Снимка: iStock
Мениджърът на хедж фондове и милиардер Бил Акман каза, че Федералният резерв трябва да достави старомодно действие за „шок и страхопочитание“ на финансовите пазари, като осигури много по-голямо еднократно увеличение на лихвения процент, в сравнение с очакванията, за борба с инфлацията.
„@federalreserve може да работи за възстановяване на доверието си с първоначален изненадващ ход от 50 базисни пункта, за да шокира пазара, което ще демонстрира неговата решимост по отношение на инфлацията. Фед губи битката с инфлацията“, написа Акман в поредица от туитове в събота.
Акман каза, че централната банка на САЩ е загубила известна степен на доверие от Уолстрийт, което може да навреди на способността й да влияе на инфлационните очаквания, което някои смятат за значително препятствие на настроенията.
„Неразрешеният слон в стаята е загубата на възприетото доверие на Фед като борец с инфлацията и дали 3 до 4 последователни повишения на лихвите биха били достатъчни“, написа ощетой.
Пазарите в голяма степен очакват Федералният резерв да осигури повишение с 25 базисни точки на заседанието си през март. Според данните, събрани от CME Group Inc., коефициентите сочат към 79% шанс за такова увеличение, с едва 3% шанс за увеличение от 50 базисни точки спрямо лихвите по федералните фондове, които в момента са в диапазон между 0% и 0,25%.
Фед планира да повиши базовия си лихвен процент до 2,1% до края на 2023 г. Бившият президент на Фед в Ню Йорк Уилям Дъдли и други смятат, че централната банка вероятно ще трябва да повиши базовата си лихва до 4%, за да се обърне облекчената парична политика, която се запази до голяма степен поради пандемията от COVID-19.
Председателят на Фед Джером Пауъл каза пред банковата комисия на Сената по-рано през януари, че скокът на инфлацията, която се покачва до високи нива, невиждани от около 40 години, идва от дисбаланса на търсенето и предлагането. Въпреки че Фед може да охлади търсенето, той ще получи известна помощ, тъй като ограниченията в предлагането се облекчават, каза той.
Някои пазарни икономисти и стратези обаче твърдят, че политиците на Фед са направили грешка, като не са се справили с инфлацията по-рано и я наричаха преходна, като изследователите на Deutsche Bank описват американската централна банка като „много зад кривата“ още от началото на миналата година в затягане на политиката си, което сега я принуждава да се движи по-бързо и по-бързо, отколкото се очакваше.
Икономистите на Deutsche Bank, очакват четири повишения през 2022 г., както и тези в Goldman Sachs Group. Джейми Даймън от JPMorgan Chase & Co. спекулира, че Фед може да се наложи да повиши лихвите до седем пъти, което би било много по-бърз темп на увеличение на лихвите, отколкото пазарните участници ценообразуват.
Акман каза, че Фед може да направи много за възстановяване на всяко доверие, което може да е загубило, като изненада пазара с много по-голямо увеличение от очакваното, което може да премахне необходимостта от дълга серия от увеличения или по-агресивни действия.
„Първоначално движение от 50 базисни точки ще има рефлексивния ефект на намаляване на инфлационните очаквания, което би смекчило необходимостта от по-агресивни и икономически болезнени стъпки в бъдеще.“, туитна мениджърът на хедж фонд.
Пазарите бяха неспокойни от перспективата за затягане на финансовите условия, като основните борсови индекси бяха натежали в петък отчасти от перспективата за по-високи лихвени проценти, докато доходността на 2-годишните държавни ценни книжа, която отразява краткосрочната политика на Фед се изкачи до най-високото ниво от почти две години на 0,965%.
И трите основни бенчмарка на акциите завършиха по-ниско миналата седмица и се понижиха рязко досега в началото на 2022 г., като Dow Jones Industrial Average е надолу с 1,2%, индексът S&P 500 отстъпи с 2,2%, а Nasdaq Composite регистрира спад от 4,8% досега през януари.
Акман управлява Pershing Square Capital Management и е виден инвеститор, чиято нетна стойност на активите е около 3,3 милиарда долара, според Forbes.
Още по темата:
Фондът на Бил Акман предлага добри възможности за инвеститорите?