неутралния лихвен процент, който представлява справедлива икономика, продължава да се покачва. Ако лихвеният процент близо до нула е в застой, докато неутралният лихвен процент се повишава, то ситуацията се влошава. Дарда смята още, че нарастващият неутрален процент означава, че така наречената скорост на парите вероятно е на път да се повиши, като по-бързият оборот на парите предизвиква нарастване на търсенето, с което икономиката не може да се справи, и по този начин изостря и без това горещата инфлация.
И така, накъде да тръгнем от тук?
Нарастващият консенсус за повишаване на лихвения процент през март, с две последващи увеличения на лихвите тази година, е лесната част. Освен това е малко безсмислено, освен ако и докато Фед не свърши по-трудната работа по свиването на баланса си от 9 трилиона долара.
Говоренето за свиване на баланса е достатъчно, за да изплаши много инвеститори. Когато Фед започна нормализирането на баланса през 2017 г., тогавашният председател на Фед Джанет Йелън предположи, че това ще „работи тихо на заден план“ и ще бъде толкова вълнуващо, колкото „гледането на боята да изсъхва“. Но този път това изглежда като пожелание. Тогава балансът беше наполовина по-малък от днешния размер и, както казва икономистът на Citi Вероника Кларк, има нарастващо усещане, че служителите на Фед осъзнават, че програмата за закупуване на активи в отговор на пандемията е била твърде голяма и продължила твърде дълго.
В наскоро публикуваните протоколи от срещата им през декември централните банкери сигнализираха, че може да започнат да намаляват баланса по-рано и по-агресивно, отколкото пазарите очакваха. Кларк повиши очакванията си за нормализиране да започне през юли, с което тя има предвид, че Фед ще започне с 25 милиарда долара месечен спад на реинвестирането, тъй като ценните книжа паднат и ще се увеличи до 75 милиарда долара месечен спад в реинвестирането.
Бари Кнап, директор на изследванията в Ironsides Macroeconomics, казва, че данните за работните места през декември подкрепят аргумента за по-ранно и по-бързо свиване на баланса. Служителите на Фед, които чакат пълна заетост, са пропуснали лодката, казва той, наричайки текущата парична политика „безразсъдна“ и поддържайки, че Фед всъщност няма да затяга политиката, докато собствените му активи не спаднат.
Идеята: Фед притежава около една трета от пазарите на финансите и ипотечните кредити и дългосрочните лихвени проценти няма да се повишат, докато отпечатъкът на Фед не намалее. По този начин увеличението на лихвите самостоятелно би било неефективно, ако пазарите на облигации не говорят сами за себе си и не се коригират съответно.
„Те привидно започнаха да се затягат и нещата всъщност стават по-хлабави“, казва Кнап, имайки предвид все още отрицателните реални лихвени проценти, коригирани с инфлацията, въпреки агресивните приказки от Фед. „Те започват процеса на намаляване и пазарът им се смее“, или поне така изглежда, защото пазарът на облигации е толкова изкривен от въздействието на покупките на активи на Фед.
По конвенционален начин всичко това звучи като рецепта за смачкване на акциите. Но Кнап казва, че обратното е вярно, поне за тези с малко търпение и запалени по идеята, че паричната политика, която е твърде приспособителна, възпрепятства растежа. Помислете за пазара на жилища, наводнен от инвеститори, които отблъскват потенциалните купувачи за първи път, за които Кнап казва, че имат много по-голям мултиплициращ ефект върху икономиката, отколкото наемателите, и помислете за излишните депозити, които банките биха отпуснали при по-високи лихви.
За този отделен период от време – приблизително първата половина на тази година – премахването на акомодиционната парична политика ще бъде трудно за пазарите, но чисто положително за икономиката, казва Кнап. Той вижда спад от 10% до 12% при основните индекси поради затягане и предлага на инвеститорите да гледат на това просто като на страхотна възможност за покупка.
Известно време ще се говори за затягането на Фед в забавяща се икономика – особено след като Omicron неизменно започва да удря икономическите данни. Но си струва да се види гората заради дърветата. Затягането — в този случай истинският вид, което включва намаляване на баланса — може да помогне за премахване на контрапродуктивните сили и да помогне за предотвратяване на изоставането на Фед още повече от кривата на инфлацията, която само ще се влошава през следващите месеци.
Още по темата: